Michael van Praag onthutste Van Praag: 'Ik ben vastbeslo ten als komend lid van het sectiebestuur van de KNVB hier een einde aan te maken. Ruim een maand geleden heb ik al een brief gestuurd naar minister Sorg- drager waarin ik mijn zorg uitte over het feit dat clubs geen maatregelen kunnen nemen tegen supporters buiten het sta dion.' 28 maart 1997 Van Praag bezoekt Picornies begrafenis. 'Omgaan met sup porters is ondervinden hoe allerlei soor ten milieus denken en aankijken tegen het leven.' 2 juni 1997 Na afloop van Ajax - Vitesse neemt Ajax afscheid van onder anderen Louis van Gaal. Van Praag: Tfl/e kunnen nog jarenlang voort met wat jij hebt opgebouwd. Louis, we zullen je ongelooflijk missen.' 11 okto ber 1997 Van Praag fluit de eerste helft van de benefietwedstrijd voor de nabe staanden van Dick van Dijk in Gouda, tussen ONA en 'Ajax 1971'. Van Praag: 'In de voetballerij draait alles om geld. Maar vandaag hebben Ajax-voetballers getoond dat zij hun hart nog kunnen laten spreken.' 14 oktober 1997 In de Arena opent Johan Cruijff het Ajax Museum. Van Praag: 'Het museum is een hommage aan mensen die Ajax groot hebben gemaakt. Wij lopen met de borst vooruit, hebben altijd trendsettend wil len zijn. Daarom moeten wij iedereen bedanken die er sinds 1900 bij betrok ken is geweest.' 19 april 1998 Op het terrein van het voormalige Ajax-stadion huldigen de Ajax-fans de kampioenen. Van Praag komt terug op de ook her dachte Carlo Picornie. 'Jullie bewijzen hier dat we één grote familie zijn.' 11 mei 1998 Als eerste Nederlandse voetbalclub krijgt Ajax een beursnote ring. Van Praag: 'Dit is het beste wat de club kan overkomen. En Ajax zal nooit vergeten dat de wortels van het voetbal in het gras liggen en de club zal ervoor waken dat op de vaart van de commer ciële vlucht de binding met de basis nooit wordt losgelaten.' 11 mei 1998 Diezelfde dag kent de stichting Sport, Tolerantie en Fair Play Van Praag de NN Fair Flay Award 1997 toe voor 'zijn niet aflatende inzet om het voetbal schoon te krijgen'. Van Praag: 'Ik word er verlegen van. Ik denk dat we het gedrag van de huidige supporters niet meer kunnen veranderen. Daarom moeten we ons vooral richten op de supporters van de toekomst.' 12 december 1998 Ajax stelt trainer Morten Olsen op non-actief. Van Praag: 'Dit is mijn zwartste dag als Ajax- voorzitter. Veel zwarter dan het staafin- cident. Het is gemakkelijker iemand uit zijn functie te ontheffen aan wie je een hekel hebt, dan iemand die respect ver dient, zoals Olsen. Maar het respect van sommige spelers voor Olsen werd steeds minder. De groep raakte uit balans. De trainer had er geen greep meer op. Ik heb de spelers in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk gemaakt dat zij medeverantwoordelijk zijn voor dit drama. Ze kunnen de weelde niet dragen van hun eigen verantwoordelijkheid. ken, met spelers en het management bij Köln, v hij is naar Denemarken gereisd. Dat is heel ro goed, zorgvuldig gedaan. Na de periode-Van Gaal was er behoefte aan detente. Olsen hief op de eerste dag na de training het glas cham pagne met de spelers en ons. Champagne...! Terwijl er 's middags weer getraind moest wor den. Dus wij dachten: fantastisch, detente! En het ging het eerste jaar ook fantastisch. Maar Morten wilde niet luisteren naar zijn technische en medische staf en dat was jammer. Hij was erg eigenwijs. Dat heeft hem parten gespeeld.' Hoe goed Olsen van tevoren ook was doorge licht, het was wel iemand zonder Ajax-achter- grond. Dan heb je minder krediet. Bij het tweede zat Jan Wouters, die had wel een Ajax- achtergrond, en dat is later ook niet gelukt. Hoe belangrijk is die Ajax-achtergrond? Van Praag: 'Dat Olsen geen Ajax-achtergrond had, maakte niets uit. Want als we weer kam pioen waren geworden of ver waren gekomen in de Champions League, was hij de gevierde keizer geweest.' Wat is de waarde van een Ajax-achtergrond? Co Adriaanse had vijfjaar de jeugdopleiding gedaan. Dan heb je daardoor een Ajax-achter grond verworven. Een ander heeft misschien honderd wedstrijden in het eerste gespeeld en bakt er niets van. Je krijgt soms de indruk dat het ook een beetje dwepen is. Van Praag: 'Je moet natuurlijk goed begrijpen dat De Telegraaf en Johan Cruijff jarenlang geroepen hebben dat Ajax meer oud-spelers in de technische staf moest opnemen, zelfs toen het al stikte van de oud-spelers. Een mening van buitenaf wordt dan uitvergroot en vat post bij de supporters. Omdat Johan Cruijff het roept, roept De Telegraaf het ook en dus is het zo.' Toen je aantrad was er een probleem met Cruijff, tussen Ajax en Cruijff. Je hebt toen gezegd: het schijnt dat ik als voorzitter daar over iets moet zeggen, maar dat doe ik nu niet, ik ga eerst maar eens aan Johan vragen hoe het in elkaar zit. Johan is ook al heel lang een goede vriend van jou. In die veertien jaar is het altijd op en neer gegaan met Ajax en Cruijff. Van Praag: 'Ik ben toen afgereisd naar Barce lona. Ik heb bij Danny en Johan gelogeerd en geprobeerd de oude wonden te helen. Dat gaat natuurlijk in fases, dat doe je niet in één keer. En die oude wonden zijn geheeld, ook bij Danny. Wat ik alleen jammer vind is dat het ons nooit gelukt is om Johan in te lijven in een of andere functie bij Ajax. Ik begrijp volledig waarom hij het niet doet. Dat heeft niets met Ajax te maken, maar gewoon met zijn eigen leven. Ik zou het ook niet doen als ik eenmaal de status bereikt zou hebben die hij heeft. Want op het moment dat hij wel technisch directeur bij ons wordt, of trainer, en het mislukt - en het kan altijd mislukken - dan valt hij van zijn voet stuk. Bovendien heeft hij een probleem met zijn hart, dus hij moet al helemaal uitkijken.' In zijn column in De Telegraaf geeft hij een heleboel adviezen. We kunnen ons voorstellen dat het voor Ajax prettiger zou zijn als hij die gewoon in het informele circuit zou geven. Van Praag: 'Sterker nog, ik vind dat je als erelid van Ajax de verplichting hebt om als je iets vindt, dat gewoon intern te droppen. Dan ga je dat niet via de krant doen. Dat hoort niet. Noblesse oblige. In de moeilijke periode van een jaar of drie geleden heeft Johan mij wel een paar keer zelf gebeld. Hij is ook twee keer bij een Ledenraadsvergadering geweest, een aantal jaren terug, maar daarna niet meer. Ik heb nog geprobeerd of hij de functie die Klaas nu heeft, wilde invullen in het bestuur, maar ik kreeg hem niet over de streep. We wilden de vergaderschema's aanpassen aan zijn aanwezig heid in Nederland, we wilden telefonisch verga deren, maar het mocht niet baten. Dat we Johan niet zo ver hebben gekregen om een functie bij Ajax te vervullen, is wel een van de grootste teleurstellingen geweest uit mijn periode als voorzitter.' Is het mislukken van de persoonsgebonden clubcard er ook een? Van Praag: 'Het idee bestaat dat ik die per soonsgebonden clubcard zo graag ingevoerd zou willen hebben. Dat ik die bedacht heb, maar dat is helemaal niet zo. De PCC is ons gewoon opgelegd door Erica Terpstra, en ik zat in het sectiebestuur en was de uitvoerder. Dat is uiteindelijk niet gelukt, maar dat is niet mijn grootste teleurstelling. Ik ben heel erg tevreden over hoe het nu gaat. Ticketbox werkt uitste kend. Nee, wat wel een andere grote teleurstel ling is, omdat ik me daarin in mijn eergevoel aangetast voel, is het feit dat er binnen bepaalde groepen supporters nog steeds geroe pen wordt dat die Michael van Praag zoveel beloofd heeft maar het nooit heeft uitgevoerd. Als ik dan vervolgens vraag welke dingen ik beloofd heb en niet uitgevoerd, blijft het stil. Er zijn nog steeds supporters die vinden dat met Ajax niet te praten valt en dat Ajax niet luistert. Het probleem is dat er geen echte goede F-sidevertegenwoordiging op te zetten is. Dat het mij niet gelukt is zo'n vertegenwoordiging 74 AJAXMAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 74