Bogdan Lobont heeft het in Nog secondenlang trilt het aluminium doel na. Bogdan Lobont hield zojuist met een magnifieke redding de kwartfinales van de Champions League binnen bereik. Ajax staat tegen de Romeinen nog steeds op 1-1. AS-Romaspeler Vincent Candela vervloekt de katachtige reflex van de Roemeen na zijn vrije trap. Maar hoe is het met de linkerschouder van Lobont? In volle vaart met je schouder tegen een doelpaal klappen, dat is niet prettig. Helemaal niet als er aan beide schouders al net zoveel is gesleuteld als aan een gemiddeld toestel van TAROM Romanian Air. Even is er Amsterdamse bezorgdheid in het Stadio Olimpico. Maar de schouder kan door. Lobont kan door. En Ajax gaat uiteindelijk door, naar de kwartfinales van de Europese kampioenenliga. Voor Ajax' nummer 1 is de bezorgdheid over zijn schouders verleden tijd. Sommige spelers lijken na een lange blessure alleen uit de gewonde ledematen te bestaan. Rafael van de Knie, Bog dan van de Schouders. Daar moet je als speler wel goed mee om kunnen gaan. Vlak na zijn tweede schouderblessure realiseerde Lobont zich iets: 'Ik zei tegen mezelf: "Oké Bogdan. Dit was je laatste schouder. Alleen als er een derde schouder op jouw rug groeit, kun je weer een schouderblessure oplopen. Je hebt nu echt alles gehad." Vanaf dat moment werd het rustig in mijn hoofd.' De mentale veerkracht van Lobont is bewonde renswaardig. Roemenië kent geen patatgenera tie. De meeste jongens zijn van de stevige bruine bonensoep, zoals Cristian Chivu. Karakters vor men zich al in de prilste jeugd. Lobonts levensgeschiedenis begint op 18 januari 1978. In Hunedoara, een stadje zo'n vier honderd kilometer van de hoofdstad Boekarest. Lobont: 'Nu is het wel een prettige plek om te wonen. Vroeger stond er een grote metaalfabriek die het gezicht van Hunedoara bepaalde. Toen ik een kind was, werkten wel twintigduizend mensen uit de omgeving in die fabriek. Mijn vader niet. Hij verdiende zijn brood onder de grond, in de mijnen.' Er was gebrek aan geld, maar niet aan nestwarmte. 'Mijn ouders hebben veel opgeofferd om voet balschoenen en spullen voor mij te kopen. We hadden één voet bal voor twintig jongens. Als de bal kapot ging, werd hij thuis genaaid, totdat hij niet eens meer op een voetbal leek.' Zaal Bogdans vader was een grote Steaua-fan. Zijn droom: dat zoon lief eens voor zijn favoriete team uit zou komen. Het liep anders. Als zesjarig jongetje werd Bogdan aangemeld bij FC Corvinhu Hunedoara. 'De hele groep was twee jaar ouder dan ik. De jon gens vonden mij maar een opgeschoten ventje. "Ga jij maar op doel staan, kleintje," zeiden ze. Ook op straat gaat het vaak zo, de kleinste van het stel mag meedoen, maar moet keepen. Ik speelde tot mijn achttiende jaar 's winters in de zaal. Alle jongens in Roemenië beginnen op de harde, vaak hou ten ondergrond. Over blessures maakte ik me geen zorgen. De velden waren vaak net zo hard als de zaalvloer. Alleen de grote clubs hebben een mooi grasveld. Keepen in de zaal was voor mij een goede ervaring. Daar ontwikkelde ik mijn reactiesnelheid. Ik deed alles wat ik nu als doelman op het gras doe. Duiken, uitlopen, alles. In de zaal ben ik erg sterk geworden.' Zijn debuut in het eerste elftal van tweededivi sionist FC Corvinhu kwam snel. Lobont is erg exact als het gaat om de datum. '13 April 1996/ meldt hij meteen. 'Natuurlijk, ik weet het nog precies. We verloren met 2-1 van Foresta. Ik was achttien jaar. Voorafgaand aan mijn debuut speelden we tegen Resita, de oude club van Cristian. Hij deed niet mee. Onze voorzitter zei na de wedstrijd in de kleedkamer dat we te gemakkelijk een doelpunt tegen hadden gekre gen. De eerste doelman is nooit meer op komen dagen; niet op de maandagtraining, nooit meer. Hij is van de aardbodem verdwe nen. De coach koos voor mij. Toen ik voor een vakantie thuis was, zag ik een foto van mij tij dens mijn debuut. Wat een klein jongetje was ik zeg; zo ongelooflijk jong.' Nog geen jaar later stond Rapid Boekarest voor Lobonts deur. In de jaren negentig een grote club, vooral door de inbreng van coach Mircea Lucescu. Bij de karmozijnrood-witten maakte Lobont voor het eerst echt kennis met de man netjesmakerij in het Roemeense voetbal. 'Tijdens de trainingen toonde ik aan de beste doelman te zijn. De geldschieter van de club vroeg aan de trainer met welke opstelling hij ging spelen. "Lobont in het doel," was het antwoord. Hij werd voor gek ver klaard; een jonge keeper uit de tweede divisie! "Ik bepaal de opstelling. Als we verliezen, is het mijn schuld. Dan vertrek ik onmiddellijk," zei de trainer. Voorafgaand aan mijn debuut voor Rapid probeerde de coach mij gerust te stellen. Ik nam het luch tig op en zei dat ik heus niet vermoord zou worden na een slechte wedstrijd. Maar ik wist niet dat hij zó zijn nek voor mij uitstak. We wonnen met 4-2.' Roemeens amateurisme Zijn goede keeperswerk bij Rapid bracht hem in het nationale elftal. Scouts van Ajax spotten de dynamische, snelle Roemeen met de flitsende reflexen. Door bemiddeling van de Becali- brothers Giovanni en Victor werd maart 2000 in Amsterdam een contract getekend. Lobont tekende voor zes jaar. De eerste periode bij Ajax was erg moeizaam voor de toen 22-jarige. Cristian Chivu hielp hem door de soms donkere dagen. 'Af en toe kwam ik thuis na een training en wilde ik meteen mijn koffers pakken, wegwezen,' bekende Lobont in een eerder gesprek, ruim twee jaar geleden. 'Cristian vertelde me dat ik niet zo dom moest doen, dat mijn tijd nog wel zou komen. "Kijk naar de sterren gelezen: zijn toe komst en die van Ajax zijn hoopgevend. Twee ingrij pende schouderblessures hebben zijn kijk op het leven veranderd. Geloof, vriendschap en de nakende geboorte van zijn zoontje Cristian sleepten Ajax' num mer 1 erdoorheen. AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003 7

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 7