Waakzaamheid f^BER DECEMBER Jfl Trots, ongelooflijk trots ben ik op de prestaties van ons aller Ajax dit seizoen in de UEFA Champions League. De ladder naar het succes leek lang, maar Ajax heeft onder leiding van Ronald Koeman en zijn staf onderweg wat sporten overgeslagen. Het is niet alleen voor Ajax, maar voor het hele Nederlandse voetbal goed, dat een Nederlandse club weer eens is doorgedrongen tot de top acht van Europa. Het Nederlandse voetbal heeft dat hard nodig. Veel clubs - en zeker niet alleen in Nederland - verkeren momenteel in een penibele financiële situatie. Ajax mag zich gelukkig prijzen dat ingrijpende bedrijfsmatige operaties hun vruch ten hebben afgeworpen. Maar het is helaas aan mij om waakzaam te blijven. De beslissing van de mededingingsautoriteit om in te grijpen in de televisie contracten maakt de situatie er op z'n zachtst gezegd niet gemakkelijker op. Vooral niet voor de clubs die het toch al zo moeilijk hebben. Linksom of rechtsom, de NMa-beslissing heeft te allen tijde ook zijn weerslag op Ajax. Vreemd is het in dat kader dat het gezamenlijk vermarkten van de UEFA Champions Leaguerechten de goedkeuring van Brussel wel kan wegdragen. Toch zal ook het Europese voetbal volgend seizoen worden geconfronteerd met aanmerkelijk minder inkomsten. Die ontwikkeling zal net als dit seizoen zijn weerslag hebben op de transfer markt. Ik verwacht dat we in dat opzicht een erg rustige zomer tegemoetgaan. Ajax kan daardoor komend seizoen verder met Ronald Koeman, met zijn tech nische staf, en met zijn beloftevolle ploeg. Dat is een ontwikkeling die op zich verheugend is, maar die ook aangeeft dat de verhoudingen in het voetbal in hoog tempo aan het veranderen zijn. De G-14, waarvan Ajax vice-voorzitter is, heeft de eerste stappen gezet op weg naar een betere beheersing van het uitgavenpatroon. De noodzaak daartoe werd na het nemen van die beslissing vrijwel onmiddellijk duidelijk: clubs als Manchester United en Bayern München moesten recentelijk sterk tegenval lende financiële resultaten presenteren. Wie de marktwikkelingen projecteert op Ajax ziet dat onze club in de afgelo pen periode al het fundament voor een gezonde toekomst heeft gelegd. Met de buitenlandse deelnemingen Ashanti Goldfields en Germinal Beerschot Ant werpen is de financiële participatie beëindigd en resteert een technische samenwerking. De moeizame periode na het Bosman-arrest is door de profes sionals op Ajax' opleidingscentrum de Toekomst inmiddels goed ondervangen. Ajax levert weer met de regelmaat van de klok talenten van formaat af: Rafael van der Vaart, Johnny Heitinga, Maarten Stekelenburg, Nigel de Jong, Stefano Seedorf, Wesley Sneijder... Dat vooral, in tijden van schaarste, is verheugend. Niet verwonderlijk dat Ajax in Europa juist daarom op lovende commentaren kan rekenen. Regelmatig valt daarbij te lezen: 'Ajax is het team van de toekomst.' Letterlijk en figuurlijk, zou ik eraan willen toevoegen. Maar dat is dan ook typisch Ajax. Arie van Eijden Zondag 2 februari In Tilburg wint Ajax de eerste competitiewedstrijd na de win terstop gemakkelijk met 6-0. Wesley Sneijder maakt zijn debuut. Bogdan Lobont staat voor het eerst in de basis. Maandag 3 februari In de perskamer van de Amsterdam Arena spreken een afvaardiging van Ajax-supporters en een vertegenwoordiging van spelers met elkaar over hun onderlinge relatie en hoe die verbeterd zou kunnen worden. Cristian Chivu wordt door de lezers van de website uefa.com gekozen in het team van het jaar 2002. Dinsdag 4 febru ari Wamberto breekt op de training het middenvoetsbeentje van zijn linkervoet. Naar verwachting is de Braziliaan tweeëneenhalve maand uitgeschakeld. Woensdag 5 februari Ajax plaatst zich met een 1-0 overwinning op Roda JC nipt voor de kwartfinale van het beker toernooi. Zlatan Ibrahimovic verrekt zijn lies. Ajax 2 haalt de laatste acht van de Amstel Cup niet, aangezien de ploeg van John van 't Schip in Rotterdam met 4-2 wordt verslagen door Excelsior. Donder dag 6 februari Ajax en jeugdspeler Daniël de Ridder komen een verbintenis voor twee jaar overeen. In het contract is tevens een optie voor twee extra jaren opgenomen. De selectie brengt een bezoek aan de Autorai 2003. De Ajacie- den zijn te gast bij de stands van Lancia, Fiat en Alfa Romeo. Zondag 9 februari De klassieker in de Amsterdam Arena eindigt in een remise. Zlatan Ibrahimovic scoort voor de Amsterdammers, Feye- noorder Robin van Persie maakt vlak voor rust gelijk. Jelle van Damme loopt een gekneusde long op en moet het een week rustig aan doen. Maandag 10 februari In de kwartfinale van de Amstel Cup voor beloften heeft Ajax 2 de verlenging nodig om Roda JC 2 te ver slaan. Stefano Seedorf maakt de enige treffer. Woensdag 12 februari In de Amsterdam Arena wint Oranje het oefenduel tegen Argentinië met 1-0. Andy van der Meyde is wel geselecteerd, maar krijgt geen speelminuten. Tomas Galasek behaalt met Tsjechië een 2-0 overwinning op Frankrijk. De vriend schappelijke wedstrijd Tunesië - Zweden eindigt verrassend in een 1-0 stand. Hatem Trabelsi staat in de basis, Zlatan Ibrahimovic komt niet in actie. Ook Petri Pasanen zit negentig minuten op de bank; Finland wint de oefeninterland tegen Noord-lerland met 1-0. Mido ver liest met Egypte met 1-4 van Denemar ken. Roemenië, met Cristian Chivu en Bogdan Lobont, wint met 2-1 van Slowa kije. Donderdag 13 februari Jong Ajax verliest in Den Haag teleurstellend het competitieduel tegen Jong ADO met 2-1. Vrijdag 14 februari Bij terugkeer in Amsterdam blijkt dat Mido in de inter- »- CL) De afgelopen twee maan den heeft de 'contractencar rousel' bij Ajax op volle toeren gedraaid. Er werden nieuwe contracten afgeslo ten en bestaande contrac ten werden opengebroken. Dan werd de champagne ontkurkt, maar daar was niet bij alle besluiten die genomen werden, aanlei ding voor: er werden ook aflopende contracten niet verlengd. Een overzicht. 12 AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 12