Na maanden van zware Europese uitwedstrijden is het wellicht even lekker om hier een gemakkelijk Cupavondje in den vreemde te behandelen. En met gemakkelijk doelen we op het sportieve vlak; in de persoonlijke sfeer zaten er nog heel wat haken en ogen aan Ajax' trip naar het Noord-Ierse Belfast in september 1975. Het politiek verscheurde land zat - zeer letterlijk - bomvol en een angstige Ajax-equipe durfde het hotel dan ook niet te verlaten - behalve natuurlijk voor het potje voetbal tegen Gientoran in The Oval. The Oval en zijn vaste bespeler voor meer dan honderd jaar, Gientoran FC, mogen dan onbeduidend lijken, er is genoeg geschiedenis geschreven in en rond dat stadionnetje. Drie jaar geleden nog, toen er 's werelds laatste doelpunt in een officiële competitie (landskam pioenschap of beker) van de afgelopen eeuw werd gemaakt. Brian Russell was op 31 decem ber 1999 de schutter en zijn treffer zorgde ook nog eens voor een bekeroverwinning op Glen- torans grote rivaal Linfield. En dat laatste telt zwaar, in The Oval. The Oval behoort waarschijnlijk ook tot de wei nige stadions ter wereld die de afgelopen dertig jaar niet (grondig) zijn verbouwd. Nog steeds zijn er slechts twee overdekte tribunes, The Main Stand en The Railway Side Stand, met, en dat is wel veranderd, plastic kuipstoeltjes. Voor de rest zijn ze oud en aan het verpieteren, die lage tribunerijen met gras bovenop, achter de doelen. Het is bijna niet voor te stellen dat in de jaren zestig Benfica en Glasgow Rangers er voor veertigduizend toeschouwers speelden. Zowel Benfica (met Eusebio) als Glasgow Rangers kwam niet verder dan 1 -1Het zijn wedstrijden waarover men nu nog spreekt in The Oval, al doen ze dat met beduidend minder man/vrouw: zo'n drieduizend bezoekers voor een doorsneewedstrijd, alleen de komst van Linfield doet dat aantal verviervoudigen. De historie van The Oval gaat een stuk verder dan voetbal alleen. Het stadion bevindt zich vlak bij de gigantische Halland Wolfe scheeps werven. Vrijwel de hele omgeving, en dus ook de Glentoran-aanhang, heeft op de een of andere manier wel met de werven te maken, 's Werelds beroemdste schip, de Titanic, werd er gebouwd. De nabijheid van de werven en ook die van een vliegtuigfabriek deden The Oval in de Tweede Wereldoorlog bepaald geen goed. De Duitsers bombardeerden in 1941 niet alleen werf en fabriek, maar ook The Oval, die zwaar getroffen werd. Pas in 1949 keerde de club er terug. Een overblijfsel uit de oorlog, een grote cilindervor mige uitkijkpost, staat bovenaan een staantri- bune, in het gras (niet overal is er beton). Gedurende wedstrijden van de huidige lijstaan voerder van de competitie spelen kinderen er: ze laten zich in het gras vallen en rollen naar beneden. Bij welke Europese lijstaanvoerder kan dat? Religie De strijd tussen de katholieken en de protestan ten woedde in de jaren zeventig in Noord-ler- land bijzonder hevig. De (katholieke) IRA pleegde aanslagen op protestantse doelen. Over en weer vielen in deze burgeroorlog tien tallen doden. Gientoran FC was in alle opzich- ~a c O O) <D _E= O CO 92 AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 92