In de thuiswed strijd tegen Juventus (1 maart 1978,1-1) viel Bouma in de tweede helft in voor Ling. In de clubbladen uit die periode wordt de naam Bouma inder daad vaak genoemd als doelpuntenmaker. Alleen staat er stee vast Ad of Adje in plaats van Aitze. Bouma: 'Ik had mijn voor naam tegen, Aitze. Het is een echte Friese naam. Vaak zeiden mensen: hoe heet je ook alweer? Ik moest dat altijd twintig keer zeggen. Aitze is een lastige naam als je je voor moet stellen.' Hernia Na twee jaar Boom besloot Bouma naar Nederland terug te keren. Het werd FC Den Haag, destijds nog een eredivisieclub. Bouma: 'Maar toen was het eigenlijk al gebeurd. In België had ik last gekre- y gen van mijn rug. In Den Haag werd ik in okto- ber aan een hernia geopereerd. In februari kwam ik tegen PSV terug en meteen kwam ik in ~S botsing met die eerste Koreaan van PSV, Jung Moo Huh. Resultaat: een gebroken jukbeen. Q Het seizoen erop kwam ik niet meer aan de bak, niet verwonderlijk na een hernia-operatie. Ik heb trouwens nog steeds last van mijn rug. Als ik in de winkel een doos optil, loop ik drie dagen kom. 'Nadat het bij FC Den Haag afgelopen was, had ik niks. En welke voetballer dacht nou na over zijn toekomst? Dat gebeurde zelden. Gelukkig kon ik met een schoolkameraadje, Frank Bruinestein, hij heeft ook nog bij FC Amsterdam gespeeld, een sportschool in Purme- rend beginnen. Ik had nog wat centjes van het spelersfonds. Na zeven jaar liep dat door omstandigheden spaak. 'Mijn schoonvader, Nico Engelander, ex-Blauw Wit, bezat een aantal sigarenwinkels en zo ben ik dat vak ingerold. En dat bevalt nog steeds goed. Als winkelier heb ik Amsterdam Zuidoost nooit als onveilig ervaren, terwijl ik zelfs in winkelcentrum De Amster damse Poort in de Bijlmer heb gewerkt. Als er hier iets gebeurt, wordt het meteen opgeblazen, terwijl er overal nare dingen gebeuren. 'Ik heb vijf vrouwtjes parttime in dienst. Die zijn allemaal uit de kinderen, dus ik heb nooit gezeur met zwangerschap of kinderen. Ze werken graag en het is bloedgezellig. Lekker kletsen. Als jonge meiden het woord werken horen, zijn ze al ziek. Soms word je wel knettergek van geld, want daar draait het natuurlijk allemaal om in dit vak. Je moet aan het eind van de maand wel alle reke ningen en salarissen kunnen betalen. En op sigaretten zit maar een winstpercentage van negen procent. 'Ik ben weieens geconfronteerd met diefstal door mijn eigen per soneel. Daar ga ik wel aardig mee om, al zeg ik het zelf. Ik kan goed met mensen praten. Ik hoef niemand te ontslaan, ik lui ze altijd de zaak uit. Je bereikt meer met honing dan met azijn. 'Klanten jatten altijd. Gisteren nog een vrouw van zeventig die de Weekend, Privé en Story in de tas wilde stoppen. En dan denk je dat je kin deren in de gaten moet houden. Je krijgt er wel mensenkennis van. Dat is het leuke van het dit werk. 'Ik heb de voetballerij achter me gelaten, al voel ik me wel nog Ajacied. Dick Schoenaker heeft me gevraagd voor Lucky Ajax, maar met mijn rug kan dat niet meer. Maar als Arsenal - Ajax op televisie is, zit ik op het puntje van mijn stoel. Ik heb waanzinnig veel respect voor die jonge spelers. 'Ik ben trots op mijn Ajax-verleden. Het was een waanzinnige tijd. Wie kan nou zeggen dat-ie tot zijn 27ste nog nooit gewerkt heeft? Want ik ervoer voetballen niet als werk. Ik trainde altijd met plezier. En ik behoor toch tot de pak 'm beet 360 mensen die in het eerste van Ajax gespeeld hebben. Maar ik gebruik het niet. Geweest is geweest. Zo weet in de winkel heus niet ieder een dat ik bij Ajax gespeeld heb.' En als dit blad niet in zijn winkel komt te liggen, blijft dat mis schien wel zo. Marcelle van Hoof 29-10-1977: Ajax - VW 5-0 (0-0) Toeschouwers: 8.000 Scheidsrechter: Derks Ajax: Schrijvers; Erkens, Van Dord, Krol, Everse; Arnesen (85. Meijer), Schoenaker, Zuidema, Lerby (85. Bouma); Geels, Ling VW: Vieten; Oostrom, Franken, Schreurs, Van Rosmalen; Pala, Advocaat, Van der Weide; Kurcinak, Jilkes, Jovanovic Scoreverloop: 51. Lerby 1-0; 63. Geels 2-0; 67. Van Dord 3-0; 72. Geels 4-0: 86. Bouma 5-0 98 AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 98