fessional. Dat heeft niets te maken met waar je vandaan komt of wat je gewend bent. Waar je ook speelt, je moet je aanpassen. Jij gaat naar de berg, de berg komt niet naar jou. 'Het gaat om het deel uitmaken van een bepaald mechanisme. Dat mechanisme moet kloppen. Als één klein radertje binnen het mechanisme uit de toon valt, heeft dat zijn uitwerking op het gehele mechanisme. En dat was het geval. Telkens als Mido een probleem had, waren wij degenen die geraakt werden. We kwa men door toedoen van hem onder druk te staan van de media, van de supporters. Het is niet prettig om door de pers onder vraagd te worden over het geval Mido. Het is ook niet aange naam om in je eigen stadion te zijn waar het publiek niet bezig is met het aanmoedigen van de ploeg, maar met het uitfluiten van een van je teamgenoten. En het was vervelend dat het telkens om dezelfde persoon ging. Mido heeft in twee jaar niet de wil getoond zijn gedrag te veranderen. Je hebt geduld, je wilt probe ren om er iets aan te doen. De groep althans wilde dat, niet degene om wie het ging. Hij dacht dat wat hij deed het juiste was.' Heb jij nog een bijzondere rol gespeeld in het verhaal omdat je de aanvoerder bent? 'Ik heb geprobeerd een collega te zijn, een vriend. Ik heb gepro beerd hem te helpen, maar ik kwam erachter dat hij niet luis terde. Zo was hij en zo wilde hij zijn. Hij dacht dat hij gelijk had en dat hij juist handelde. Op een gegeven moment wil je er niets meer mee te maken hebben, omdat je je realiseert dat je het allemaal voor niets doet en dat het verspilde energie is. Ik heb twee jaar geduld gehad, ik heb mijn ogen gesloten. Het is net als met een vol glas water dat langzaam nog voller loopt met meer en meer water, totdat het omvalt. Dat is wat er met het geduld van Koeman is gebeurd en met ons geduld, van de groep. Hij heeft een aantal zaken niet geaccepteerd; zoals een beslissing van de trainer en de reactie van de groep. Hij had moeten begrij pen dat we een team zijn en dat we een eenheid hadden moe ten vormen.' Om als team goed te functioneren is het dus belangrijk dat het mechanisme werkt, dat de chemie goed is. In het scheppen van de voorwaarden daan/oor ziet Chivu voor zichzelf als aanvoerder een rol weggelegd. 'Ik probeer er voor de spelers zijn. Verder probeer ik alles duide lijk te laten zijn, de dingen te zeggen zoals ze zijn. Je moet je ver antwoordelijk voelen. Dan heb ik het met name over binnen de groep, maar dat geldt natuurlijk ook naar buiten toe.' En in het veld? Daar ben je als aanvoerder de assistent-trainer. 'Ik ben niet echt de assistent-trainer in het veld. Het ligt aan mijn positie dat ik coachend optreed. Ik zou ook leiderschap uiten indien ik geen aanvoerder zou zijn. Ik kan centraal vanuit de ver dediging proberen dingen aan te geven en dingen te verbeteren, met of zonder band om mijn arm. Maar Koeman is degene die tactische beslissingen neemt. Ik ben wel degene die het eerst geïnformeerd wordt. En ja, we praten erover.' Bij afwezigheid van Chivu door blessures of schorsingen kreeg Rafael van de Vaart de aanvoerdersband te dragen. Chivu: 'André is officieel de tweede aanvoerder, maar die heeft de laatste tijd weinig gespeeld. Rafael verdient het om aanvoer der te zijn. Hij straalt leiderschap uit door de manier waarop hij speelt. En dat gaat hem goed af.' Volgende stap Na dit seizoen, Chivu's vierde in Amsterdam, staat zijn totaal in de Nederlandse competitie op 107 duels. De Roemeen is er trots op. 'Het is bijzonder om 100 wedstrijden in competitieverband gespeeld te hebben voor Ajax, een van de grootste clubs van Europa. Natuurlijk had ik toen ik voor Ajax tekende verwacht zoveel mogelijk wedstrijden te spelen, maar als het dan zover is, is dat toch een speciaal moment. Toen ik na de wedstrijd tegen Excelsior hoorde dat dat mijn 100ste was, was ik blij verrast. Ik houd mijn eigen statistieken nooit bij.' Je hebt jezelf goed ontwikkeld in de 142 officiële wedstrijden in vier seizoenen. 'Ja, dat is logisch. Elke jonge speler die hier komt en bijna elke wedstrijd mag spelen, ontwikkelt zich op wat voor manier dan ook. Ik ben heel tevreden over mijn ontwikkeling en ik ben heel tevreden dat ik er ooit voor gekozen heb om voor Ajax te spelen. Het is de ideale club voor jonge spelers om te leren een profes sional te zijn. En ik leer nog steeds om een betere speler te wor den.' Wat leer je dan? 'Ik ben pas 22. Normaal gesproken heeft een mens een heel leven om zich te verbeteren in iets. Een voetballer heeft maar een beperkt aantal jaren om beter te worden. Je kunt als voetballer dus nooit perfectie bereiken. Maar ik weet wel dat waar ik ook ben, ik me gedurende mijn hele carrière zal ontwikkelen. Ook bij Ajax, in de Nederlandse competitie.' Je zei eerder dat jullie toch het meest geleerd hebben in de Champions League. Je had het over de kracht van de tegenstan ders, de atmosfeer, de spanning. Met alle respect voor RBC of De Graafschap, maar kun jij echt nog leren door wekelijks te spelen tegen dat soort clubs? 'Het spelen tegen dat soort clubs is als een test, een grotere test dan het spelen in de Champions League. Voor een Champions- Leaguewedstrijd hoef je je niet op te laden, je bent altijd gecon centreerd. Maar tegen FC Groningen en RBC moet je ook negen tig minuten scherp blijven.' Is het nog wel leuk om in een competitie te spelen waar de num mer vier van de ranglijst 28 punten verwijderd is van de top drie? 'Ik zou stom zijn te zeggen dat het niet leuk is om in deze compe titie te spelen en dat het niet werkt. Ik heb immers meer dan honderd wedstrijden hier gespeeld en ben geworden tot de spe ler die ik nu ben door het spelen van die duels. Als ik zou zeggen dat het niet leuk is, zijn al die wedstrijden voor niets geweest. Maar ik moet toegeven dat het verschil wel erg groot is, ja.' Zo groot dat het tijd is om een volgende stap in je carrière te maken? 'Het verschil in kwaliteit tussen clubs is iets om mee te nemen in de overweging om wel of niet bij Ajax te blijven. Het is iets om op de weegschaal te leggen.' 10 AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 10