Van Praag: 'Wat we zagen was een lege kas en de organisatie van een amateurvereniging. Dat zegt niets over de mensen die er werkten. Nico Steur en Gerard Holsheimer waren er al en dat zijn fantastische krachten, die nog steeds bij Ajax werken. Die twee, een secretaresse en directeur algemene zaken Arie van Eijden deden met z'n vieren Ajax. Dat was voor die tijd misschien nog best goed, maar je zag overal om je heen, te beginnen in Amerika, hoe de sport geprofessionaliseerd werd. Dat moest dus anders bij Ajax. Hét geluk voor Ajax is geweest dat Uri Coronel en Arie van Os in het bestuur zaten. Coronel deed commerciële zaken en is meteen aan de slag gegaan met de bestaande sponsorcontracten. Die heeft hij weten te ver beteren en de sponsorploeg als geheel heeft hij versterkt. We kregen al snel de mededeling dat TDK niet langer hoofdsponsor wilde zijn, wat ook te maken had met het feit dat de directeur van TDK een persoonlijke vriend van Ton Harm- sen was. Dat vervolgens ABN AMRO hoofdspon sor wilde worden, is voor Ajax verschrikkelijk belangrijk geweest. En Arie van Os komt de eer toe dat hij alle spelerscontracten heeft openge broken. Dat is het eerste wat hij gedaan heeft. We zijn hogere salarissen gaan betalen, ondanks het feit dat we geen geld hadden, maar daarmee bewerkstelligden we wel dat we voor vertrekkende spelers een behoorlijke prijs konden vragen. Want we wisten allemaal nog dat Marco van Basten voor 1,8 miljoen gulden naar AC Milan was vertrokken, wat in die tijd wel veel geld was, maar voor deze speler een schijntje. Met die sponsor- en spelerscontracten zijn Arie en Uri begonnen. Mijn taak was alleen maar om de haantjes, want dat zijn het, alle maal in het kippenhok te houden. En te zorgen voor homogeniteit binnen de club.' Je riep ook vaak naar buiten dat Ajax opener moest worden. Was dat een bewust charme offensief? Van Praag: 'Zeker, want uit de vorige periode had Ajax een uitstraling naar de media en het publiek overgehouden van een norse, feodale club. Dat wilden wij doorbreken, ook al omdat ikzelf zo helemaal niet in elkaar zit. Over de doden niets dan goeds, en Ton Harmsen is na het overlijden van mijn vader heel goed voor mijn familie geweest, dus alleen daarom al zul je van mij geen kwaad woord over hem horen, maar hij stond natuurlijk wel bekend als een bullebak. In dat sollicitatiegesprek is gebleken dat ik geen dominante leider ben die de heren zegt hun mond te houden omdat hij het zelf allemaal wel bepaalt. Daar had Ajax genoeg van want zo'n leider hadden ze gehad.' Een van de taken waarvoor het nieuwe bestuur zich gesteld zagwas het aantrekken van een nieuwe technisch directeurzoals indertijd de hoofdtrainer genoemd werd. Dat werd Leo Beenhakker. Kende jij hem? Van Praag: 'Alleen van de verhalen. Don Leo, hè? We wilden een aansprekende trainer heb ben, die zijn sporen al verdiend had en die ook publicitair heel goed was. Arie van Eijden en Arie van Os deden de contracten, zij zouden die klus klaren. Ik werd door Arie van Os vanuit Madrid gebeld, hij zei: ik heb iemand voor je aan de lijn. Dat was Beenhakker. Voorzitter, zei hij, je hebt een nieuwe trainer. Dat was de eerste keer dat ik hem sprak. Dus Leo kwam, zag en overwon.' de finale van de UEFA Cup, maar de kaartverkoop aan de kassa's van de Meer loopt uit de hand, met enkele lichtgewon den en vele teleurgestelde fans die geen kaarten wisten te bemachtigen. Van Praag: 'Dit hadden we niet voorzien. En in tegenstelling tot wat de fans denken, zijn niet veel kaarten naar sponsors gegaan. Die hebben ieder honderd kaarten kun nen kopen, meer niet. Ik heb tegen de teleurgestelden gezegd dat bij Ajax heus niet alleen rijke stinkerds welkom zijn.' 13 mei 1992 Ajax wint ten koste van AC Torino de eerste internationale prijs onder voorzitterschap van Van Praag, de UEFA Cup. 'Ik kan eigenlijk niet goed onder woorden brengen wat ik nu voel. De beslissing om Van Gaal aan te stellen is juist gebleken. Wij hadden vier, vijf jaar uitgetrokken om de Europese top te bestormen, maar pakken in het derde sei zoen al een Europa Cup. Met soms schit terend voetbal. Maar één zwaluw maakt nog geen zomer. We moeten dit succes nog wel continueren.' 28 september 1992 Louis van Gaal zegt het vertrouwen in Bryan Roy op, die mag vertrekken. Van Praag: 'Rond mijn verjaardag gebeurt altijd wat. In 1989 het staafincident, vorig jaar vertrok Leo Beenhakker en nu is het doek gevallen voor Bryan Roy. Van Gaal heeft het bestuur duidelijk uitgelegd wat hem tot deze beslissing gebracht heeft. Wij respecteren dat besluit en steunen zijn beleid.' 10 maart 1993 Van Praag bekijkt met Van Os en Coronel de maquette van het nieuwe 'Stadion Amsterdam'. Van Praag: 'Kijk, daar komt onze eigen oprijlaan. En allemachtig, wat een prachtige gracht ligt langs het veld. Moet je zien hoe die weg onder het sta dion doorloopt. Dat is uniek! En, oh, oh, oh, wat een mooi dak. Kan die kap er misschien af, want wij hebben gehoord dat het dak van onze maquette ook echt dicht kan?!' 20 mei 1993 In een prachtige sfeer verslaat Ajax in de Kuip Heerenveen in de bekerfinale met 6-2. Van Praag: 'Zo kan het dus ook. Ajax en Heerenveen hebben de beste supporters van Neder land.' 20 oktober 1993 De Raad van State wijst de bewaren van de buurgemeente Ouder-Amstel af en geeft groen licht voor de bouw van een nieuw stadion in Amsterdam Zuidoost. Van Praag: 'Ik heb heel hard gegild in mijn kantoor. Er kwa men mensen vragen welke idioot dat deed. Het stadion is de redding van Ajax als topclub.' 15 december 1993 Tijdens Ajax - FC Twente neemt scheidsrechter Roelof Luinge een aantal onbegrijpelijke beslissingen. Van Praag: 'De spelregels geven een scheidsrechter genoeg ruimte om zijn eigen wedstrijd te fluiten, maar dat mag niet in dit land. Met als gevolg te veel pietluttige beslissingen.' 27 april 1994 In een interview met Voetbal Inter national pleit Van Praag voor een konink lijke status van Ajax bij het honderdjarig bestaan. 'Ajax is toch Holland-promotion bij uitstek. Het predikaat koninklijk zou een heel mooi cadeau zijn. Ajax, de Koninklijke Ajax. Ja, dat heeft wel wat. AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 71

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 71