zenuwenweasxn jaen kon hij niet voorkomen, maar nu schoot Bur- kenshaw Ajax wel te hulp. Na 90 minuten zenu wen had Ajax voor de tweede keer op rij de Europa-Cupfinale gehaald. De finales: paal en lat Finales mogen dan op voorhand zenuwen ople veren, Ajax' negen Europa-Cupfinales deden dat gedurende het duel niet allemaal. Met name de trilogie uit het begin van de jaren zeventig was niet bovenmatig spannend: zowel tegen Pana- thinaikos, Inter Milaan als Juventus was Ajax' zege slechts een kwestie van tijd (90 minuten), zo groot was het krachtsverschil. Andersom gold het ook: in 1969 was AC Milan veel te koelbloe dig voor Ajax. Ook de Europa-Cup-2-finale van 1987, tegen Lokomotive Leipzig, was niet bijzonder enen/e rend, zoveel beter als Ajax was, al zorgde de benauwde voorsprong, gekoppeld aan het jonge, onervaren en o zo sympathieke Ajax- team van Johan Cruijff, her en der toch voor wat samengeknepen bilpartijen. We gunden Ajax zó graag immers weer eens een Europa Cupje, na veertien jaar droogte. De meest zenuwslopende finales waren - opval lend genoeg - de vier laatste, om te beginnen in 1988. In Straatsburg was KV Mechelen de tegenstander in Ajax' tweede opeenvolgende Europa-Cup-2-finale. De spanning was om te snijden. Zou het Hollandse getinte Mechelen (met naast trainer Aad de Mos de spelers Graeme Rutjes, Wim Hofkens, Erwin Koeman en Piet den Boer) die 'arrogante' Hollanders weten te verslaan? Zou Aad de Mos wraak nemen op het Ajax-bestuur onder leiding van Ton Harmsen, dat hem drie jaar daarvoor vlak voor het einde van de competitie op straat had gezet? En zou Ajax aan een dramatisch seizoen (vertrek van achtereenvolgens Sonny Silooy, Frank Rijkaard en Johan Cruijff, stoppen van Ronald Spelbos, de overmacht van PSV in de competitie, uitschakeling in het bekertoernooi) toch nog een positief einde kunnen breien? Ajax begon zenuwachtig, mede door een verde digende^) tactiek van het driemanschap Huls- hoff-Haarms-Kohn, dat vanaf januari de taken waarnam van de opgestapte Cruijff. En na zes tien minuten haalde Danny Blind de doorgebro ken Mare Emmers neer. Blind kreeg rood en Ajax stond met tien man. Hou dan je zenuwen Danny Blind haalt de doorgebroken Mare Emmers neer in de Europa-Cup-2- finale tegen KV Mechelen. AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003 In het tweede duel van de UEFA-Cupfinale tegen Torino had Ajax goede kan sen, maar kwam het aan de andere kant goed weg toen paal en lat een, waar schijnlijk fatale, achterstand voor kwamen. •Ja?

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 81