Voorzitter in een turbulente transformatieperiode op te zetten, die ook echt namens de F-side kan praten en met Ajax dingen overeenkomt en die doorgeeft aan de supporters, vind ik heel jam mer.' Al toen je aantrad verwachtte je dat er een Europese competitie zou komen. Er is al die jaren veel over te doen geweest. Verwacht je nog steeds dat die Europese competitie er komt? Van Praag: 'De kans op een Europese competi tie lijkt me nu groter dan toen ik aantrad. Toen verwachtte ik het als een logisch uitvloeisel van de Europese eenwording. Waar ik me toen een beetje op verkeken heb is weer het conserva tisme van het voetbal. We blijven zitten waar we zitten, we onderzoeken het niet en we gaan dus niet verder. Dat vind ik niet progressief. Nu kan ik wat beter gedocumenteerd en onder bouwd mijn mening geven: de clubs die kandi daat zijn voor zo'n competitie, zitten allemaal in de G-14. Dat zijn de clubs die het straks zouden kunnen gaan doen. Het is alleen op dit moment geen onderwerp van gesprek, het is ook het plan niet. Zolang de nationale inkomsten uit televisie nog net zo hoog zijn als ze nu zijn in die landen en nog net zo'n groot gedeelte van het budget bepalen, zolang hebben die clubs er geen enkele behoefte aan om Europees te gaan voetballen en blijven ze gewoon in hun eigen land. Je ziet nu alleen sinds twee jaar een ten dens dat het minder gaat worden. Als dat zich doorzet, dan zie ik de clubs zo overstappen. Kijkje naar Nederland dan vind ik het eigenlijk een schande dat de voetbalclubs er niet met elkaar voor hebben gezorgd dat de toestand waarin we nu zitten, voorkomen is. Dat er nu drie, vier clubs in enorme financiële problemen verkeren, alleen maar omdat ze de top drie hebben willen bijhouden. We hebben in de afgelopen tien jaar twee keer een bedrijfstak- onderzoek gehad bij de KNVB. Het eerste rap port had de duidelijke conclusie dat voetbal een lokale aangelegenheid is. Alleen Feyenoord, Ajax en PSV hebben een landelijke dekking. Vijf jaar daarna was er weer een onderzoek, met dezelfde uitkomsten. Clubs hebben die dure onderzoeken gewoon in de la gestopt. Mis schien niet eens bekeken. En zeker niet hun lessen eruit geleerd. Dat is bedenkelijk. En nog veel bedenkelijker is dat er in het Nederlandse voetbal kennelijk geen overlegstructuur is die het mogelijk maakt om met elkaar de toekomst van ons voetbal in kaart brengen en maatrege len te nemen die ervoor zorgen dat het een gezonde bedrijfstak is. Het is bij ons nog veel te veel: ik kijk tot mijn hek en niet verder. In de G-14 hebben we afgesproken dat in het seizoen 2005-2006 cost control wordt inge voerd. Vanaf dan mogen de salariskosten niet hoger zijn dan 70 procent van de omzet. Daar hebben we ons aan gecommitteerd. Zoiets zou den we in Nederland ook al lang hebben kun nen afspreken. Dat moet dan wel binnen de ENV gebeuren. Er leeft nog te weinig idee dat we elkaar nodig hebben. Ik hoop dat er een periode komt waarin de clubs wel zo verstandig worden om gezamenlijk beleid te gaan voeren. Kortom, ik pleit voor meer overleg en vooral meer saamhorigheid tussen de Nederlandse voetbalclubs, waarbij je zult moeten leren leven met het feit dat er clubs zijn die groter zijn en blijven dan andere.' Wat heeft het voorzitterschap voor jou persoon lijk betekend? Van Praag: 'Door die veertien jaar ben ik heel erg verrijkt. Laten we eerlijk zijn, ik had toch wel een vrij beperkte wereld. Ik had mijn bedrijf, ik reisde veel en speelde in een orkest. Daar was ik heel tevreden mee. Toen kwam Ajax voorbij en dan leer je een aantal dingen. Je leert om te gaan met vogels van allerlei pluimage. Van de voorzitter van de raad van commissarissen van je hoofdsponsor tot en met een supporter in een café die geblowed heeft en dronken is. Daar zit een hele wereld tussen. Ik heb fantasti sche voetbaltoernooien meegemaakt met onze harde kern. Ik ben in die wereld terechtgeko men, waar ik anders nooit in terechtgekomen zou zijn. Dat is soms een wereld die een beetje aan de rand van de samenleving zit. Ik wilde dat, want dat hoort ook bij Ajax. Ik ben in de strafgevangenis van Vught geweest om een supporter op te zoeken, die daar in de isolatie zat. Dat zijn dingen die ik nooit meer vergeet. Ik heb alle vertrouwen in Jan Wouters. Ik verwacht dat hij als trainer net zo gedisci plineerd te werk zal gaan als hij als speler deed.' 1 februari 1999 Frank Kales begint als algemeen directeur bij Ajax. Van Praag: 'Met Frank halen we een bijzonder goede manager in huis. Hij kent de emo ties die bij sport horen en kan zich der halve goed inleven in de wensen en ver langens van supporters.' 6 april 1999 Tijdens de Johan Cruijff-avond '30 jaar finales' in de Arena benoemt Michael van Praag een verraste Cruijff tot erelid. 'Hij is de personificatie van Ajax.' 20 juli 1999 In de pers kibbelen Vitesse-voorzitter Karei Aalbers en Van Praag over de hoogte van het transferbedrag van Nikos Machlas. Aalbers stapelt leugen op leugen, meent Van Praag. 'Ik vind het prima als hij zijn gezicht probeert te redden, maar niet over onze ruggen.' 18 maart 2000 Het weekeinde van eerste feestelijkheden rond het 100-jarig bestaan van Ajax. In het Concertgebouw heet Van Praag de genodigden welkom: 'In ons midden is vanavond ook Frank de Grave, onze minister van defensie. De Ajacieden in de zaal zullen denken: die kunnen we wel gebruiken.' 21 maart 2000 Jan Wouters wordt ontslagen als trainer van Ajax. Tijdens de persconferentie zit niet Van Praag, maar algemeen directeur Frank Kales achter de tafel. Zes dagen later wordt Co Adriaanse benoemd als opvol ger. Van Praag laat ook de persconferen ties al enige tijd over aan de directie van het beursgenoteerde bedrijf AFC Ajax NV. 'De voorzitter van Ajax is een wijze oude man geworden die erbij wordt gehaald als er zaken moeten worden opgelost. Maar met mijn karakter is het moeilijk om een stap terug te doen.' 10,11 en 12 april 2000 In het RAI-theater acteert, praat, musiceert en zingt Van Praag mee in de Ajax Musivue. Als Abe Meijer: 'Ajax is een club apart. Je moet zijn als Sjakie Swart. Ajacieden hebben gein. Dat komt omdat ze joden zijn. Zo koketteren al van ver. Met die mooie davidster. Ook al zijn er veel asceten. Die dat maar niet willen weten.' 14 mei 2000 Na een 3-1 nederlaag bij FC Utrecht besluit Ajax een dramatisch seizoen. Van Praag: 'Er dient hier en daar flink schoon schip gemaakt te worden en in de hoofden van hen die blijven mag weieens een fris windje gaan waaien. Op alle fronten doet Ajax momenteel aan zelfonderzoek. Technisch, maar ook bestuurlijk zal beleid dan ook bijgesteld worden.' 15 mei 2000 De FIOD valt bij Ajax binnen naar aanleiding van transfers van Arveladze en Brian Laudrup. Van Praag: 'In mijn totale loopbaan bij Ajax heb ik nog nooit een transferbespreking bijgewoond. Maar het is uitgesloten dat onze penningmeester Arie van Os, een man die zo voorzichtig is en zo allergisch is voor gesjoemel, het slachtoffer is geworden van een zakelijke truc.' 6 juli 2000 Ajax presenteert adidas als nieuwe shirtsponsor, omstreden omdat op de witte Ajax-mouw drie strepen zullen ver schijnen. Van Praag: 'Bij een topclub AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 75