G.J.van Dijk Winnaar N V B. Beker 1942-1943 De plaquette die Cé van Dijk kreeg na het winnen van de NVB- beker. Weer tien jaar later besloot hij een dagblad te beginnen. In het toen sterk verzuilde Nederland was iedere krant gekoppeld aan een politieke of kerkelijke zuil. Holdert bespeurde bij 'de mensen' een wens om eens iets anders voorge schoteld te krijgen dan langdradige politieke en religieuze beschouwingen. Hij liet De Telegraaf vooral nieuws en vlotte verhalen brengen en bepaalde dat het blad 'nimmer de beginselen van enige staatkundige of kerkelijke richting mag voorstaan en steeds te dien opzichte vol strekt neutraal zal zijn'. De Telegraaf groeide snel, mede omdat Hak samen met zijn broer Eddy wat concurrenten opkocht. Tegenwoordig is de krant in oplage nog steeds de grootste van Nederland. Holdert was in de begintijd van zijn krant een verklaard francofiel en sterk anti-Duits gezind en dat maakt het zo vreemd dat zijn concern in de Tweede Wereldoorlog juist de kant koos van de Duitsers. Er wordt weieens beweerd dat de NVB de naam Holdert Beker heeft laten vallen van wege die pro-Duitse houding van de krant, maar dat lijkt mij sterk. Holdert was in die tijd al met pensioen en, belangrijker, in 1921 al werd de naam van de beker gekoppeld aan de Nederlandse Voetbalbond en ging hij de NVB Beker heten. Nadat de voetbalbond zich vanaf 1930 Koninklijk mocht noemen, werd dit de KNVB Beker, tegenwoordig Amstel Cup. Een aardige bijkomstigheid is trouwens dat de hierboven genoemde Eddy Holdert in zijn jonge jaren voetbalde bij het Haarlemse HFC. Die club won ooit in een bekertoernooi met 25-0 van het Amsterdamse VW, een record dat nog altijd in de boeken staat. En Eddy Holdert maakte toen maar liefst 13 van de 25 doelpunten. In de oorlog ging het voetbal aanvankelijk min of meer 'gewoon' door, al verdwenen er steeds meer spelers en trainers (Jack Reynolds!). Ajax was in de competitie een middenmoter en daarom was het vreemd dat de Amsterdam mers in 1943 plotseling doordrongen tot de bekerfinale. In die tijd werd de bekercompetitie pas gespeeld nadat de gewone competitie was afgelopen. Binnen een maand walste Ajax over alle tegenstanders heen met uitslagen als 5-0 (tegen DWV), 8-0 (tegen Wageningen), 10-1 (tegen Hollandia) en zelfs 13-1 tegen WA. Die laatste score is nog altijd een record. In de finale trof men in het Olympisch Stadion DFC uit Delft. Ajax won met 3-2. De club kreeg de wisselbeker en voor de spelers was er een sur rogaatcadeautje, het was immers oorlog. Men had nog een partij plaquettes liggen die waar schijnlijk over waren van de opening van sta dion de Meer in 1934. Voor de gelegenheid werd er een piepklein bekertje bijgevoegd, dat je op de middenstip moest plaatsen. Het exem plaar in het museum is afkomstig uit de collec tie van GJ. van Dijk, die juist in dat seizoen debuteerde in de hoofdmacht. Als linksbinnen scoorde hij in tien van de elf bekerduels; ook in de finale. Al met al is die plaquette een wat raar aanden ken. Maar eigenlijk past dat goed bij die beker, die er immers nog altijd maar wat vreemd bij hangt. Caret Berenschot Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondlei ding door de Arena en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de 2 uur durende World of Ajax Tour bedraagt 9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen 8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost 8,00 p.p. en 7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarie ven en NIEUW is er voor groepen een speurtocht door stadion en museum. Voor inlichtingen en reser veringen: 020-3111536. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt 3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt- 31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tij dens wedstrijden op zondag). Openingstijden Arena-tours: dage lijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 79

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 79