1900 opgerichte Kaiserslautern speelde er sinds 1919, maar pas zes jaar later kwam er iets wat op een tribune(tje) leek: wat banken, een hou ten muur en dito dakje. In 1931 volgde een rigoureuze uitbreiding, tot een capaciteit van 18.000 zielen. Aus einem Sportplatz war nun ein Stadion geworden, aldus clubhistoricus Karl Dietrich. Vleermuizen De succesperiode na de oorlog begon aanvan kelijk in het Stade de Montsabert. Het Franse bezettingsleger, dat het stadion ook als parkeer plaats gebruikte, had het complex vernoemd naar hun bevelhebber, en timmerde voor alle duidelijkheid over de volle breedte van het veld een houten bord tegen de tribune met de Franse naam. Zoals in de meeste stadions volgde zo om de tien jaar een optimistische uitbreiding van het stadion, al was de vervanging van de houten constructies door stalen in 1973 niet voldoende om het WK 1974 binnen te halen. In 1990 viel een nieuwe verbouwing c.q. verho ging minder spectaculair uit dan gepland: buurt bewoners en milieudeskundigen wierpen met succes het bezwaar op dat een 61 meter hoge betonwand onder andere het leefgebied van de uilen en vleermuizen in de nabijgelegen bossen zou bedreigen. Met het compromis van 38 meter beton konden mens en dier wél leven. En plannen voor onder meer een con grescentrum en veel meer parkeerplaatsen wer den geschrapt. (Gemakkelijk ging dat overigens niet: een van de politici die voor het milieu opkwam kreeg een stadionverbod, opgelegd door de voorzitter van de club.) Maar enige jaren later won Kaiserslautern, dat was blijven moderniseren, nota bene een prijs vanwege het milieuvriendelijke clubbeleid (gerecyclede drinkbekers, gesorteerd afval en andere energiebesparende maatregelen). Een thuiswedstrijd tegen Wattenscheid in april 1992 stond zelfs in het teken van het herstel van de Braziliaanse regenwouden. t De rode duivels van de Betzen- berg hadden op 8 december 1992 niets in te bren gen tegen de rood-witte godenzonen. Rob Alflen was tegen Kaiserslau tern de gevierde man bij Ajax. Enkele minuten voor rust scoorde hij met een pun ter het enige doelpunt van de wedstrijd. 81 INE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 81