Glazen bol Mooi seizoen gehad, hoor. Tweede geworden - okee, het had eigenlijk eerste moeten zijn, maar PSV zit nu zo diep in de problemen, dat ik ermee kan leven dat ze nu even eerste zijn. Tja... lieve Ajax-fans - ik houd van u. Dat weet u. Maar mag ik u bidden, als straks de PSV'ers het veld op komen, om dan niet meteen te gaan zingen: 'Pedo-S-V, Pedo-S-V, Pedo-, Pedo-, Pedo-SV.' Straks gebeurt ons iets. Een ramp ligt altijd op de loer. Voordat je het weet komen we Koeman weer tegen in de roddelpers, of Van der Vaart. (Die trouwens wel, dat moet ik even kwijt, de mooiste vriendin van ons allemaal heeft. Eerlijk is eerlijk.) Met mijn oude voetbalvrienden weer eens fijne tactische besprekingen gehad. We waren het erover eens: moet je echt een tactiek hebben? Ik bedoel: is het heel anders dan spelen op het veldje op de camping? 'Wie kan er goed verdedigen? Jij? Okee, ben jij verdediger...' Meer is het toch niet? Al die 'ruiten', 'vierkantjes', 'doordekkende middenvel ders'... is dat toch niet onzin? Taal van trainers die een cursus hebben gevolgd. Als ik nou dagelijks met die jongens train, zou ik het dan veel slechter doen dan Koeman? Met alle respect... Ik denk het dus niet. (Zo, dat is eruit. Lach maar. Maar ik geloof dat het zo is.) Ik zeg niet dat iedereen kan trainen, maar ik denk wel dat als je goed materi aal hebt, je kan zelf een beetje voetballen, en je ziet je spelers dagelijks, dat je dan precies weet wie je moet opstellen en hoe je moet spelen tegen de vijand. Zal ik u nog eens wat vertellen: we hebben dit jaar eigenlijk helemaal niet geklaagd over het gras. Soms heb ik helemaal niet gezien dat het gras niet deugde, dus waarschijnlijk deugde het wel. Komen we nu tot de voorspellingen van het volgend seizoen. Frank Rijkaard wordt de nieuwe technisch directeur van Ajax. Hij doet drie wereldaankopen. Daaronder zit Frank de Boer. Ajax - onder Koeman - gaat het volgend jaar veel beter doen dan PSV, want PSV is nog niet uit de problemen. En Hiddink heeft er niet echt zin in, volgens mij. Ik weet niet hoe ik daarbij kom, maar dat straalt hij uit. En ook gaan we winnen van Feyenoord, want Van Marwijk gaat weg en ze geven Van Hooij- donk op. Dus wij worden landskampioen. (Ik zet de champagne alvast koud.) Belangrijker vind ik echter dat wij gaan winnen van Barcelona in de finale van de Champions League. (Ik win liever van Barcelona, gek genoeg, dan van Real Madrid. Zoals ik ook liever win van België dan van Duitsland, in tegenstelling tot de rest van Nederland, geloof ik.) Wat ik vervelend vind als ik in mijn glazen bol kijk, is dat ik Van Gaal zie als trainer van Feyenoord. Kan niet? Waarom niet? Ik heb Cruijff nog in het Feye- noord-shirt gezien... Misschien is mijn bol niet goed meer. Ik heb veel pijn in mijn bol de laatste tijd. Ik heb trouwens dit jaar echt zin in de Champions League. Ik zie ook wel een finale Ajax - PSV. (Wat in Italië kan, kan hier zeker.) O, heerlijk. En dat we dan winnen, en zo'n stad, waar ze er niets van begrijpen, op stelten zetten. We gaan zo'n mooi jaar tegemoet. Het wordt weer 1995. En als Van der Vaart het uit gaat maken met die vriendin, mag ik dan haar telefoonnummer? Theodor Holman de vraag hoe anderen tegen mijn prestaties aankijken. En ik wil me niet meer laten afleiden door artikelen in de media. Ik ben moe van de schaakpolitiek en heb het nu losgelaten. Nadat ik de match tegen Kasparov had gewonnen, bleek dat ik voor alle randverschijnselen - die daar kennelijk bij horen - nog niet klaar was. Ik heb fouten gemaakt, de druk was kennelijk iets te groot voor mij. Nu heb ik het allemaal van me afgezet en voel ik het plezier weer terugkomen. Ik voel me nog steeds dezelfde per soon en dezelfde schaker als twee jaar geleden, maar toch is er door die overwinning veel veranderd. Een van de positieve ver anderingen is dat ik nu een manager heb die zich met het rand- gebeuren bezighoudt. Zelf wil ik intussen het beste uit mijn schaken halen. Toen ik vijf jaar was, hield ik al heel erg van schaken. Ik genoot van iedere partij die ik speelde. Graag zou ik dat gevoel weer helemaal terug willen hebben. Daar ga ik mijn best voor doen. Ik heb in de toernooien van 2003 veel geëxpe rimenteerd en dat is me goed bevallen. Ik zal later vanzelf con cluderen welke stijl het beste bij mij past.' Tot welke leeftijd verwacht u aan de top te kunnen mee draaien? 'Ik vind dat je over zo'n vraag niet moet nadenken, want dan creëer je een probleem. Ik blijf gewoon schaken op de automa tische piloot en merk vanzelf wel wanneer het ophoudt. Dat moment zal heus wel een keer komen, maar nu wil ik daar nog niet aan denken. Ik ben voorlopig heel tevreden met mijn bestaan als schaker.' Jeroen van den Berg AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 93

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 93