Zenuwenwedstrijden O) +-> Inge Danielsson bezegelde Benfi- ca's lot door in de verlenging van de beslissingswed strijd in Parijs na Cruijff nog twee maal te scoren. wedstrijd die in feite ook al een verlenging was: Ajax - Benfica, de beslissingswedstrijd op 5 maart 1969 in Parijs, noodzakelijk doordat de twee eerdere duels beide door de uitspelende club met 3-1 waren gewonnen én er reglemen tair nog geen verlenging na de tweede wed strijd of strafschoppen mogelijk waren. In ieder geval zou op 5 maart 1969 een winnaar bekend zijn; bij een gelijke stand zou het lot uitsluitsel brengen. Gelukkig bleef beide ploegen dit lot bespaard, want na 120 minuten zenuwenvoet bal prijkte een 3-0 uitslag op het l'Equipe-score- bord van het Stade de Colombes. Zoals wel vaker in zenuwenwedstrijden blijken de verdedigingen lange tijd het koelbloedigst, en die van Ajax en Benfica waren die middag zéér koelbloedig. In de extra tijd was het wach ten op de onvermijdelijke misser, door ver moeidheid, spanning, van één individu. Benfica- doelman José Henrique bleek de ongelukkige: hij liet een houdbaar schot van Johan Cruijff na drie minuten glippen: 1-0 voor Ajax! Verlost van de allergrootste zenuwen liep Ajax via Inge Danielsson uit naar 3-0. Enkele Benfica-spelers reageerden de spanningen in hun lichamen op een andere man(ier) af: een vrolijke Ajax-sup- porter die na de 2-0 het veld was opgerend, werd door de Portugezen hardhandig van de graszoden verwijderd. Ajax en zijn veertigduizend aanhangers waren na afloop door het dolle heen; de door stane zenuwen reageerden enkele supporters af op het shirt van Barry Hulshoff: als twee hon den trokken zij aan het voormalige tricot van de uitblinkende verdediger. En Barry Hulshoff? Die bereikte weliswaar zonder shirt de kleedkamer, maar mét een ander souvenir: de wedstrijdbal, speelbal van 120 minuten zenuwenvoetbal. De doelman II: Heinz Stuy Ajax' beste periode uit de clubgeschiedenis, 1971 -1973, is zo'n dertig jaar later goed voor vrijwel louter superlatieven. Zo gaat dat met herinneringen: het mooie beklijft. Maar zo gemakkelijk ging het niet altijd, zeker niet in uit wedstrijden. Maar daar stond juist Ajax' minst talentvolle man uit het elftal geregeld op: Heinz Stuy, geboren op 6 februari 1945 als Heinz Jür- gen Stuy in Duitsland, hield Ajax in de vroege lente van 1972 twee maal in de Europa Cup. Dit deed hij in een gele trui, net als zijn voor ganger Gert Bals. De kleurkeuze was bewust gedaan door Stuy, die hoopte dat hij bij publiek en medespelers niet als een 'onbekende', maar als een vertrouwde doelman zou worden gezien. Gemakkelijk kreeg Stuy het niet. Een auto-onge luk bracht negatieve publiciteit en wat onzekere optredens in de competitie veroorzaakten kri tiek. Stuy liet nogal eens een bal los ('Heinz

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 78