I Lobont en Chivu spreken af en toe over het eventuele vertrek I van de verdediger bij Ajax. Lobont: 'Ik heb gezegd: "Jongen, als I je echt honderd procent, met heel je hart, wilt vertrekken, moet I je dat doen. Denk alleen aan jezelf. Jij bent de enige die een I beslissing kan nemen." Een transfer moet Cristian los zien van ballen. Nee dus. We moeten geen problemen gaan verzinnen. 'Wat ik als doelman moet verbeteren? Alles, leder mens moet zich blijven ontwikkelen. Ik als keeper dus ook. Wat in mijn ogen een goede keeper is? Dat is simpel: hij mag geen doel punt tegen krijgen. Meer is het niet. Cristian en ik zeggen het steeds tegen elkaar: als het een grote rotzooi is in het straf schopgebied, trap die bal het stadion uit; ogen dicht en ram men. Soms is dat de enige juiste oplossing.' Stom Tijdens een wedstrijd is Lobont een soort slangenmens op de rand van de zestien meter. Bewegen. Altijd maar bewegen. En meeleven. 'Zo blijf ik scherp. Een doelman moet zichzelf warm houden. Als de bal komt, moet ik direct reageren. Mijn eerste keeperstrainer in Roemenië zei al: "Praat met jezelf. Het maakt niet uit wat je allemaal tegen jezelf roept, maar blijf actief. Ook in je hoofd. Doe alles om geconcentreerd te blijven.'" En Lobont zelf heeft nog een mentale raad voor doelmannen: 'Blijven han gen bij een fout is het slechtste wat een keeper kan doen. Dat geeft onzekerheid. Meteen wissen en doorgaan, dat is het beste.' Een andere typische eigen schap waaraan je Lobont in het donker herkent, is zijn schorre stem. Coachen doet hij vol overgave. 'Ik ben de laatste man en dus verantwoordelijk voor hoe mijn verdedigers zich opstellen. Meestal roep ik in het Nederlands. "Links", "in je rug", "los". Oké, tegen Cristian gaat dat soms in het Roe meens. Dat hangt van de situ atie af. Trabelsi bijvoorbeeld begrijpt ook al best wat Roe meens. Sigur betekent veilig, vrij. Ik roep dat als hij tijd en ruimte heeft.' Taal heeft soms rare gevolgen. Een AT5-verslaggever vroeg na de wedstrijd tegen Arsenal wat er mis was met Lobonts stem. 'Wat bedoel je, stom?' antwoordde hij. Toch gaat zijn Nederlands met rasse schreden vooruit. 'Meer dan zeventig procent van de Neder landse ondertitels begrijp ik. Het gaat dus best goed. Als ik zeventig procent van een zin begrijp, is dat voldoende. Wat iemand wil zeggen, is dan wel duidelijk.' Cristian Lobont De laatste maanden verschijnt er steeds vaker een welge meende lach op het gezicht van Lobont. IJs en weder dienende is hij bij het verschijnen van dit Ajax Magazine vader. Lobonts zoontje groeit dan de eerste jaren op in Nederland. Lobont: 'Geen probleem. "Mama" en "papa" klinken in het Roemeens precies hetzelfde. Het eerste jaar is er dus niets aan de hand. Mijn leraar Nederlands vroeg of mijn vriendin Loredana ook les wilde. Maar ze is nu vooral zwanger, straks komt het er mis schien van. First things first.' Drie jaar geleden ging Cristian waar Bogdan ging en andersom. I Ze zijn nog steeds aan elkaar gehecht. Zo zal Ajax' aanvoerder de peetvader van Lobonts Roemeense spruit zijn. Dus scouts opgelet: Cristian Lobont komt eraan. onze vriendschap. Hoe moei lijk dat soms is. Maar zijn gevoel zegt nog steeds dat hij in Amsterdam blijft. De invloed van zijn manager op die beslis sing is echt niet zo groot. Cris tian bepaalt. Het gaat niet alleen maar om geld.' Lobont zelf is vooral blij weer onder de lat te staan. Een transfer, hij moet er nu niet aan denken. 'Na drie jaar heb ik hier best wat vrienden. Ik weet waar ik naartoe kan gaan om leuke dingen te doen. Als ik naar een andere club in een ander land verhuis, verlies ik meteen twee jaar en kan ik weer helemaal vanaf nul beginnen.' Lobont hangt het Roemeens-orthodoxe geloof aan. Een op zich zelf staande katholieke geloofsgemeenschap, die de paus niet als hoofd van de kerk erkent. Lobont: 'Ik kan in Amsterdam niet naar mijn eigen kerk, maar dat vind ik niet zo belangrijk. Met Pasen ga ik wel, om kaarsjes te branden. Tijdens die blessures heb ik veel steun aan mijn geloof gehad. Door veel te bidden. Dat doe ik nu nog, iedere avond voor het slapen. Overigens, dat gedoe over Jezus, Allah of Boeddha vind ik echt onzin. Er is maar één God. Voor iedereen. Alleen de religie verschilt.' Trouwen, ook dat staat op stapel voor de Ajax-doelman. Dat het kind voordien al komt, maakt niets uit, zegt Bogdan. 'Ik trek me in dit geval niets aan van andere Roemenen, of van de kerk. Mijn familie is belangrijk. Zij zijn alleen maar blij dat er een kleine Lobont komt. Mijn kind moet straks gedoopt worden, en dan moeten we wel getrouwd zijn. Toen ik wist dat mijn vriendin zwanger was, voelde ik meer verantwoordelijkheid. Ik moet me nu beter gedragen. En mijn vriendin beter verzorgen. Ik doe echt alles voor haar. 'Ik ben echt heel gelukkig. En er volgen nog meer mooie dingen. Ik heb het in de sterren gelezen. Geloof me. Ajax heeft weer het talent en de uitstraling van 1995. We zijn jong, hebben enorm veel energie. We willen aan iedereen bewijzen dat we de beste zijn. Het nadeel is dat we alles op honderd procent van ons kun nen doen. Dan hebben we niets extra's meer over, als dat nodig is. We moeten nog leren doseren. Het is een lange en harde weg naar de top. Maar we gaan vooruit. 'Die twee blessures hebben mijn leven veranderd. Vooral hoe ik tegen het leven aankijk. Drie jaar geleden dacht ik soms dat ik de beste keeper in de wereld was. Maar een ongelukje kan alles veranderen. Ik sta nu steviger. Met beide benen op de grond.' Erol Erdoqan AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003 11

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 11