Michael van Praag Als Michael van Praag straks aftreedt heeft hij er na Marius Koolhaas het langste voorzitter- CD schap uit de geschiedenis van Ajax op zitten. Hij trad aan in een tijd waarin Ajax zich in woe lige wateren bevond. Met zijn bestuur loodste hij de club door een periode waarin veel belangrijke prijzen gewonnen werden maar ook veel ingrijpende veranderingen plaatsvon den, zowel in het voetbal als binnen Ajax. Verrijkt als mens en met een gerust hart geeft hij de hamer over. En met plezier, maar zonder te schromen ook de teleurstellingen te noemen, blikt hij terug op de periode waarin hij voorzitter van 'de mooiste club ter wereld' was. bestuursinstrument tussen 1964 en 1978. Voor junior wordt het een dubbel aftreden: als voor zitter van de vereniging Ajax én als voorzitter van de raad van commissarissen van de NV. Er is veel veranderd. We gaan terug in de tijd. Toen de zoon van Jaap van Praag in januari 1989 aantrad als voorzitter, was hij geen vanzelfsprekende keuze geweest. Van Praag was een bekende naam in Ajax-krin- gen, en héél ver daarbuiten, maar dat was geheel toe te schrijven aan de kleurrijke gram- mofoonplatenhandelaar die in juli 1964 naar voren werd geschoven als nieuwe voorzitter. Die aanstelling volgde op een van de weinige echte bestuurscrises van de club. Na een motie van wantrouwen, ingediend door de leden, waren voorzitter Jan Melchers en het vrijwel vol tallige bestuur opgestapt. Het zoeken naar een nieuwe voorzitter duurde lang en Van Praag werd aanvankelijk voor slechts één jaar benoemd. Van Praag stelde in januari 1965, toen de club zich op een sportief dieptepunt bevond, Rinus Michels aan als hoofdtrainer en noemde dat later 'het beste besluit dat ik ooit heb genomen als bestuurder van Ajax'. Van Praag bleef uiteindelijk voorzitter van Ajax gedu rende veertien jaar, waarin Ajax alles won wat er te winnen viel. De parallellen dringen zich op. Van Praag, in 1978 opgevolgd door Ton Harm- sen, overleed in augustus 1987 aan de gevol gen van een auto-ongeluk. Kort daarna begon Ajax, dat in 1987 voor het eerst in veertien jaar weer een Europese prijs gewonnen had, in woelige wateren verzeild te raken. Het vertrek van Marco van Basten naar AC Milan na de winst van de Europa Cup voor bekerwinnaars kon door technisch directeur Johan Cruijff niet adequaat ondervangen worden. Cruijff kreeg het bovendien aan de stok met Frank Rijkaard en stapte begin januari 1988 op. De basis voor het conflict was gelegen in de visie op het te voeren beleid van profclub Ajax, waarbij Cruijff l^^ames en heren, aan het begin van het l#nieuwe verenigingsjaar, en dat is op 1 juli, treed ik af. Dan heb ik het toch nog net iets lan ger gedaan dan mijn vader.' Aldus sprak Michael van Praag, sinds januari 1989 voorzitter van Ajax, begin dit jaar in zijn nieuwjaarsspeech. Het was zijn afscheidsspeech, en dit maal was het dat echt. Het jaar ervoor had hij er ook al een gehouden. Oktober 2002 zou hij immers aftreden, maar toen een opvolger eenmaal gevonden was in de persoon van John Jaakke, bleek deze zich op dat moment nog niet vrij te kunnen maken en werd Van Praag verzocht nog een klein jaar langer aan te blijven. Eind deze maand is het dan werkelijk zo ver en draagt Van Praag na bijna veertienenhalf jaar de voorzit tershamer over. Zijn vader hanteerde dat AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 68