WvOTW De thuiswedstrijd tegen Ajax op 8 december 1992 stond gewoon in het teken van voetbal. Om precies te zijn: de return in de derde ronde van de UEFA Cup. Kaiserslautern (verrassend landskampioen in 1991) leek voor titelverdedi ger Ajax een geduchte tegenstander, mede van wege de al eerder gememoreerde stemming op de Betzenberg ('heksenketel', 'snelkookpan' en andere culinaire huisraad). In het Olympisch Stadion had Ajax twee weken eerder overtuigend met 2-0 gewonnen. Die wedstrijd stond enigszins in contrast met de competitiewedstrijden, waarin Ajax gruwelijk veel kansen miste. Een fraai hoogtepunt daar van vond plaats in het weekeinde voor de wed strijd in Kaiserslautern. In een nat en ijskoud Olympisch Stadion verloor Ajax (dat zo'n twintig keer voor het doel faalde) van een counterend FC Twente: 0-1 In de voorbabbels op de wedstrijd wezen Duitse sportjournalisten Van Gaal erop dat een 2-0 voorsprong niet veel hoefde te betekenen. Een jaar geleden nog maar was Barcelona ook met een dergelijke stand naar de Betzenberg gekomen en stond de ploeg van Johan Cruijff na negentig minuten met 3-0 achter. Een treffer in blessuretijd redde de Spanjaarden. Van Gaal was van die vergelijking niet onder de indruk: 'Wij zijn Barcelona niet,' sprak hij zelfverzekerd. Woensdagavond 8 december beklommen de Ajacieden de Betzenberg. Op 286,5 meter hoogte bleek Louis van Gaal Michel Kreek uit het team te hebben gelaten. De Amsterdammer kampte met vormverlies en was vervangen door Rob Alflen. Zowel Van Gaal als zijn Duitse collega Rainer Zobel kwam met opmerkelijke tactische vond sten. Zobel zette zijn topscorer Marcel Witeczek linksback om Mare Overmars af te stoppen. En Van Gaal zette midvoor Stefan Pettersson linksvoor en schaduwspits Dennis Bergkamp in de spits, met de bedoeling zo het Duitse cen trale verdedigingsduo uit elkaar te trekken. Op een rommelig begin na slaagde de opzet van Van Gaal volledig. Ajax trok zich niets aan van het lawaai op de Betzenberg en beheerste het duel volkomen. Dennis Bergkamp, hij werd lamgeschopt door zijn vaste bewaker Thomas Ritter, zwaaide vlak voor rust wat terug met zijn armen, en stelde uitblinker Rob Alflen in staat om al punterend Ajax op 0-1 te zetten. Ajax beheerste tot de laatste minuut de wedstrijd, maar verzuimde nog meer kansen te benutten. Het maakte niet uit, voor de achttiende keer op rij bleef Ajax in Europa ongeslagen; de Betzen berg bleek niet meer dan een Betzenhobbeltje. Het was twaalf jaar geleden dat Kaiserslautern een Europa-Cupwedstrijd op de Betzenberg had verloren (van Standard Luik). De eerlijkheid gebiedt echter hieraan toe te voegen dat de club zich zeker niet ieder jaar voor een Europa- Cuptoernooi had gekwalificeerd. Het afgelopen seizoen zat dat er lange tijd al helemaal niet in. Sportieve en financiële proble men beheersten de dagelijkse gang van zaken op de Betzenberg. In de winterstop stond de club op een degradatieplaats en was er een schuld van 36 miljoen euro. Trainer Erik Gerets was zijn baan niet meer zeker. Maar zie, in maart waren de Teufelskerle erbovenop. Een maatschappij, met daarin de gemeente Kaisers lautern en vijf banken, besloot het stadion te kopen van de club, waardoor de schulden weg gewerkt konden worden. In het bekertoernooi behaalde men de eind strijd en in de competitie koerste men richting middenmoot. Die bekerfinale zorgde op voor hand zelfs voor plaatsing voor de UEFA Cup, omdat de tegenstander in de finale landskam pioen Bayern München was. Volgend seizoen is het dus op de Betzenberg ook in de Europa Cup weer een brodelnder Vulkan. Gelet op 8 december 1992: voor wat dat waard is. Marcelle van Hoof Na de 1-0 over winning bedan ken de Ajacieden het meegereisde publiek. Achter Danny Blind vanaf links: Den nis Bergkamp, Rob Alflen, Wim Jonk, Marciano Vink, Edgar Davids en Stefan Pettersson. AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 82