5 ft Zijn opvliegende karaktertrekken zaten hem in de weg, en zijn voeten ook vaak. Hij was in oorlog met de bal en met zijn directe tegenstanders. De frustratie daarover nam niet alleen bezit van de speler zelf. Bij Ajax zou men afgelopen zomer nog volgaarne medewerking verlenen als zich voor Zla- tan een andere club zou melden. Het liep anders. In zijn tweede jaar gaat het opeens veel beter 1 met Zlatan en worden de contouren van een topper voor iedere leek waarneembaar. - Zlatan: 'Ik wist van tevoren dat ik tijd nodig zou hebben om me J aan te passen. De vraag is dan alleen of je als spits van Ajax die - tijd krijgt. Maar ik heb veel gesprekken met Leo Beenhakker gehad. Hij zei steeds: maak je geen zorgen, het komt echt wel. Ik maakte me ook niet echt zorgen, maar ik wist inmiddels wel dat de speelstijl van Ajax niet eenvoudig was. Dat viel me tegen. Ik had niet voorzien dat het zo moeilijk zou zijn. Ik weet zeker dat niet iedereen hier kan spelen. Waarom het dit jaar wel gaat, kan ik niet aangeven. Ik voel me goed en heb nu wel het geluk een beetje mee gehad. Het geluk van zo veel goede teamgenoten, die zelf ook allemaal in vorm zijn; en het geluk van het scoren. Je krijgt zelfvertrouwen en je krijgt vertrouwen van je medespelers, de trainers en het publiek. Nu heb ik wat meer krediet. Hiervoor was elke fout, of elke gemiste kans een bevestiging voor de gedachte dat Zlatan en Ajax misschien niet bij elkaar pasten. Ik weet dat dat gedacht werd. Nu weet men dat niet alles lukt, maar dat sommige dingen wel zullen lukken. Dat voel ik en dat geeft rust.' Te |ong voor ontzag Tot nog toe gaat het niet slecht. In de competitie gaat het Ajax wat minder, maar in de Champions League volgde de ene sensa tie op de andere verrassing. Zlatan: 'Niemand had verwacht dat we het zo goed zouden doen. Maar presteren in de Champions League kost heel veel kracht. Dat ging ten koste van de competitie. Dat merkten we ook toen we in één week uit tegen Roma speelden en uit tegen PSV. Ik denk dat dat nog iets te veel van het goede was. We moesten heel ver gaan om de kwartfinale van de Champions League te halen. 3 O N CD O EE O N 'We hadden al op het Amsterdam Tournament bewezen dat we tegen de grootste clubs uit Europa opgewassen zijn. We zijn tot veel in staat; tot meer dan de buitenwe reld ons toevertrouwde. Dat we zo ver zijn gekomen heeft voor een belangrijk deel met de instelling te maken waar mee we aan de Champions League begonnen zijn. Natuurlijk weten we dat clubs als Inter, Arsenal, Valencia en Roma over geweldige namen in hun selectie beschik ken. Ze hebben zo een stuk of dertig wereldtoppers tot hun beschikking. Zo staat Ajax er niet voor. Wij hebben ongeveer achttien spelers in de selectie die min of meer gelijkwaardig aan elkaar zijn, en onze namen zijn nog lang niet zo gevestigd als die van onze tegenstanders. We heb ben een jonge ploeg. Maar voor ons bleek dat uiteindelijk eerder een voordeel dan een nadeel. Niemand legde ons de druk op dat we heel ver moesten komen, terwijl bij die grote clubs het win nen van de Champions League tot de prioriteiten wordt gere kend. Over de hele linie waren we nog te onervaren om veel respect te hebben voor die grote namen. Onze trainer was een van de weinigen die als speler dergelijke omstandigheden aan den lijve had ondervonden. Maar hij zweeg erover. Hij vertelde ons de dingen waarmee we verder konden, niet de dingen die ons ontzag zouden inboezemen. We stapten met een zekere onbevangenheid het veld op. We hadden niets te verliezen en we gingen er enthousiast tegenaan.' Ik kan me ook een paar wedstrijden herinneren waarin het er alles behalve ontspannen uitzag. Arsenal uit was zo'n voorbeeld. Uit tegen Valencia was helemaal met de billen tegen elkaar. Zlatan: 'Ik zat die wedstrijd op de bank. We hebben geen tel rus tig gezeten. Je zat de hele tijd op het puntje van je stoel, meestal met je handen voor je ogen. Ik kan me herinnneren dat we grote delen nauwelijks durfden te kijken. Tot ik inviel voor Litmanen gluurden we door onze vingers heen om te zien hoe hij er nu weer net niet in ging. Bijna hadden we nog gewonnen, toen ik vlak voor tijd scoorde, maar ik denk dat we al geluk genoeg had den gehad. De 1-1 kwam er vooral doordat we hard werkten. Valencia uit was de enige wedstrijd waar we weinig in te bren gen hadden, maar verder zijn we nergens weggespeeld. Dat had WWm AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 21