Zenuwenwedstri jden wers worden moe en zenuwachtig want de (nog ongewisse) ontknoping komt naderbij! Na de loting was Ajax nog niet in de zenuwen geschoten. Het kon (nog even) de rol van underdog spelen. Voorzitter Jaap van Praag: 'Voor de jongens is zo'n tegenstander van wereldfaam juist een extra inspiratie. Dat heb ben we toch ook tegen Liverpool gezien.' Henk Groot bekende wel reeds vlinders in de buik te hebben: 'Dat stadion alleen al waarin ze spelen. Daar zitten af en toe 100.000 mensen.' Oef! Na de 1-1 in Amsterdam had Real thuis genoeg aan 0-0, want vanaf dat seizoen was de regel ingevoerd dat in een uitwedstrijd gescoorde doelpunten bij een gelijke totaalstand dubbel tellen. Trainer Rinus Michels kwam in Madrid met een voor Ajax zeldzaam verdedigende tactiek op de proppen. Naast de vleugelverdedigers Sjaak Swart en Wim Suurbier had hij maar liefst drie mensen in het centrum van de verdediging geposteerd: ausputzer Velibor Vasovic, Ton Pronk en Barry Hulshoff. Michels hoopte dat Real via de tegenaanval te kloppen zou zijn. Kortom, Ajax wachtte af en ging pas echt aan aanvallen denken, nadat Real via Gento een kwartier na rust toch op 1-0 was gekomen. Tot dan toe was Real vrijwel ongevaarlijk geweest. Na de 1-0 speelde Ajax Real volledig van het veld. In de 69ste minuut kwam Ajax gelijk. Uit een vrije trap van Sjaak Swart kopte specialist Henk Groot de bal keihard in de linkerboven hoek. Een schitterend doelpunt. Rinus Michels vreesde in de zenuwslopende verlenging voor de hitte in het stadion en drukte zijn spelers op het hart om snel op jacht te gaan naar een doelpunt. En dat kwam er bijna ook. Eerst schoot Johan Cruijff uit een voorzet van Piet Keizer tegen Real-doelman Junquera op. Even later zette Keizer aan voor een solo. Op het laatste moment zag hij Cruijff er nog beter voor staan. Hij tikte de bal naar zijn 20-jarige collega. De geheel vrijstaande Cruijff bracht de bal onder controle, kon de hoek uit kiezen, maar schoot tegen de doelman op. In de 99ste minuut knalde José Veloso Real naar 2-1. Het betere Ajax was uitgeschakeld en kon slechts de schoonheidsprijs uit Bernabeu mee nemen. Een aantal aanwezigen bekende door de zenu wen - zoals dat heet - jéren ouder te zijn gewor den. Real-voorzitter 'Don' Santiago Bernabeu staafde dit met harde cijfers: 'Ik heb zeven siga ren stukgeknauwd van de spanning.' Trainer Miguel Munoz bekende zich tijdens de wed strijd aan een vitaal lichaamsdeel te hebben vastgeklampt: zijn hart. 'Deze wedstrijd was qua spanning en niveau een finale waard.' De gemiste kans van Cruijff in de verlenging tegen Real Madrid. De verlenging: Parijse revolutie In Ajax' Cuphistorie kwam vaker een zinderende verlenging voor; we herinneren ons bijvoor beeld die van 7 november 1973 in Sofia, waarin drievoudig Cuphouder Ajax van de troon gesto ten werd, of die in Athene, tien jaar later tegen Olympiakos Piraeus (rode kaart Edo Ophof), maar dé verlenging der verlengingen uit Ajax' historie is overduidelijk: een verlenging van een AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 77