Michael van Praag Wij zijn Ajax. Wij zijn Koninklijk.' Het verzoek wordt, ondanks een tweede poging rond het 100-jarig bestaan, niet ingewilligd. 1 mei 1994 Na een 2-1 zege op Heerenveen is Ajax kampioen van Nederland. Van Praag, op het balkon van de Stadsschouwburg op het Leidseplein: 'Ajax is niet van de spelers, niet van het bestuur, niet van de trainers. Ajax is van jullie.' 3 mei 1994 Na afloop van Ajax - FC Groningen benoemt Van Praag de vertrekkende Stefan Pettersson tot 'Super-Ajacied. De tweede mister Ajax na Sjaak Swart.' 9 november 1994 In een open brief aan het publiek richt Van Praag zich tot supporters die met vuur pijlen hadden gegooid tijdens Ajax- Casino Salzburg: 'De daders hebben Ajax op de rand van de afgrond gebracht. Ajax heeft nog een voorwaardelijke straf naar aanleiding van het staafincident. Ik roep medesupporters op wangedrag te signaleren en daders aan te geven.' 24 mei 1995 In Wenen wint Ajax de Champions League. Van Praag: 'Louis van Gaal is de beste trainer die Ajax ooit heeft gehad. Langzaam vervaagt het idee dat Ajax' status nog steeds steunt op de glorie van de jaren zeventig. Ajax heeft mij mijn clubliefde teruggeven.' 9 september 1995 Patrick Kluivert ver oorzaakt een dodelijk auto-ongeluk. Van Praag: 'ledereen die hulp nodig heeft, kan een beroep op ons doen. Patrick laten we met rust. Hij en de familieleden van het slachtoffer zijn gebaat bij zo wei nig mogelijk publiciteit. Maar dat ik zijn gedrag afkeur, moge duidelijk zijn. Hij is een werknemer van Ajax en dient zich representatief te gedragen.' 4 oktober 1995 Een week na Ferencvaros - Ajax stuurt Van Praag een fax naar de UEFA: 'Ik stel vast dat onze supporters in het stadion onophoudelijk met anti-joodse leuzen en met de Hitler-groet zijn bestookt. Het publiek maakte apengelui- den en als Finidi George in actie kwam dan hoorde ik uit duizend kelen "Ebola", naar het dodelijke apenvirus.' De UEFA verwijst naar het wedstrijdformulier waarop deze zaken niet vermeld zijn, maar legt uiteindelijk Ferencvaros een boete op van honderdduizend gulden. 19 oktober 1995 Van Praag zegt dat Gerard Cox zich in de Feyenoord-krant schuldig maakt aan het zwartmaken van Ajax. 'Dat is van invloed op supporters gedrag en dat mag nooit de bedoeling Ajax werd onder Beenhakker in 1990 kam- pioen. Dat was dat seizoen niet eens de eerste to doelstelling. Van Praag: 'Ajax was een in elkaar gestort zand kasteel. We moesten op alle mogelijke gebie den, intern en naar buiten toe, de club op de rails zetten. Wij deden dat van achter de groene tafel, maar we hadden daarnaast heel erg behoefte aan een man die weer het vertrouwen gaf in het technische apparaat van Ajax. Dan kwamen de resultaten vanzelf wel weer. Leo was een heel welkome aanvulling binnen de club en hij heeft het inderdaad op de rit gezet. Waar hij een meester in is, vandaag de dag nog, is z'n flux de bouche en de manier waarop hij de club vertegenwoordigt. Dat kan hij als geen ander en daar geniet hij ook van.' Het bestuur heeft zich bij het behalen van die titel heel bescheiden opgesteld en het succes volledig toegeschreven aan de trainers en de spelers. Maar het kwam jullie natuurlijk wel heel erg gelegen. Van Praag: 'We moeten ons in het voetbal reali seren dat alles staat of valt met de resultaten van het eerste elftal. Als het daar goed mee gaat, dan gaat het met de club en het bestuur en de medewerkers ook goed. Want dan zijn het allemaal de beste medewerkers en de beste bestuursleden. Maar op het moment dat het slecht gaat, dan heeft dat zijn weerslag op ons allemaal en uiteraard ook op het bestuur. Dat is de eerst verantwoordelijke, dat daar altijd op aangekeken wordt. Het was een verschrikke lijk drama dat zich dat jaar afspeelde, met het het staafincident en die bommen. Toen kwam die titel goed uit. Het zure was natuurlijk dat we niet Europees mochten spelen.' Het seizoen 1991-1992 was nog maar zes wed strijden oud toen Beenhakker plotseling ontslag nam om terug te keren naar Madrid. Je was daar indertijd heel ontstemd over. Van Praag: 'Ik schrok er erg van toen hij me kwam vertellen dat hij weg wilde, want hij had nog geen twee maanden daarvoor een nieuw contract getekend. Er waren omstandigheden, waar ik verder niet op in zal gaan, die hem tot zijn keuze brachten en dat kon ik respecteren, maar als club konden we dit natuurlijk helemaal niet hebben en zeker naar buiten toe waren wij zeer ontstemd over zijn handelwijze. Dat moes ten we wel en dat begreep Leo ook. Ik denk terugkijkend dat dat toen wel wat te zwaar is aangezet door mij. Dat is een eigen leven gaan leiden en heeft een paar jaar doorgesudderd tussen Leo en Ajax en Leo en mij. Dat ping- pongspel hadden we niet moeten spelen, dat was beter geweest. Uiteindelijk heb ik bij een WCS Gala waar Leo ook was, tegen mijn bestuursleden gezegd: kom op jongens, we gaan erop af. Leo, zei ik, ik neem je effe mee. Zijn we naar een kamertje gegaan, hebben elkaar een hand gegeven en toen was het over.' Het nog jonge bestuur koos de nog jonge Van Gaal als opvolger van Beenhakker. Dat bleek een gelukkige keuze. Van Praag: 'Je moet als bestuur geluk hebben. De periode-Van Gaal is voor Ajax een zegen geweest en natuurlijk voor ons ook. Daar heb ben we verschrikkelijk veel geluk mee gehad. We hadden hem natuurlijk al meegemaakt al assistent-trainer. Van Gaal was toen al een per soonlijkheid, een jongen die wist wat hij wilde. Tijdens een trainingskamp in Turkije liepen we met het team te wandelen langs een haventje en kwam Louis naast me lopen. Hij zei dat hij het niet meer uithield en dat hij weg wilde. Hij was er klaar voor om eerste viool te spelen. Ik heb toen alle moeite gehad om hem te overre den om toch te blijven. Ik zei hem dat zijn kans heus wel zou komen. Desalniettemin heeft Leo Beenhakker toen nog een tweejarig contract gekregen. Toen hij echter terugging naar Madrid lag het voor de hand dat Louis van Gaal hem zou opvolgen. Anders was Louis ook wegge gaan.' Je hebt weieens gezegd: 'Ik weiger me aan de normen en waarden van de voetbalwereld aan te passen. Daar worden afspraken gemaakt, vervolgens lopen ze de deur uit en doen precies wat ze zelf willen.Kun je dat volhouden? Van Praag: 'Ik vind dat ik het volgehouden heb, ja. Je zit daar als voorzitter van je club en je hebt de belangen van je club te behartigen. Als het in het belang van de club is om je op een bepaald moment boos of niet boos op te stel len, dan doe ik dat. Ten tijde van Sport 7 heb ben Uri en ik ons ook op een enorme manier geweerd, waardoor de mensen opeens zagen dat Ajax tanden had. Dat moet je weieens doen. Mijn eigen normen en waarden zal ik

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 72