li i juen voor Torino hebben betekend. En Torino kwam dichtbij: het raakte twee maal de paal en in de van spanning zwangere slotfase belandde een halve omhaal van Gianluca Sordo tegen de lat. Gefrusteerde Italianen gingen even later nog even op Stefan Pettersson staan (resultaat: elle boog uit de kom), maar het bleef 0-0. De UEFA Cup was binnen, maar het was bepaald géén goede avond geweest voor mensen met een zwak hart. De respectievelijk drie en vier jaar later gespeelde Europa-Cup-1-finales staken bij deze wedstrijd toch wel iets bleek af, al was zowel tegen AC Milan in 1995 als Juventus in 1996 de winnaar lange tijd onbekend en was Ajax met name in 1995 gebrand op de eerste Europa Cup 1 sinds 22 jaar. Milan was in Wenen aan vankelijk beter, maar een karatetrap van Van Gaal langs de zijlijn bracht de zenuwen in zijn ploeg enigszins tot bedaren. Goede wissels (Nwankwo Kanu voor Clarence Seedorf en Patrick Kluivert voor Jari Litmanen) brachten in de tweede helft de ommekeer. Zes minuten voor tijd punterde Kluivert Ajax naar winst. In de turbulente slotfase verloor alleen Frank Rijkaard niet zijn hoofd en haalde Ajax wankelend maar dolgelukkig de eindstreep: eindelijk weer eens Europa's beste! Penalty's: geen goed idee De finale een jaar later, tegen Juventus, was een teleurstelling. Ajax was constant de mindere, maar ook Juventus weigerde de trekker over te halen. Uiteindelijke gevolg: penalty's, een ritueel waarbij de zenuwen de voeten van de voetbal lers lijken te besturen. In Ajax' Cupgeschiedenis is dat geen gelukkige ontwikkeling: zowel in 1975 (Levski Spartak), 1978 (Juventus) als in 1984 (Bohemians Praag) dolf Ajax het onderspit vanaf elf meter. Alleen de Wereld Cup werd in 1995 tegen Grêmio na strafschoppen binnenge haald. In Rome konden de voeten van Sonny Silooy en Edgar Davids, nota bene in hun laatste trap in Ajax-dienst, de druk niet aan: Juventus won (terecht) de Europa Cup 1. Het gereken: blij met nederlaag Een 'loterij' noemen voetballers het nemen van strafschoppen. Maar hoe heet het als een ploeg met een schuin oog naar de klok voetbalt? Als er niet alleen met de voeten, maar vooral ook met de hersens wordt gespeeld? Als zelfs een achterstand niet tot meer durf en actie leidt? Kortom, als met de billen dichtgeknepen naar het eindsignaal wordt gesnakt? Zo'n wedstrijd speelde Ajax op 13 november 1974 in het Bosuilstadion tegen FC Antwerp. Een half uur voor tijd leidden de Belgen met 2-1, maar vanwege het uit gescoorde doelpunt (dat bij gelijke stand dubbel telt), was Ajax nog altijd een ronde verder (in Amsterdam was het 1-0 geworden). Johnny Rep was inmiddels van het veld gestuurd. Ajax wankelde en hoopte alleen maar op consolidatie van déze achterstand. Bereke nend telde men de minuten af. Maar drie minu ten voor tijd haalde Klaus Riedl alsnog de trek ker over: 3-1, zo leek het. Maar scheidsrechter Hans-Joachim Weyland kwam Ajax te hulp en keurde het glaszuivere doelpunt wegens buiten spel af. Het bleef 2-1 Deze zenuwenpot is een van de meest mysteri euze uit Ajax' Cuphistorie. Vanwege een finan cieel geschil tussen de BRT en Antwerp was er zelfs geen samenvatting op televisie. Het geze- nuw vond voor de meeste Ajax-fans dan ook plaats in de buurt van een radiotoestel (en als je de wedstrijd alleen maar hóórt, is de span ning nog groter. Dan leidt iedere aanval van de ro tegenstander tot hartkloppingen.) Het mes op de keel: tranen met tuiten Ook goed voor het zenuwgestel: voetballen met het mes op de keel, als uitschakeling nabij is. Zoals in april 1996, toen Ajax in Athene een in Amsterdam opgelopen 1-0 achterstand moest wegwerken (en dat met gemak deed: 0-3). Moeizamer verging het de ploeg acht maanden later. Nu moest er in Zürich gewonnen worden van Grasshoppers, anders was uitschakeling, al in de poulefase van het toernooi, zeker. In de basis stonden vier spelers (Martijn Reuser, Kiki Musampa en vooral John Veldman en Arno Splinter) die al snel van de Europese toppodia zouden verdwijnen. Vreugde bij Frank de Boer, Jari Lit manen, Edgar Davids en Ronald de Boer na de 3-0 overwinning op Panathinaikos. AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 83