Voorzitter in een turbulente transformatieperiode nooit geweld aan doen. Dat zie je aan mijn houding ten opzichte van Feyenoord. Ik heb twee keer in het openbaar onenigheid gehad met Feyenoord, met Jorien, maar je hebt uit mijn mond nooit iets negatiefs over Feyenoord gehoord. Of over welke andere club ook. Ik heb me altijd heel de-escalerend opgesteld. Je moet eerlijk zijn, je eigen normen en waarden hand haven, ook binnen je eigen club, in de manier waarop je met mensen omgaat, met de media en met iedereen. Maar dat is iets anders dan wanneer je in het clubbelang duidelijk aan de buitenwereld laat blijken dat je ergens ont stemd over bent. Het zit echter niet in mijn karakter om kwaad op mensen te blijven. Ik ben weieens kwaad, maar dat is altijd van korte duur. Of ik leg het naast me neer, of ik spreek het met de betreffende personen uit. In de voetballerij heb ik altijd het laatste gedaan. Ik heb wel meningsverschillen gehad, maar kan toch iedereen in de voetballerij op een plezie rige manier tegenkomen. Dat is ook van belang. Dat respect dwing ik af voor mijn club, daardoor wordt er naar Ajax ook met respect gekeken. Internationaal ook. Dat was ook mijn doel. Toen ik aantrad, zei ik: Ajax moet het Real Madrid van Nederland worden. De Koninklijke, in elke vorm. Of dat nou technisch is of bestuurlijk. Ik maak het nu in de G-14 weer mee. Ik heb zel den zulke gentlemen, zulke krachtige en goede bestuursleden en beleidsbepalers gezien als bij Madrid. Dat moest Ajax ook worden. Een bol werk, waar mensen bij wilden horen. Waar ze tegen opkeken, met respect. Dat was mijn doel stelling en daar hoort ook de houding bij die ik veertien jaar heb gehad. Daar hoort een bepaalde ethiek bij.' De rol van de voorzitter is veranderd. Hij is niet meer het boegbeeld van de club. Toch wekt Ajax vanaf de beursgang de indruk van een schip met twee kapteins. Jij en Arie van Eijden hebben bijvoorbeeld allebei een nieuwjaars- speech gehouden. Van Praag: 'Misschien was het beter geweest om na de beursgang direct een heel nieuw bestuur aan te stellen. Een bestuur dat niet de omslag moest maken van een executive, dus een operationeel bestuur naar een toezichthou dend bestuur. Maarten Oldenhof heeft in het begin heel veel geklaagd over het feit dat wij ons nog veel te veel bemoeiden met de dage lijkse gang van zaken. Met die identiteit, met dat probleem heeft Ajax de eerste drie jaar na de beursgang absoluut geworsteld. Wat het boegbeeld en de spokesman van de club betreft, volgens de regels is dat de algemeen directeur. Het probleem is alleen dat de voet ballerij een heel conservatieve wereld is. Daar wordt de voorzitter nog gezien als de allesbepa- I lende man. Ik kan me voorstellen dat de bui- ra tenwereld denkt dat Ajax een schip is met twee kapiteins, maar de kapitein op het schip is Arie van Eijden. En dat we twee nieuwjaarsspeeches hebben komt omdat de nieuwjaarsreceptie een verenigingsaangelegenheid is. Daar hoort de voorzitter iets te zeggen.' Met de verhuizing naar de Arena en vervolgens de beursgang verwierf Ajax een imago van een kil voetbalbedrijf. Hoe kijk je op die periode terug? Van Praag: 'Was de club echt kil? Ben je gek. Natuurlijk zijn er dingetjes gebeurd waarvan je zegt: had dat nou zo gemoeten? Absoluut waar, maar ik vind ook dat het ons wel heel erg is aangepraat. Ook door de media. Want laten we reëel zijn: alle clubs zijn tegenwoordig profes sioneel geleide bedrijven. Het enige verschil is dat wij naar de beurs gegaan zijn, wat alleen maar meer openbaarheid tot gevolg heeft gehad.' De Arena, het gras, het vertrek van Van Gaal, het vreemdelingenlegioen van Morten Olsen, de beursgang: het was nogal veel tegelijkertijd. Heeft Ajax de impact van al die veranderingen onderschat? Van Praag: 'Als wij gewoon nog in de Meer had den gezeten en toen naar de beurs waren gegaan, had je niemand gehoord. Dan was het door de kneuterigheid van de Meer, en dat bedoel ik positief, de mensen niet eens opge vallen dat we een NV geworden waren. En in de Arena was er ook zonder de beursgang wel kritiek op Ajax geweest. Het is waar dat er in die periode te veel tegelijk passeerde. We hebben het niet onderschat, maar het was wel heel veel tegelijk. Het was op een gegeven moment dweilen met de kraan open. Vergeet ook niet: du moment dat we de beursgang hadden gehad, gingen we ook slecht voetballen. Dat had er niets mee te maken, maar het viel wel samen. En als er slecht gevoetbald wordt, dan komt er zand tussen de tandraderen en gaat het knarsen, dan is de Arena niks meer, dan is de beursgang waardeloos, dan deugt Morten Olsen niet en moet Van Praag oprotten.' Uiteindelijk moest, al na anderhalf jaar, Morten Olsen weg. Van Praag: 'Dat het met Morten Olsen fout ging was heel erg, maar eerst ging het natuurlijk heel goed, laten we dat ook niet vergeten. En er is zelden een trainer aangesteld met zoveel voor werk. Van Os heeft met tal van mensen gespro- zijn.' 25 oktober 1995 Tijdens het congres 'Op weg naar een nationaal supporters- beleid' maakt Van Praag bekend dat Ajax opnieuw drie Ajax-fans voor het leven heeft geroyeerd. 'Ik ben geregeld met Ajax-supporters meegereisd, heb met ze in de verdrukking gestaan in risicovak ken. Ik heb recht van spreken, want ik weet wat er fout gaat.' 28 november 1995 Ajax verovert in Tokio de wereldbeker. Van Praag: 'Zoals mijn vader al zei: het is moeilijk om aan de top te komen, moei lijker nog is het er te blijven. Welnu, Ajax is aan de top gebleven en we hebben de naam Ajax internationaal verstevigd.' 14 december 1995 In Luxemburg besluit het Europese Hof dat het transfersysteem tegen de wetten is van de Europese Unie. Spelers mogen na het aflopen van hun contract zonder transfersom naar een andere club overstappen. Van Praag: 'Voor de subtop en kleinere clubs is deze maatregel ingrijpender dan voor Ajax. Wij zijn bevoorrecht. De opleiding is onze hoeksteen en daar zullen we niet aan tor nen.' 28 april 1996 Ajax speelt zijn laatste (kampioens)wedstrijd in de Meer, tegen Willem II. Van Praag heeft even daarvoor samen met Willeke Alberti een cd-single uitgebracht: 'De Meer (is niet meer)'. 'Een monument moet weer verdwijnen. Het hele land zal met me treuren. Want ik spreek namens het publiek,' zingt hij onder meer. Later dat jaar verschijnt van Van Praags jazzorkest Midlife 5 de cd 'Gentle On My Mind'. 'Met het geld dat we in een jaar aan optredens verdienen wordt een jong muzikaal talent door het Midlife 5-fonds bijgestaan om zijn of haar vaak dure hobby te financieren.' 14 augustus 1996 Koningin Beatrix opent de Amsterdam Arena. Van Praag: 'Een stadion Ajax-waardig.' 15 september 1996 Op de videoschermen van de Arena wordt voorafgaande aan Ajax - Sparta een toespraak van Van Praag getoond, die ingaat op de vele kritiek op de Arena: 'In een nieuw huis duurt het ook enige tijd voordat je je er thuisvoelt. Maar we zullen er alles aan doen om uw proble men te verhelpen.' 1 januari 1997 De F-side keert terug in de Arena. Op de Zuidtribune is een speciaal vak gecreëerd voor deze groep fans. Van Praag: 'Vanaf het begin hebben wij aangeven ook voor een terugkeer te zijn. Dat het nog zo lang heeft geduurd komt omdat andere men sen in het stadion ook rechten hebben.' 25 januari 1997 Ajax maakt de opvolger bekend van Louis van Gaal, die na dit sei zoen vertrekt: Morten Olsen. Van Praag: 'Er zijn maar weinig trainers die qua mentaliteit en voetbal passen bij Ajax. Wij zijn een veeleisend clubje, met een veeleisend publiek. Veel trainers kunnen maar op één manier werken: hun manier. Bij Olsen is dat anders en bovendien heb ben wij van hem de indruk dat hij niet zomaar een passant is die straks zo weer weg is.' 23 maart 1997 In weilanden bij Beverwijk wordt bij een afgesproken vechtpartij tussen Ajax- en Feyenoord- fans Carlo Picornie neergestoken. Een AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 73

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 73