De aftrap voor het nieuwe seizoen Nabeschouwing 2003 In een zomer zonder groot toernooi zal de echte voetballief hebber begin augustus weer snakken naar de bal. Geen WK of EK, maar wel traditiegetrouw The Sony Amsterdam Tourna ment in de Amsterdam Arena. Het toernooi wordt voor de vijfde keer op rij georganiseerd door The International Event Partnership, dat wederom een sterk deelnemersveld heeft samengesteld. Met teams uit Engeland, Italië, Turkije en natuurlijk gastheer Ajax zal de Arena op vrijdag 1 en zondag 3 augustus het strijdtoneel zijn van topvoetbal en topspelers. Iedere Ajax-fan zal zich nog de zinderende apotheose van de vorige editie van het toernooi herinneren, toen het Barcelona van Louis van Gaal met 4-3 werd verslagen. Ronald Koeman en zijn mannen hebben inmiddels een seizoen achter de rug waarin veel indruk werd gemaakt in de Champions League. Aan het begin van het seizoen 2003-2004 wacht de Ajacie- den de taak de winst van vorig jaar in het Amsterdam Tourna ment te verdedigen. Programma Vrijdag 1 augustus: 19:00 uur Galatasaray - Internazionale 21:00 uur Ajax - Liverpool Zondag 3 augustus: 18:30 uur Galatasaray - Liverpool 20:45 uur Ajax - Internazionale Tournament Kaartverkoop Kaartverkoop bij de TicketBox-verkooppunten. Er zijn 1000 TicketBox-verkoop- punten. Voor een verkooppunt bij u in de buurt: bel 0900-9393 (45 ct p/m) of kijk op www.ticketbox.nl. Prijzen per dag (2 wedstrijden): Vak 112-116 €25 Vak 117,118 €42 Vak 119-122 €54 Vak 401,402,410,411,424,425 35 Vak 404-408,419-422 €43 Bij toegang tot het stadion dient toegangskaart en legitimatie getoond te kunnen worden. Het was voor de thuiswedstrijd tegen Olympique Lyon. In een hoekje van het ledenrestaurant keken m'n goede vriend en tribunemaatje Rimko Haanstra en ik uit over het weer piekfijne veld van onze Arena. Naast ons stonden Mario van der Ende en Piet Keizer. 'Die Fransen zijn nog een maatje te groot voor ons,' zo temperde Piet Keizer onze ver wachtingen. En wie spreekt iemand als Piet Keizer tegen?! De afloop is bekend. Niet dat Keizer ongelijk had, maar een bal kan raar rollen, zo bleek maar weer. De bal bleef raar rollen. Zozeer dat van toe val geen sprake meer kon zijn. En dat de uitschakeling tegen AC Milan als onrechtvaardig ervaren kon worden. Maar de opmars van een zo jong team naar de top van Europa is de eerste reden om het afgelopen seizoen als gedenkwaardig de boeken in te laten gaan. De groei van een team is ook de groei van een aantal spelers in het bijzonder. Zoals Pienaar, die liet zien dat straatvoetbal ook vertaald kan worden in grote wedstrijden. Die streed alsof hij overleven moest in de sloppenwijken. Zoals Lobont, de relatief kleine man die in het doel een reus bleek en als een panter onmogelijke ballen als zijn buit opeiste. Terugkijkend kunnen we niet heen om de doorbraak van Wesley Sneijder en de doelgerichtheid van Van der Vaart, die ondanks het gemis van vele wed strijden Ajax' topscorer werd. Zou hij het hele seizoen hebben mee kunnen doen, dan was hij een heuse concurrent van Kezman geweest. Het meest opmerkelijke is dat er nog nooit een competitie geweest is waarin het behalen van een tweede plaats zo belangrijk was. Het wordt zelfs een prijs genoemd! Nooit zal een tweede plaats meer hetzelfde zijn. Het kan met gouden letters in de analen van de club. En over de strijd om die tweede plaats kan een drama geschreven worden, een film gemaakt. Ik ruik de kruitdampen nog. Op en bui ten het veld is er fel om gevochten. Om een tweede plaats! Met Van Gaal vind ik de opzet van de Champions League nog steeds een gedrocht. Die League moet inderdaad om het Europees kampioenschap van de Champions gaan. Maar ik geef toe, ik ben er dubbel in. Want ook ik wil dat Ajax tegen grote clubs speelt en de club veel geld verdient en het team ervaring opdoet. Dus ook ik liet de zenuwen door m'n lijf gieren, vanwege die tweede plaats. Terwijl we ook gewoon eerste hadden kunnen worden, zelfs moeten worden. Kunnen, want we hadden uit geen punten hoeven te verspelen tegen De Graafschap en Utrecht. Moeten, omdat het doelpunt van Van Persie afgekeurd had moeten worden, alsmede een doelpunt thuis tegen PSV, terwijl een doelpunt van Zla- tan juist goedgekeurd had moeten worden. Scheidsrechters, grensrechters: het blijft hier een drama. En dan de schaduwkanten van afgelopen seizoen. De kwestie Mido. Dood- en doodzonde, maar ik geef Koeman groot gelijk. Een strik erom en verkopen. En verder zand erover. Er werd mij al veel te veel over doorgezanikt door types als Johan Derksen, die zelf afspraken op het laatste moment niet nakomt, zo is mij gebleken. Wat me echt dwars zit is het vertrek van Beenhakker, met wie ik wel blij was. Je moet hem op z'n woord geloven dat huiselijke omstandigheden ten grond slag liggen aan z'n vertrek. Het feit dat hij al zo snel weer een club heeft, wekt misschien argwaan, maar de naam Beenhakker is nu eenmaal nog steeds - op meer dan één continent - een grote. Maar wat me kwaad maakt is dat nu gebleken is dat hij door supporters in elkaar getrapt is. Walgelijk. Wanneer gaan we het hooliganprobleem eens echt aanpakken? Scheidend voorzitter Van Praag heeft er veel aan gedaan. Maar in Den Haag is de ernst nog steeds niet doorgedrongen. Bij elk incident wordt er wel flink gekakeld, maar door pakken is er niet bij. De politiek heeft zelfs de tweede plaats niet gehaald. Die mogen voor de zoveelste keer nacompetitie spelen. Ik wens ze er veel geluk bij. En wij? Weer voor de tweede plaats? Ben je besodemieterd! Er is maar één plaats die telt: het goud van plek één! Klaas Vos AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 17

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 17