Rafael en Oranje Carel Kamlag In memoriam Op 18 februari is op 83-jarige leeftijd ons lid van ver dienste Carel Kam lag overleden. Hoewel zijn gezondheid de laatste tijd te wen sen overliet, kwam zijn overlijden toch voor velen als een onaangename verrassing. Ons medeleven gaat uit naar zijn echtgenote Jopie, zoon Tom, schoondochter Lenie en verdere familie. Wij wensen hun veel sterkte bij het ver werken van het verlies van hun dierbare Carel. Carel is niet meer. Voor vele Ajacieden is dat wennen, daar Carel een vaste bezoe ker van zowel de Arena als de Toekomst was. Carel werd lid in 1935 en was heden 67 jaar lid van zijn Ajax. Hij voetbalde in de junioren- en seniorenafdelin gen in vele elftallen, waarvan Ajax 2 het hoogste was. Hij was een snelle en technische speler, met als extra kwaliteit het nemen van penalty's, die zelden werden gemist. Tevens was hij actief in onze atletiek- en honkbalafdelin gen. Na zijn actieve periode werd hij lid van de Jeugdcommis sie met als taak het leider- en trainerschap van de pupillen. Deze taak heeft hij met veel enthousiasme gedurende dertien jaar op zich geno men. Van 1967 tot 1982 was hij lid van de Ledenraad. In 1975 werd Carel door het toenmalige bestuur vanwege zijn vele verdiensten voor Ajax benoemd tot lid van ver dienste. In 1975 werd Carel exploi tant van de kantine op Voor land, hetgeen een drukke job was door de uitbrei ding van het aan tal elftallen. Later werd zoon Tom de grote hulp, zodat Carel het wat rustiger aan kon doen. De kleine bestuurskamer op Voorland werd op donderdagavond de plek voor de oude garde, waar vele anekdotes, mop pen en sterke verhalen over tafel gingen. Hoe druk hij ook was, Carel verwisselde stee vast zijn plaats achter de bar voor die bij de vaste bezoe kers van deze wekelijkse bij eenkomst. Bij de overgang van de Meer naar de Arena en de Toekomst werd zijn contract beëindigd, hetgeen hem veel verdriet heeft gedaan. Toen de oude garde de donderdagavond op de Toekomst in ere herstelde, was Carel als een der eersten weer aanwezig. Niet alleen bezocht hij alle wedstrijden in de Arena, ook was hij iedere zaterdagmiddag op de Toekomst. Onze jaarlijkse Bordjesclub-bijeenkomst werd door hem nimmer overgeslagen. De laatste tijd kreeg hij wat lichamelijke problemen. Vooral het zien werd moeilij ker, waardoor auto rijden niet meer kon. Gelukkig kon hij door de hulp van Jan Neefjes regelmatig bij zijn geliefde Ajax aanwezig zijn. Velen zullen Oom Carel mis sen. Hij was in de omgang met ons een prettig mens. Een vriend en Ajacied is heengegaan. Carel, bedankt voor je vriendschap. André Kraan Het was zo schandalig slecht dat het slapstick werd. Een parodie, een soap van B-kwaliteit. Ik doel natuurlijk op het spel van Nederland in de uitwedstrijd tegen Moldavië. Volkomen ten onrechte nog gewonnen ook, omdat de keeper van Moldavië medelijden toonde met het armzalig Oranje-zooitje en twee cadeautjes weggaf. Wat als extra zout in de wonde zou moeten voelen bij een team dat zichzelf al jaren tot de wereldtop rekent en al die jaren laat zien dat dat misplaatste eigendunk is. Het was zo'n wedstrijd die je vaak in de kelder van de eerste divisie ziet. Moldavië kon je dat moeilijk kwalijk nemen; ze zijn niet beter dan - pak 'm beet - Helmond Sport. Maar wat onze jongens op de mat legden deed ons gie chelig spreken van Muiderberg 3. Het enige wat onze slappe lach nog dempte was een zeker medelijden met onze eigen Rafael. Nu mocht hij eindelijk in de basis beginnen en werd hij onderdeel van een tragikomedie, van een misvat ting. Hij probeerde zich te ontworstelen aan de malaise, dat zag je. Hij was bepaald niet de slechtste, maar van een debutant in de basis kan en mag je niet ver wachten dat hij zo'n slap zooitje op sleeptouw had kunnen nemen, wakker had kunnen schudden. Zelfs Cruijff had dat niet gekund. Laat staan Rafael. Bovendien deugde de opstelling van het Nederlands elftal in mijn ogen niet. Kluivert en Van Nistelrooij samen in een elftal kan volgens mij niet. Zeker Kluivert als een soort schaduwspits niet. Hij wil dat ook niet. Dat bleek wel uit zijn woorden na afloop van de wedstrijd tegen Tsjechië. Hij moest Galasek afstoppen. Het klonk als een vloek, als een vies woord. En het is natuurlijk ook belachelijk dat een typische spits, een man van doelpunten als Kluivert achter Galasek aan moet. Tegen Moldavië werd Kluivert een tweede centrumspits met Rafael als schaduwspits er vlak achter. En wat je tegen een verdedigend elftal kon verwachten, gebeurde: drie spitsen die elkaar lachwekkend in de weg liepen, elkaar zelfs de bal gingen afpakken. En op de vleugels gebeurde niets anders dan eindeloos geknoei van Seedorf en Zenden. Hier wreekte zich het niet willen oproepen van Overmars. Advocaat speelde een behoorlijke rol in de voetbalsoap. Zeker als je erbij optelt dat hij Rafael voor Van Hooijdonk wisselde: had je echt drie spitsen op een kluitje. Rafaels nut bewees zich ook - net als tegen Tsjechië - vanaf de lin kerkant toen hij Zenden vrij zette, die daarna met een pisboogvoorzet kwam waaruit tot verbazing van iedereen Van Nistelrooij kon scoren. Ik ben nooit een liefhebber van Advocaat geweest. Mij te behoudend. En wat heeft die man echt gepresteerd? Kampioen met PSV en Glasgow Rangers, nou en? Ik wil een coach die durft. Durft te vernieuwen, zoals Koeman met Ajax deed en doet. Haal talenten als De Jong en Sneijder, Robben en Van Persie erbij! Van hogerhand moet ingegrepen worden! Ik wil vuur, strijd, kwaliteit, avon tuur. Liever sprankelend ten onder dan op geluk maar slap, sloom, slaapver wekkend, oudbakken, op het nippertje naar Portugal. Klaas Vos AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003 19

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 19