Michael van Praag hoort topkleding. En in mijn omgeving stoort niemand zich aan het nieuwe design. 99,9 procent van de mensen is tevreden. Typisch Amsterdams om nega tief te reageren alvorens iets gezien te hebben.' 24 augustus 2000 Na algemeen directeur Arie van Eijden (die Frank Kales opvolgt) keert ook Leo Beenhakker terug bij Ajax, als technisch directeur. Van Praag: 'Met hun aanstelling wordt aan de aloude Ajax-uitstraling inhoud gegeven en dat was ook nodig. En met Co Adri- aanse aan het roer van onze selectie lig gen er weer mooie jaren in het verschiet.' 20 mei 2001 Tijdens FC Twente - Ajax maken Ajax-supporters vuurwerkgelui den. Van Praag: 'Na de Beverwijk-affaire hebben we met alle voorzichtigheid en piëteit geprobeerd te voorkomen dat Ajax-supporters met betrekking tot de dood van Carlo Picornie zouden worden beledigd. Als je dat als supporter weet en je gaat dan wel de Twente-supporters treiteren met de ramp in Enschede, vind ik dat zo verschrikkelijk laag bij de gronds, dan toon je dat je zo weinig opvoeding of gevoel voor waarden en normen hebt, dan hoor je hier niet thuis.' 5 november 2001 In het programma Studio Spaan speelt Van Praag zichzelf in aanwezigheid van 'PSV-voorzitter Van Raaij' (Erik van Muiswinkel) en 'Feye- noord-voorzitter Van den Herik' (Diede- rik van Vleuten): 'Co Adriaanse wil alleen maar kunstgras met diploma's.' 29 november 2001 Co Adriaanse wordt ontslagen. Van Praag: 'Technisch staat Ajax op de plek waar het hoort te staan. Maar we hadden niet gedacht dat Co Adriaanse, die nota bene vijf jaar aan het hoofd van de opleiding heeft gestaan, zich op een wat starre manier zou opstel len naar de pers.' 28 april 2002 Na afloop van Ajax - FC Den Bosch wordt de naam bekend gemaakt van Ajax' nieuwe voor zitter: John Jaakke. Hij is pas in 2003 beschikbaar, dus Van Praag blijft nog een jaar langer aan. Van Praag: 'Dan kan ik hem inwerken.' 5 mei 2002 Na een 2-0 zege bij NEC is Ajax kampioen van Nederland. Van Praag: 'Ajax heeft zich uit een diep dal weer teruggevochten. Dan bedoel ik niet alleen qua voetbal, maar alles daaromheen. Co Adriaanse heeft ook een aandeel in de titel. Maar Ronald Koeman bracht rust in de club. Vooral wat betreft zijn optreden in de media.' 'Bij Ajax is er altijd sprake van een golfbeweging. Binnen tien jaar winnen we beslist weer eens een belangrijke Europese beker.' 12 januari 2003 In zijn laatste nieuwjaarsrede als voorzitter van Ajax trekt Van Praag zich de kritiek van de Ajax-leden op de procedure die tot zijn opvolger moest leiden aan. 'Ze voe len zich geïsoleerd, dat bleek uit de wijze waarop mijn opvolging werd besproken. Het was een pijnlijk signaal dat we niet mogen negeren. Ajax vergrijst, maar we laten juist de nieuwe leden aan hun lot over. Wellicht hebben we mijn mogelijke opvolger al veel eerder over het hoofd gezien.' Wat er in zo'n mens omgaat, wat hem bezielt, ^3 en dan toch die band met Ajax. Ik heb geleerd te verliezen, hoewel ik er nog steeds moeite mee heb. Ik heb leren winnen. Ik heb geleerd me te beheersen op momenten dat ik me eigenlijk niet wil beheersen. Ik heb geleerd om me in het belang van een organisatie een bepaalde houding aan te meten terwijl die soms in tegenstrijd was met mijn gedachten. Ik heb mensen leren kennen en ben in kringen gekomen waar ik anders nooit in terecht zou zijn gekomen. Ik heb nauwe contacten gekregen met het stadsbestuur, maar ook met mensen uit de regering, in de tijd dat ik in het sectiebestuur betaald voetbal zat. Dan kon je de minister bel len en nam hij op. Dat gebeurt je toch niet als je walkmans verkoopt?' Hoe wil je herinnerd worden als voorzitter? Van Praag: 'Als ik terugkijk naar de afgelopen dertig, veertig jaar ben ik voorzitter geweest in een heel interessante tijd omdat de club van een vereniging getransformeerd is naar een voetbalbedrijf. Dat bedoel ik in de positieve zin, net als Madrid en Manchester en Arsenal voet- balbedrijven zijn. En ik heb de verhuizing van de Meer naar de Arena meegemaakt. Dat zijn twee enorm belangrijke dingen in de geschiedenis van Ajax. Ik vind het prettig dat ik in die periode leiding aan het bestuur heb kunnen geven. Ik zou dan wel herinnerd willen worden als een voorzitter die in die turbulente transformatiepe riode zijn uiterste best heeft gedaan om die ver anderingen voor Ajax in goede banen te leiden.' En met een gerust hart geef je nu de hamer over? Van Praag: 'Ja, meer dan. Gerust, omdat de organisatie van Ajax staat. Dat is de verdienste van Arie van Eijden, van niemand anders. Tech nisch staat het gelukkig ook weer en dat is de verdienste van Ronald Koeman. De grootste les die ik geleerd heb, is dat de allerbelangrijkste man in een voetbalclub de trainer is. Niet de directeur, niet de rechtsbuiten. Ik heb lang gedacht dat de spelers het belangrijkst waren, maar het is de trainer. Die spelers kunnen alle maal goed voetballen, maar de trainer is de bepalende factor, want die bepaalt of de speler boven zichzelf uitstijgt.' Wanneer heb je die les geleerd? Van Praag: 'Na de vele trainerswisselingen die wij hebben gehad. Met Louis van Gaal hebben wij als bestuur heel veel geluk gehad. Want hij was een man die niet alleen zorgde voor de successen, maar die ook de interne technische organisatie op de rails heeft gezet. Bijna elke transfer die we deden, was een succes. Ik dacht: nou, easy job, en toen kwam Morten Olsen, en ondanks een uitstekend voortraject zag je dat toch mislukken. Dat waren wij hele maal niet gewend, dat zoiets kon mislukken. Na Morten kwam Jan. Jan had anderhalfjaar ons tweede elftal gedaan, dat was toen ook ons beleid. Als je je eigen spelers kunt opleiden, kun je ook je eigen trainer opleiden. Dus Jan Wouters werd de nieuwe trainer. Mijn derde grote teleurstelling is het mislukken van Jan Wouters. Want Jan Wouters vind ik nog steeds een fantastisch mens met een mentaliteit die ik wel zou willen hebben. Hij heeft dat tot het laatste moment toe doorgaan. In positieve zin een vechtersmentaliteit. Dat het met hem als hoofdtrainer mislukt is, vind ik het meest ver schrikkelijke wat er de afgelopen tijd op dat gebied gebeurd is. Toen is mij gaan dagen: nou kies je mensen waar je allemaal achter staat, die alllemaal de capaciteiten hebben, en toch zijn er factoren waardoor het niet gaat. Dan kom je tot de conclusie dat je als beleidsbepa ler bij een voetbalclub in grote mate, misschien wel totaal afhankelijk bent van hetgeen de trai ner klaarspeelt. Ja, dan Co. Dat vind ik ook zo'n drama. Co is een topper. De enige trainer die met banieren en fanfaregeschal is binnengehaald, door de hele club. Honderd procent. Door het burenge beuren, dat dan communicatie heet, is dat mis gegaan. Met andere woorden: het bepalen wie er trainer moet worden is de moeilijkste klus die er bestaat. Ik zeg eerlijk dat ik voor mijzelf de les getrokken heb dat ik daar niet zo goed in ben. Je afhankelijkheid als bestuurder van een trainer is alles bepalend. Ook jouw functioneren en hoe de mensen over jou en je beleid den ken, heeft daar alles mee te maken. Men denkt alleen maar positief over een bestuur als het goed gaat, waarbij positief over het bestuur denken ook al is dat men niet aan het bestuur denkt. Dat is net als met scheidsrechters.' Op Hemelvaartsdag nam Ajax na de wedstrijd tegen Heerenveen afscheid van een aantal spe lers. Twee van hen, Aron Winter en Richard Wit- schge, hadden hun debuut al gemaakt toen Michael van Praag nog niet eens voorzitter was. Hun bloeitijd maakte Van Praag als voorzitter mee, hun vertrek naar het buitenland ook en hun terugkeer naar Ajax eveneens. Natuurlijk stond Van Praag die middag ook in de midden cirkel. Zijn plan om zich afzijdig te houden kon de goedkeuring van de F-side niet wegdragen. Een club als Ajax laat een voorzitter als Michael van Praag niet zo maar gaan. Marcelle van Hoof en Michel Sleutelberq 76 AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 76