op tv te zien. Mijn eerste herinnering voert terug naar 1982, het jaar dat Italië het WK won. Met Paolo Rossi in een hoofdrol, die aan de lopende band scoorde. Het WK van 1986 heb ik in zijn geheel gevolgd, ik heb volgens mij geen enkele wedstrijd gemist in dat toernooi. De Sovjet-Unie had een goede ploeg en liep met ruime zeges door de groepswedstrijden heen. In de kwartfinale troffen ze België. Ik twijfelde er niet aan dat ze zouden winnen, maar het mocht niet zo zijn. Twee buitenspeldoelpunten van Bel gië en ballen tegen paal en lat verpestten mijn dag. België won met 4-3. Volkomen onnodig; een nationale tragedie, zeker voor mij.' EK '88 'Het EK van 1988 heb ik net zo intensief gevolgd. Aan de finale heb ik een speciale herinnering. Nederland - Sovjet-Unie werd gespeeld op mijn verjaardag, 25 juni. Ik werd die dag dertien. Er waren volwassenen en kinderen op bezoek, maar niet iedereen hield van voetbal. Ik heb toen in mijn eentje naar de finale geke ken. Vooraf had ik hoop op een goed resultaat, want we hadden in de halve finale fraai met 2-0 gewonnen van Italië. Het was ook de eerste keer dat ik echt heel trots op mijn nationale team was. In de finale waren we iets minder goed dan Nederland, hoewel ik het krachtsverschil niet heel groot vond. De overwinning van Nederland was wel verdiend. Ze hadden enkele geweldige spe lers rondlopen en bovendien beschikten de Nederlanders over meer spirit. Zo'n doelpunt als Van Basten maakte, zou door een Rus - ook in het topteam van 1988 - nooit gemaakt kunnen wor den. Voor zulke doelpunten heb je spirit nodig. Dat kun je niet leren. 'Inmiddels is er natuurlijk veel veranderd in Rusland. We kunnen vrijwel alle competities in Europa volgen. Ik heb sterk het gevoel dat veel Europeanen onze kennis van het Westerse voetbal onderschatten. Voetbal is met afstand de populairste sport in Rusland, wat op zichzelf weer vreemd is, want echt succesvol zijn 90

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 90