Zenuwenwedstrijden Gerechtigheid in de Meer. Lerby, Schrijvers, Meijer en Brom vieren de 3-0 overwin ning op Athletic de Bilbao. we op een roemloos UEFA-Cupeinde af? Shota Arveladze kwam met het antwoord: tien minuten voor tijd, ruim op tijd dus vond hijzelf, pikte hij de bal aan de zijkant op, draaide langs een tegenstander en krulde/plaatste de bal keurig/schitterend in de verre hoek: 2-1 en Ajax was 'gewoon' een ronde verder. Wat een bevlieging al niet kan doen... Maarre..., het zou prettiger voor de gemoedsrust zijn als die voort aan wat eerder in de wedstrijd zou komen. Een late treffer van Shota Arve ladze tegen Udi- nese telde dubbel en behoedde Ajax voor een vroegtij dige uitschakeling in het UEFA-Cup- toernooi. De inhaalrace: met twee verdedigers naar winst De mooiste zenuwenpot is misschien wel de inhaalrace. Terugkomen vanuit een geslagen positie, het kost je een paar jaar van je leven, maar dan héb je ook wat. In september 1978 was Ajax in de eerste wedstrijd van het UEFA- Cuptoernooi bij Atlético Bilbao bestolen: een schot van Vidal in het zijnet had scheidsrechter Walter Horstman tot doelpunt gepromoveerd. Eerder had Pim van Dord de bal in eigen doel geleld. Een 2-0 nederlaag leek te veel van het goede, maar op 27 september beleefde een kolkende Meer gerechtigheid. Via Ray Clarke had Ajax binnen een uur de achterstand goed gemaakt. Meer leek er niet in te zitten, maar vlak voor tijd werd Ajax' dapperheid (het speelde lange tijd met slechts twee man in de verdediging, Wim Meutstege en Pim van Dord) beloond. De schier onvermoeibare Soren Lerby (hoe vaak zou dat wel niet over hem geschre ven zijn?) zette twee minuten voor tijd nog één maal aan. Middenvelder Ruud Krol zette voor en Lerby gleed met zijn 'houten' rechterbeen de bal in het doel: 3-0 en iedereen in het stadion verruilde zijn zenuwen met liefde in voor eufo rie: Ajax had het toch nog gered! Het onrecht van Bilbao was gewroken, in een zenuwenwed strijd om nooit te vergeten. Het laatste geldt misschien voor alle zenuwenwedstrijden. Ach teraf gezien, dat wel. Mnrrpllp vnn Hnnf

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 86