'Een feestavond ter viering van het 20-jarig bestaan' BALBOEKJE VAN DEN FEESTAVOND ter viering van het 20-jarig bestaan van Een aandoenlijk hlein balboekje Uw museale chroniqueur belandde onlangs in een hoofdste delijke disco. Op de dansvloer krioelde een mierenheuvel van mensen en bij de bar, waar ik probeerde te staan, was het nog voller. Opeens kreeg ik een ferme schouderduw. Een jongedame aan de rand van de dansvloer keek mij met een woeste blik aan en trok mij aan mijn arm met haar mee. Ik werd ten dans gevraagd. Op mijn 52ste werd ik door een wicht van misschien 18 jaar ten dans gevraagd via een bodycheck! En temidden van al het lawaai, de lichtflitsen en de rook zag ik opeens een stille, serene vitrine in het Ajax Museum, met daarin een simpel en schattig balboekje uit 1920. Wie ruim een eeuw geleden wilde dansen, moest dat kenbaar maken via een bal boekje. Elk meisje, iedere dame kreeg op dans feesten zo'n balboekje. Had je jouw oog laten vallen op een schone waarmee je wel een walsje wilde wagen, dan vroeg je of je haar boekje even mocht vasthouden. In dat boekje stond een opsomming van dansen die er die avond zouden worden uitgevoerd en vervolgens had je het voor het uitkiezen. Althans, als er nog dansen over waren want als het goed was (voor het meisje) waren er volop kapers op de kust. Later kreeg het balboekje ook een minder for mele functie, en werd het alleen maar gebruikt om te noteren met wie je had gedanst. Zo had je meteen een mooie herinnering aan het bal. Tegenwoordig wordt de term balboekje trou wens ook overdrachtelijk gebruikt: een soort wensenlijst met namen van mensen die je de komende tijd wilt zien of spreken. Het verschijnsel balboekje komt uit Oostenrijk Het balboekje van de viering van Ajax' 20-jarige jubi leum. en dateert uit ongeveer 1830. In die tijd was dansen en het bezoeken van bals razend popu lair: in een stad als Wenen werden in één jaar ongeveer achthonderd bals gehouden en pak weg de helft van de bevolking van vierhonderd duizend zielen ging daar ook naar toe. In de jaren zestig van die eeuw, toen Johann Strauss zijn nu vermaarde Blauwe-Donau-wals componeerde, was Wenen het culturele cen trum van het Hongaars-Oostenrijkse rijk. Een deel van het sociale leven bestond uit het bezoeken van een 'Ball' of 'Fete'. Bals werden gesponsord door verschillende organisaties; zo waren er bals voor doktoren, architecten, berg beklimmers, politieagenten en noem maar op. ledereen die dat kon, organiseerde bals en voor menige club of vereniging was het eigen bal hét hoogtepunt van het jaar. In die tijd moet ook het balboekje zijn ontstaan. Hat y.8.1 l,bt atgfe jaar o»s 18 MAART iqpo 'êflÊÊlïm n firth AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 88