Nederland. 'Toch mis ik mijn familie en vrienden natuurlijk nog weieens. Soms stel ik me voor dat ik wakker word in mijn eigen bed in Tampere en vervolgens opsta voor een lekker ontbijtje met een Finse krant. En ook dat ik dan lekker naar buiten ga om te doen waar ik op dat moment zin in heb. Even wegdromen over thuis.' Voorjaarsschoonmaak De dag voor het interview hebben de spelers van Jong Ajax van de trainer vrijaf gekregen. Kujala heeft zijn vrije dag benut voor een heuse voorjaarsschoonmaak, bekent hij enigszins besmuikt. In zijn eentje, want zijn Deense huis genoot Michael Krohn-Dehli was op pad met Jong Denemarken. Kujala en Krohn-Dehli delen sinds een paar maanden een flat in Diemen- Noord en dat bevalt prima. 'Het lijkt soms wel of we samen het "echte" leven leiden; schoonma ken, wassen, koken, je kent het wel. Soms kook ik een Fins gerecht, bijvoorbeeld een soort soep met vlees, groenten en aardbeien. Ik bedoel natuurlijk aardappels. Maar het Nederlandse eten verschilt niet zo heel veel van dat in Fin land.' Op deze regenachtige meidag hoeft Kujala niet lang na te denken over de vraag waarvan hij in Nederland het meest is gaan houden. 'Het weer natuurlijk! Nee hoor, dat absoluut niet. Ik vind het vooral leuk dat je hier zoveel mensen op de fiets en op van die kleine brommertjes ziet. Amsterdam vind ik een heel mooie stad. Mijn familie heeft zelfs al een rondvaart gemaakt, maar voor mij hoeft dat niet. Ik ben geen toerist. Het mooie van Amsterdam vind ik ook het mul ticulturalisme. Als je uit het Centraal Station komt, richting de Dam loopt en staat te wachten bij het eerste stoplicht, hoor je alle talen: Frans, Italiaans, Engels, Japans. Soms vang ik zelfs een woordje Fins op. In Amsterdam kom je alle soorten mensen tegen en dat maakt de stad interessant.' Wanneer Kujala terugblikt op het afgelopen jaar, komt behalve ontevredenheid over zijn eigen spel, ook een tragedie in zijn vriendenkring ter spraken, die hem zeer heeft aangegrepen. In plaats van er diep op in te gaan, blikt hij liever met moed en vertrouwen vooruit op het komende seizoen. 'Zoals het er nu naar uitziet, voetbal ik volgend jaar weer in het tweede. Maar het ligt er natuurlijk aan hoe ik speel op de training en in de wedstrijden. Ik heb mezelf wel een doel gesteld voor de toekomst. Welk doel dat is, wil ik graag voor me houden. Dat is een van de lessen die ik van mijn moeder geleerd heb: jezelf een doel stellen en dat proberen te halen.' Jeroen Kleiine keer roepen voordat we binnenkwamen om te eten. Matti voetbalt nu niet meer, maar Mikko - die in Liverpool studeert - speelt 's zomers in de tweede divisie in Finland. Ik vind het een beetje stom om van mezelf te zeggen, maar ik was met voetbal wel altijd een van de besten. Ik was gewoon heel sportief.' Toch stond hij niet meteen te juichen toen Ajax drie jaar geleden bij hem op de stoep stond. 'Natuurlijk is Ajax een droom voor elke jonge speler. Maar ik heb rustig voor mezelf alle plus sen en minnen op een rijtje gezet. De plussen waren vooral de mogelijkheden die Ajax biedt om als voetballer te groeien en beter te worden. En het feit dat je in Nederland wel het hele jaar door buiten kunt voetballen. Een belangrijk min punt was dat ik weg moest bij mijn familie en vrienden. Ik denk wel dat ik de goede keuze heb gemaakt, hoewel je natuurlijk nooit weet wat er gebeurd was als ik in Finland was gebleven.' Jussi's ouders waren het er in eerste instantie helemaal niet mee eens dat hun jongste zoon naar het buitenland zou vertrekken. 'Ze vonden het vooral moeilijk omdat mijn ene broer in dezelfde tijd naar Liverpool verhuisde en de andere op zichzelf ging wonen. Ineens hadden ze niemand meer om eten voor te koken. Maar langzamerhand veranderden ze van gedachte, omdat ze zagen dat ik het heel graag wilde.' Aan het eind van zijn eerste kerstvakantie vond de toen zeventienjarige Kujala het zelf ook nog moeilijk om weer op het vliegtuig terug naar Amsterdam te stappen, maar dat gevoel is inmiddels verdwenen; hij voelt zich thuis in AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 56