De keuzes van Vladimir Kramnik we de laatste jaren niet geweest.' De perfectionist Kramnik heeft één grote erger nis bij het kijken naar voetbal, de schwalbe. Kramnik: 'Ik kan er niet tegen, je ziet ze steeds vaker. Zoals Rivaldo tegen Turkije op het WK 2002 toneel zat te spelen, verschrikkelijk vind ik dat. In de jaren tachtig waren er volgens mij veel minder schwalbes. Het zal wel te maken hebben met de commerciële belangen, maar ik erger me er gruwelijk aan. Al die spelers die maar blijven vallen, bah. Ik zou daar zelf veel te trots voor zijn. Hoe vaak zie je niet dat een spits de keeper passeert, de bal feitelijk voor het inschieten heeft maar dan toch uit een soort intuïtie gaat liggen om vervolgens smekend naar de scheidsrechter te kijken. Dergelijke voetballers kan ik niet respecteren.' Het felle rood van Ajax 'Mijn eerste herinnering aan Ajax is het shirt. Heel fel schijnend rood. Toen ik me voor voet bal begon te interesseren, droegen de meeste teams in de Sovjet-competitie tenues met grauwe kleuren. Zelf ben ik opgegroeid met het rood van het communisme, maar dat rood was heel zielig in vergelijking met het rood van de Ajax-shirts. Dat is pas echt rood. Ik volg Ajax sinds we de internationale competities op tv kunnen zien. Ajax heeft altijd indruk op mij gemaakt door zijn manier van spelen. Jari Lit- manen vind ik de beste, hij was voor mij in 1995 de ster van de ploeg. 'Het huidige Ajax is natuurlijk nog erg jong, maar het ziet er goed uit. De namen klinken nog niet als Raül ofZidane, maar dat kan over enkele jaren al anders zijn. Als je de kwartfinale van de Champions League haalt, zit er voetbal in de ploeg, dat lijkt me logisch. Koeman heeft een jonge ploeg, die in de Champions League liet zien dat ze naast aanvallen ook kunnen ver dedigen. Veel mensen noemen de Ajax-stijl aanvallend maar dat vind ik zelf een primitieve zegswijze. Ik zou het eerder willen omschrijven als spelen op initiatief. Als schaker weet ik dat iedere speler zijn eigen stijl heeft. Een schaker kan agressief spelen of juist behoudend. Maar in iedere speler zit iets interessants. Als buitenstaander ben je snel geneigd om die aanvallende of initiatiefrijke stijl te waarde ren, omdat het er gewoon mooier uitziet. Mede daarom keek ik ook zelf altijd graag naar Ajax. Nu ligt dat iets anders. Ik ben wat ouder en wijzer geworden en heb meer oog voor het verdedigen gekregen. Een van de beste wedstrijden die ik ooit in mijn leven heb gezien, was Frankrijk - Italië in 1998, het jaar dat Frankrijk het WK won. De wedstrijd eindigde in 0-0, maar ik heb vanaf het begin zeer geboeid zitten kijken. De Italiaanse verdediging was vrijwel perfect, je kwam er niet door. Ik was zeer aangenaam ver rast door deze defensieve perfectie. Iedere aanval van Frankrijk over de flank leverde maximaal een corner op, maar meestal was Kasparov of Karpov? (Lacht eerst en denkt dan zeer lang na) 'Ik zou het liefst Morozevich zeggen... (Lacht opnieuw). Nee, ik weet het niet. Ik ken ze allebei heel goed. Het zijn verschillende persoonlijkheden en verschillende typen schakers. Ze zijn beiden heel bepalend geweest. Geweldige spelers. Ik ben opgegroeid met de partijen van Karpov, terwijl ik Kasparov in mijn loopbaan het meest ben tegengekomen. Ik maak hier geen keuze.' Kasparov, Karpov, of Fischer? 'Nee, geen Fischer. Hij is natuurlijk een genie, maar zijn persoonlijk heid past niet in mijn stijl van den ken. Ik heb hem ook nooit ont moet.' Ajax of Real Madrid? 'Als ze tegen elkaar zouden moeten spelen, zou ik voor Ajax zijn. Niet omdat ik nu in dit blad sta, maar omdat ze met relatief weinig geld een hoop hebben bereikt. De eerlijkheid gebiedt me wel te zeggen dat het ais voetballiefhebber onmogelijk is om niet van het hedendaagse Real Madrid te houden.' het een inworp. De Fransen kwamen er gewoon niet door. Waarschijnlijk is het door die wedstrijd gekomen dat ik tegenwoordig veel oog voor verdedigen heb.' Is voetbal voor u een vorm van afleiding of ontspanning? 'Nee, ik vind het gewoon leuk. Ik volg de belangrijkste competities in Europa en ben doorgaans goed op de hoogte. Toch ben ik geen fanatiek volger. Ik vind de grote toer nooien namelijk het leukst en die zijn er slechts om de twee jaar. De Russische competitie, in sterkte vergelijkbaar met die van Nederland, volg ik ook niet heel nauwgezet. Ik heb geen favoriete ploeg, hoewel ik het Spartak Moskou van enkele jaren geleden erg goed vond. Het was een ploeg met enkele goede spelers en een herkenbare stijl. Aan het einde van de jaren negentig bereikte Spartak zijn top. De 1-3 uit bij Ajax kan ik mij nog goed herinneren. Spartak speelde een geweldige wedstrijd, hoewel ik me realiseer dat Ajax toen niet zijn beste periode beleefde. Maar toch, 1-3 in Amsterdam, daar kun je mee thuis komen. Nu gaat het heel slecht met Spartak. Van die mooie ploeg is helemaal niets meer over. Dit seizoen bakten ze er helemaal niets van in de eerste ronde van de Champions League, een schande om naar te kijken. Nul punten, één doelpunt voor en acht tien tegen, dat is een heel treurige balans. Loko- motiv en CSKA, het legerteam, zijn nu de sterk ste ploegen in Rusland. Lokomotiv heeft met een budget van 25 miljoen dollar een behoor lijke begroting. Ze halen een redelijk Europees gemiddelde, maar hebben totaal geen eigen stijl.' Real Madrid 'Dankzij het Bosman-arrest kunnen we een prachtig Real Madrid zien, waarin alle sterren uitkomen. Dat is mooi. Maar voor de echte voetballiefhebbers is het toch een teleurstelling om zoveel buitenlanders in één team te zien spelen. Er is altijd een nationaal element in het voetbal geweest. Begrijp me goed: nationaal, niet nationalistisch. Voor jullie Nederlanders lijkt het me toch ver velend dat de beste voetballers ergens anders spelen. Ik begrijp heus dat dit in zekere zin een ontwikkeling is, maar als conserva tief liefhebber heb ik er wat moeite mee. Als alle Nederlanders alleen in Nederland zouden mogen voetballen, was het één van de sterkste competities van Europa. 'Als schaker ben ik gewend dat het resultaat volledig van mijn spel en van dat van mijn tegenstander afhankelijk is. Er zijn geen invloeden van buitenaf. Met andere woorden, de sterkste zal win nen. In voetbal zou dat ook zo moeten zijn: wie de meeste doel punten maakt, wint. Dit klinkt een beetje primitief, maar ik zeg het met nadruk, omdat de praktijk vaak anders is. Ik kan me wer- AIAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 91

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 91