We spreken af in zijn tabaksshop, onder metrohalte Reigers bos in Amsterdam Zuidoost. Terwijl ik in de winkel op hem wacht, valt me op dat bij de tijdschriften het Ajax Magazine ont breekt. Met deze omissie geconfronteerd beaamt de 47-jarige Bouma het blad niet in het assortiment te hebben. 'Maar ik zal er eens naar kijken.' We zouden het over voetbal hebben, en dan met name zijn periode bij Ajax, waarin hij één officiële treffer maakte. Bouma kan zich de treffer, gescoord op 29 oktober tegen WV (5-0), nog goed herinneren. 'Ik viel vlak voor tijd in en maakte de laatste. Na een corner nam ik de bal in één keer aan en schoot met de rech- terpantoffel de bal boven in de hoek.' Het Ajax-publiek was natuurlijk verrukt, want opnieuw scoorde een jonge invaller. Edoch, Bouma was niet het product van een langdurige Ajax- opleiding. Aitze Bouma is een geboren Fries, die later naar Ede verhuisde. Zijn voetballoopbaan begon in de jeugd van Wagenin- gen. Ook werd hij jarenlang geselecteerd voor diverse vertegen woordigende jeugdeltallen. 'Maar ik was niet zo technisch, meer een harde werker, met een goed spelinzicht. Ik was een spits, een doelpuntenmaker. Als A-junior kwam ik in 1974 bij Ajax terecht, in een elftal met Simon Tahamata, Rob Kok, Rob Ter voort en Henk van Santen. Daarna volgde het C-elftal, met onder anderen Berend Kist en Gerrie Kleton. In Oven/een volgde ik daarnaast het CIOS, met als specialisatie voetbal. Op twintigjarige leeftijd bezat ik al het diploma Oefenmeester 1.' me een wedstrijd waarin Johan Zuidema rechtsachter speelde. Ruud Geels raakte geblesseerd en moest uitvallen. En ik was spits. Maar wat gebeurde er: Zuidema hinkte en wilde in de spits spelen. En dus zette de trainer mij rechtsachter, terwijl Zuidema in de spits de ballen uit z'n broek liep. En ik, het lulletje, speelde achterin.' Ballen uit de broek? Bouma lacht: 'Dat betekent dat hij als een beest tekeerging, terwijl hij had aangegeven geblesseerd te zijn. Dat is zo'n moment waarin het mee moet zitten. Maar ik was overal inzetbaar, en dat kwam op dat moment niet goed uit. Stel ik speel wel in de spits en scoor. Wat was er dan gebeurd?' We zullen het nooit weten. Bouma raakte ongeduldig en besloot bij Ajax te vertrekken. Bouma: 'Ik koos voor Boom, dat in de Bel gische tweede klasse speelde. Via die club hoopte ik weer hogerop te komen. Dat was een misvatting: vanaf dat moment ging het snel bergafwaarts; je ging van acht keer in de week trai nen naar drie keer. Dat was helemaal niks, ik was fullprof en deed er niks naast. Bovendien verwachtten ze van een ex-Ajacied iets extra's. Maar ik had last van mijn knie en kon de groep tij dens de looptraining amper bijhouden, terwijl uithoudingsvermo gen juist een van mijn sterke punten was. 'Achteraf gezien heb ik spijt van die overstap, want ik kon nog twee jaar bij Ajax blijven, wat Ivic me geadviseerd had. Ik was pas twintig jaar en een laatbloeier. Mijn flair moest nog ontwikkeld worden. Ik was een boer, laten we eerlijk zijn. In het tweede elf tal ging het wel goed, daar maakte ik er dertig in één seizoen.' Ruud Krol Hij debuteerde, als invaller op 1 mei 1977 in Ajax 1, nota bene in de kampioenswedstrijd bij FC Amsterdam (2-3). 'Ivic wilde me in het succes laten delen. Het seizoen erop kreeg ik een A-contract.' Dat jaar (1977-1978) speelde Bouma op zaterdag in het C-elftal om de dag erop als reserve te fungeren bij het eerste. Een aantal keren viel hij in, in een team dat geen eenheid bleek. 'Als jonge speler had ik geen leuke ervaringen met de oude hap, zeg maar Ruud Krol, Wim Suurbier of Piet Schrijvers. Ze deden niets extra voor je. Als ik een grote speler was geweest, zou ik de jeugd op sleeptouw hebben genomen. In die tijd gebeurde dat niet. leder had zijn eigen hokkie, het was heel hiërarchisch. Je leerde niks van ze. Je zat samen in een team, maar spreken deed je elkaar niet. 'Ik moet de trainer, Ivic, nageven dat hij wél oog voor de jeugd had. Hij was een goede trainer. Na de training gingen we nog aan de gang in de sportzaal van de Meer. Hij liet het team naar zijn mogelijkheden spelen. Ajax liep in die periode niet over van kwaliteit, dus we speelden wat behoudender. Ik had al mijn trainersopleiding, dus zijn tactische varianten begreep ik goed. Ook Soren Lerby en Frank Arnesen hebben veel van Ivic geleerd. 'Meestal viel ik in als verdediger. Tegen Feyenoord stond ik wel in de basis, als rechtsback. Feyenoord-trainer Vujadin Boskov maakte me nog uit voor politiehond, omdat ik tekeerging tegen mijn directe tegenstander Gerard van der Lem. In de Europa Cup heb ik thuis nog meegedaan tegen Juventus. Weer als verdediger, ja. In de Europese uitwedstrijden van dat seizoen, bij Lillestram, Levski Spartak en Juventus, heb ik op de bank gezeten. Dat enorme stadion van Juventus gaf wel een kick.' Ballen uit de broek Hoe zit dat met dat verdedigen; Bouma was toch een aanvaller? Bouma: 'Dat klopt, maar ik zat laag in de hiërarchie. Ik herinner Gerard van der Lem poogt Aitze Bouma te stop pen (12 februari 1978, Feyenoord - Ajax 1-1). Elftalfoto 1977- 1978, met derde van links op de voorste rij Aitze Bouma. AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003 97

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 97