kelijk zeer ergeren als een doelpunt ten onrechte wordt goedgekeurd of afgekeurd. Wat dat betreft was het WK een aanfluiting. Veel te veel arbitrale dwalingen, een schande. Een elektronisch oog en eventueel een extra scheidsrechter juich ik toe. Ik realiseer me heus dat dit gemakkelijker is gezegd dan gedaan, maar waarom experimenteren ze er gewoon niet eens mee? 'Ik vergelijk het maar met mijn eigen situatie: als je om het wereldkampioenschap speelt, betekent dat als schaker dat je je hierop maan den lang voorbereidt. Voor voetballers is dat volgens mij niet veel anders. Een WK is voor een voetballer een hoogtepunt. Als een land bijna moedwillig het toernooi wordt uitgewerkt, zoals in de wedstrijd Zuid-Korea - Italië het geval was, vind ik dat een schande. Door een paar blunders van één scheidsrechter wordt de droom van meerdere voetballers op wrede wijze verstoord. Die moeten weer vier jaar wachten. Zoiets mag een voetbalbond niet toe laten. Ik kan absoluut niet begrijpen dat de FIFA, na alle kritiek, nog steeds geen poging tot verandering heeft gedaan.' De nieuwe generatie schakers zoals uzelf, Cel- fand, Leko, Topalov en Anand volgen het voet bal op de voet. De vorige generaties (Timman, Portisch en Kortchnoi) spraken met elkaar over muziek, kunst en politiek. Heeft u voor deze cul tuurverandering een verklaring? (Lacht:) 'Ik vind het ook leuk om over muziek te praten, hoor! Maar ik begrijp wat wordt bedoeld en ik denk dat ik ook weet hoe het komt: scha ken is de laatste jaren veel competitiever geworden. De jonge spelers van nu hebben meestal een competitief karakter. Daarom hou den zij van sport. Dat geldt ook voor mij. Ik houd naast voetbal ook van ijshockey, volleybal en tennis, om maar wat te noemen. In principe vind ik iedere krachtmeting tussen twee grote sporters prachtig om te zien. Ik heb het zelf in mijn bloed zitten, anders zou ik nooit zo goed zijn geworden als schaker.' Identificeert u zich met bepaalde sporters? 'Nee. Ik identificeer me met niemand. Ik heb weliswaar bewon dering voor bepaalde sporters, maar identificatie met één per soon gaat mij te ver. Van de huidige topvoetballers voel ik veel sympathie voor Zidane. Een geniale voetballer met, zo vermoed ik, een goed karakter. In het algemeen heb ik veel op met Franse voetballers. Ze stralen een zekere sympathie en beschaving uit. Het is overigens niet zo dat ik voor Real Madrid ben. Ik kijk met gemengde gevoelens naar wedstrijden van Real: een genot om die spelers bij elkaar te zien, maar ook een genot om ze te zien verliezen. Technisch beschouwd hebben ze het beste team van de wereld, daarover bestaat geen twijfel. Ze zijn daardoor alleen Aanvallen of verdedigen? 'Verdedigen.' Voetbal of ijshockey? 'Ik houd heel erg veel van beide sporten, maar toch net iets meer van voetbal.' wat te nonchalant. En juist doordat Ajax met weinig geld en een jong team zo ver is geko men in de Champions League, heeft dat mijn enorme sympathie.' Kou Bush of Putin? 'Een moeilijke keuze, maar als het moet kies ik voor Putin.' Roken of drinken? 'De laatste tijd drink ik nauwelijks maar rook ik veel. Waarschijnlijk is het beter voor mij om het anders om te doen.' Wel of geen dopingcontroles? 'Moeilijk te zeggen. Er is geen goede weg. Oppervlakkig gezien zou "wel" de beste keuze zijn, maar als je dieper op de materie ingaat, komen er veel vragen bij kijken. Zoals: wie werken er beter, de dopingdokters of de anti- dopingdokters? Dus ik begrijp het wanneer sommige mensen de dopingcontroles willen afschaffen. Ik vind het belangrijker dat ieder een gelijke kansen krijgt. Het is niet goed als een sporter met de beste dokter automatisch betere kansen heeft. Uiteindelijk zou het ook een vrije keuze moeten zijn, waarbij in sommige gevallen een prijs moet worden betaald. Ik neig ernaar om tegen dopingcontroles te kiezen.' Kramnik werd meerdere malen officieel uitge nodigd om een belangrijke voetbalwedstrijd in Moskou bij te wonen, als de nieuwe wereld kampioen schaken. De inwoner van de Russi sche hoofdstad weigerde consequent, omdat hij het te koud vindt in het stadion. Kramnik: 'Ik kan heus wel tegen de kou, maar als ik in het stadion ben, wil ik van het voetbal genieten. En dat betekent dat ik onderwijl niet moet sterven van de kou. Misschien klinkt het stom, maar ik zie voetbal liever op tv. Het zal wel met het ana lytisch denken van een schaker te maken heb ben, maar op tv kun je een wedstrijd door de herhalingen beter analyseren en dat vind ik leuk. Ik wil liever weten wat er in een wedstrijd gebeurt dan dat ik er emotioneel volledig in opga. 'De grauwheid die het Russische voetbal zo vaak heeft gekenmerkt, vind je bij Ajax niet. Ik vind het mooi om te zien dat spelvreugde nog bestaat. Dat heeft Ajax altijd gehad. Je hebt echt het idee dat de spelers van Ajax met plezier het veld opstappen. Natuurlijk moeten de Ajacieden er ook hard voor werken, maar als je het met het Russische voetbal vergelijkt, is er een belangrijk verschil: bij ons is het louter hard werken, creativiteit en plezier zijn er ver te zoe ken. 'Als schaker ben ik nooit een speler geweest die het van plotselinge kansen moest hebben. Vreemd eigenlijk, want veel sporters hebben dat wel. Maar goed, zoals het nu gegaan is, ben ik goed terechtgekomen. Voor voetballers is het waarnemen van kansen natuurlijk ook belang rijk. Een blunder in de laatste minuut of juist het doeltreffend afronden van een plotselinge kans, het hoort er allemaal bij. Grote clubs win nen niet voor niets vaak van zwakke clubs in de laatste fase van een wedstrijd. 'Ik heb zelf nooit op die manier geschaakt en ben daarmee misschien wel een soort uitzon dering aan de top. Gelukkig weet ik inmiddels waar ik wel goed in ben. Daarom heb ik volgens mij ook die tweekamp tegen Kas parov gewonnen. Ik speelde precies mijn eigen spel en hoopte daarmee toe te slaan. Is het voldoende, mooi, is het niet vol doende, dan is dat jammer. Uitgaan van eigen kracht is in een individuele sport heel belangrijk.' Waar staat u momenteel als schaker? 'Dat is moeilijk te zeggen. Ik probeer de laatste maanden het ple zier volledig terug te krijgen en wil zo weinig mogelijk aan schaakpolitiek denken. Ook wil ik niet te lang stil blijven staan bij 92 AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 92