14 jaar in vogelvlucht 19 januari 1989 30 juni 2003 Voorzitter in een turbulente transformatieperiode een professionalisering naar Amerikaans model voor ogen stond met veel minder inbreng van het bestuur, dat daar niet voor voelde. Voor het seizoen 1988-1989 werd Kurt Under, een vriend van Ton Harmsen, wederom aangesteld als hoofdtrainer, maar die nam na vijf competi tiewedstrijden al ontslag. Een week later stapte ook het (fysiek bedreigde) bestuur-Harmsen op. Een Ajax dat ook nog eens geconfronteerd werd met publicaties over zwartgeldpraktijken bij transfers in de periode 1979-1985, kon op zoek naar een nieuw bestuur. We gaan terug naar het begin en doen dat in Hoofddorp, waar we een afspraak hebben bij Michael van Praag op kantoor. Zijn bedrijf exploiteert op Schiphol en andere grote lucht havens winkels in audiovisuele apparatuur. Het is een rechtstreekse voortzetting van de gram mofoonplatenzaak van zijn vader aan het Spui, maar de wereld verandert, dus is die zaak ook veranderd. En verhuisd, van het Spui in Amster dam naar een industrieterrein in Hoofddorp. Het is een mooie ochtend. De zon schijnt, het industrieterreintje ligt er keurig bij, hier heerst overzichtelijke bedrijvigheid waarboven zo nu en dan een vliegtuig opstijgt. De wereld lijkt helemaal op orde. Er was zelfs geen file en we zijn een kwartier te vroeg. Van Praag is er nog niet. We krijgen koffie en wachten in de hal. In een stapel tijdschriften, over Schiphol, over ondernemerschap, treffen we ook Ajax Maga zine aan. We leggen het voor de goede orde bovenop de stapel. Er is meer dat de achtergrond en de passie van de baas van de zaak verraadt. We bewonderen een buste van Jaap van Praag. Ernaast, op een antiek tafeltje, een koffergrammofoon, zo'n 'His Master's Voice'-geval met een enorme koperen toeter. Iets over negenen komt Van Praag glunderend binnen. Hij verontschuldigt zich met een grijns. 'Ik werd thuis opgehouden. Eerst wilde ze niet in bad, en toen weer wel. Tja, dan sta je mach teloos.' Hij heeft het over zijn dochtertje. We lopen mee naar zijn werkkamer, die al ver scheidene malen als decor van een interview beschreven is. Eén wand hangt vol foto's. Die fotowand zegt veel over Michael van Praag. Niet hijzelf, de directeur van het bedrijf en voorzitter van de club, speelt de hoofdrol. Hier niet, zoals in Amerikaanse directeurskamers die we van televisie kennen, Michael met Berlusconi, Michael met de koningin en Michael met de minister-president. Dit zijn gewoon foto's van Ajax, van het Museumplein, van spelers met de Cup, van mensen achter de schermen. Van Praag speelt een heel bescheiden bijrol op zijn eigen fotowandje. Het is het fotowandje van een fan. Het enige verschil is dat hij alles zelf van heel dichtbij meegemaakt heeft. In het mid- «3 den hangt wel een foto van hemzelf: in zijn eentje op een bankje op het Spui. Het afscheid van al dit moois nadert. Aanstonds zit hij bij Ajax - Heerenveen voor het laatst als voorzitter van Ajax op de tribune. Op 22 januari 1989 was Veendam - Ajax zijn eerste wedstrijd. Vanuit de club is hem gevraagd of hij op Hemelvaartsdag ook afscheid wil nemen van het publiek. Hij moet er niet aan denken: 'Dat is iets voor Richard, Aron, Joey. De spelers, daar gaat het om. Niet om een bobo. Ik zie me al een ererondje lopen; ga je weg. Ik heb gezegd: laat mij nou nog één keer een stukje in het clubblad schrijven. Nog één keer Van de voor zitter, dan is het goed.' Maar zo zal het niet gaan. Een club als Ajax laat een voorzitter als Van Praag niet zo maar gaan. Met een laatste column komt hij er niet van af. Wij willen terugblikken op veertienenhalfjaar Ajax-geschiedenis met de man die in die periode zo buitengewoon gezichtsbepalend geweest is. We gaan terug naar het begin, naar het seizoen 1988-1989, toen Ajax zo naarstig op zoek was naar een nieuwe voorzitter. Een commissie onder leiding van Nico Gianotten was belast met het samenstellen van een nieuw bestuur. Hoe is men erbij gekomen Michael van Praag te vragen? Die was in tien jaar tijd misschien zeven keer bij een wedstrijd geweest. Hij was, zoals hij het in zijn laatste nieuwjaarsspeech uit drukte, een 'groenzoeter in de voetballerij', die weliswaar omdat zijn vader voorzitter was geweest heel wat mensen bij Ajax kende, maar juist het feit dat hij de zoon van de legendari sche Jaap was, sprak niet voor iedereen in zijn voordeel. Waarom is hij het dan toch gewor den? Van Praag legt het omstandig uit: 'Ik speelde in die tijd in een orkest. Daarom kwam ik ook nog maar zelden bij wedstrijden. Ik was elke zaterdag tot vijf uur in de ochtend in de weer. Dan ga je op zondag niet naar het voet ballen. Maar ik wilde weieens wat anders doen dan muziek maken, en Ajax is mijn club, dus dacht ik: waarom zou ik niet eens iets in het voetbal gaan doen, iets bestuurlijks? Henk Tim man was commissaris bij ons bedrijf en toen het Ajax-bestuur was opgestapt, heb ik eens tegen hem gezegd: ome Henk, zou ik niet iets voor Ajax kunnen doen? Hij sprak met mij nooit over Ajax, maar in de kranten las ik dat het maar niet lukte om een voorzitter te vinden. Nou, dat zullen we nog weieens zien, dat weet ik niet hoor, reageerde hij en ik hoorde er 19 januari 1989 Drie dagen nadat de Ledenraad heeft ingestemd met het voor stel van de commissie o.l.v. Nico Gianot ten die een nieuw bestuur moet forme ren, wordt Michael van Praag officieel geïnstalleerd als voorzitter van Ajax. Zijn mede-bestuursleden zijn Uri Coronel (commerciële zaken), Arie van Os (finan ciële aken), André Kraan (algemene zaken) en Hennie Henrichs (jeugd- en amateurvoetbal). 'Wat het bestuur wil proberen is voor iedereen in Ajax een voorbeeld zijn,' zegt hij in zijn eerste interview voor Ajax Magazine. 27 januari 1989 Van Praag maakt kennis met de F-side. In het honk onder de tribune speelt hij een potje tafelvoetbal en beroert de preses de flipperkast. 27 maart 1989 De eerste zichtbare daad van het bestuur Van Praag: Sonny Silooy keert van Matra Racing Club de Paris terug bij 'zijn' club, waar hij een zevenja rig contract tekent. 1 mei 1989 Op de Dag van de Arbeid maakt het bestuur Van Praag officieel bekend dat Leo Beenhak ker voor twee jaar is benoemd tot tech nisch directeur van Ajax. 21 mei 1989 Michael van Praag neemt voor het eerst afscheid van spelers. Na afloop van Ajax - Willem II krijgen de naar Saint Etienne vertrekkende Rob Witschge en Arnold Mühren (hij stopt) een litho met het Ajax- symbool en een wereldontvanger. Aan alleen Witschge overhandigde Van Praag ook nog een polletje gras van de Meer. 27 september 1989 De eerste gitzwarte dag van Van Praag bij Ajax. Supporters gooien staven op het veld bij Ajax - Aus tria Wien. De UEFA-Cupwedstrijd wordt gestaakt en Ajax is uitgeschakeld. Tijdens de inderhaast belegde persconferentie is Van Praag nog sussend: 'Er bestaat een groot verschil tussen de F-side en de mensen die in het vak staan. Dat moet u van mij aannemen. Het is dan ook niet reëel de beschuldigende vinger naar de F-side uit te steken.' 29 september 1989 Na het bekijken van de videobeelden ver hardt Van Praag zijn mening: 'Op de AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 69