Schaakwereldkampioen Vladimir Kramnik (Tuapse, 1975) is gek op voetbal. Tijdens WK's en EK's bekijkt hij het liefst alle wed strijden en analyseert hij alle deelnemende teams uitvoerig. Hoewel hij vooral passief recreant is, vertelt Kramnik niet zonder trots dat hij vorig jaar tijdens een optreden in Das Aktuelle Sportstudio twee van de vijf ballen door de gaten schoot, waar Bayern Mün- chens topschutter Eiber in dezelfde uitzen ding op één bleef steken. Een interview met een bescheiden mens, die graag over voetbal praat. DOOR HEO AIAX MAGAZI NE JUNI/JULI 2003 Hoewel zijn naam met de in schakerskringen succesvolle letter K begint, klinkt Kramnik (nog) niet hetzelfde als Kasparov, Karpov en zelfs Kortchnoi. Het grote publiek is niet zo bekend met de schaker die al jaren achtereen achter de ongenaakbare Kasparov op de tweede plaats van de wereldranglijst staat. Toch doen de prestaties van de 27-jarige wereldkampioen schaken weinig voor die van het fameuze trio onder. Kramnik won vele grote toernooien en behaalde zijn mooiste triomf in het najaar van 2000, toen hij in een match over zestien partijen zijn grote rivaal Kasparov onttroonde als wereldkampioen, zonder ook maar één partij te verliezen. Sindsdien is het opvallend genoeg stil geworden rond Kramnik. Hij speelde weinig en werd ongewild meegesleurd in de intriges die onlosmakelijk bij de status van wereldkampioen schaken lij ken te horen. In 2003 is Kramnik weer erg actief en speelde hij achtereenvol gens de grote toernooien van Wijk aan Zee, Linares en Monaco. In Wijk aan Zee ging het stroef, maar in Linares deelde hij de eer ste plaats met de Hongaar Leko en hield hij en passant rivaal Kas parov achter zich. De spelvreugde heeft hij inmiddels weer volle dig hervonden. Voetbal bij de Zwarte Zee De ruim 1.90 meter lange Kramnik groeide op in een artistiek gezin: zijn vader was beeldend kunstenaar en zijn moeder piano lerares. Maar Vladimir koos in zijn jeugd voor voetbal tussen de grauwe flats van Tuapse, een middelgrote stad aan de Zwarte Zee. Over die eerste voetbaljaren zegt Kramnik: 'Ik speelde er allereerst met kinderen uit de buurt en pas later kwam ik ook uit voor mijn schoolteam. We deden het niet zo goed. ledereen wilde alleen maar aanvallen, een verdediging bestond niet. Door die onstuimige manier van voetballen ben ik zelf in de verdedi ging terechtgekomen en moest daar alle uitvallen in mijn eentje opvangen. Het gebeurde regelmatig dat ik vier spelers tegelijk moest torpederen. Onze trainer heeft meerdere malen uitgelegd dat verdedigen er ook bij hoort in het voetbal, maar niemand luisterde naar die arme man. Eigenlijk was ik helemaal niet zo slecht, maar vergeleken bij de professionals kwam ik natuurlijk veel te kort. Fysiek was ik niet goed genoeg, wat nu bij het scha ken ook nog steeds een zwak punt van me is. (Kramnik zit tijdens het interview ongemakkelijk en neemt iedere drie minuten een andere positie in vanwege een rugkwaal die hem ook tijdens het schaken vaak hindert - JvdB). Toen ik later eenmaal profschaker was geworden, bleef ik iedere gelegenheid om te voetballen aan grijpen. Ook nu doe ik het nog graag.' De toch voornamelijk passieve voetballiefhebber kijkt erg graag naar voetbal op tv en was tijdens het WK in 2002 bij de Russi sche televisie zelf commentator in de studio, afwisselend met Kasparov, ook een voetballiefhebber. Kramnik: 'lk volg het voetbal vanaf mijn achtste. Dat was overigens niet eenvoudig, want in de tijd van de Sovjet-Unie kregen we nauwelijks buitenlands voetbals

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 88