O Om de zoveel tijd duiken ze op in de voorbeschouwingen op Europese uitwedstrijden: de ver halen over de indrukwekkende, overstelpende sfeer in de 'vijandelijke' stadions, die bijna niet te verdragen zal zijn voor (het doorgaans jonge) Ajax. Bijna even zo vaak blijken de onheilsvoorspellingen niet meer dan sensationeel, vrijblijvend gebabbel. Want de geschiede nis leert dat juist in hectische omstandigheden (het doorgaans jonge) Ajax vaak overeind blijft. Zoals in december 1992, toen in het Fritz Walter Stadion van 1. FC Kaiserslautern de plaatselijke Roten Teufel eenvoudig bedwongen werden. mmmm Alleen al de ligging van het Fritz Walter Sta dion boezemt menig scribent ontzag in: op 286,5 meter hoogte, op de Betzenberg, ligt het stadion, als 'ein brodelnder Vulkan', waarvan het geluid als 'ein Blechlawine' de onderlig gende stad inraast, zoals een loyale medewer ker van de club ooit schreef. Tot 1985 heette het stadion Betzenberg, naar Betzo, een vroe gere bewoner van de streek. Op 26 november van dat jaar kwam de naamswijziging; die dag vierde dé sterspeler in de clubhistorie, Fritz Wal ter zijn 65ste verjaardag. (In de volksmond heet het stadion overigens nog altijd Betzenberg.) Model van het Fritz Walter Sta dion. Na de ver bouwing van 1998 zijn alle 41.582 (zit- en staanplaatsen overdekt. De Betzenberg is het middelpunt van de Pfalz, een regio in het Rijnland die op voetbalgebied niet bijzonder verwend is; Kaiserslauterns buren Pirmasens en Ludwigshafen bivakkeren altijd in de marge. Alle Pfalzer voetbalhoogtepunten uit het verle den zijn van 1FC Kaiserslautern afkomstig, maar opvallend genoeg vonden ze vaak elders daadwerkelijk plaats. Begin jaren vijftig speelde Kaiserslautern (met Fritz Walter) regelmatig in een eindstrijd om het landskampioenschap (de landelijke Bundesliga werd pas in 1963 inge voerd), en vaker wel dan niet was de Betzen berg verlaten tijdens de beslissende duels. In het Südweststadion van Ludwigshafen konden veel meer mensen terecht dan op de Betzen berg en ook in de jaren vijftig was een reken som snel gemaakt. Een overmoedig Kaiserslau tern koos na twee landskampioenschappen (1951 en 1953) in 1955 wél voor de eigen thuishaven, maar dat viel zo tegen dat het jaar daarop weer de regio werd ingetrokken. Terecht, want alleen al de 'thuiswedstrijd' tegen Karlsruher SC trok meer toeschouwers (83.000) dan de drie thuiswedstrijden op de Betzenberg het jaar ervoor samen. Neen, het duurde lang, heel lang, voordat de Betzenberg enige grandeur zou bezitten. Het in AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 80