blijft zoiets bestaan. Ik heb dat met Ruud van Nistelrooij, Paul Bosvelt en Richard Witschge. Ik heb geen benul hoe de spelers in het algemeen tegen mij aankijken, maar ik en/aar de contac ten zelf in het algemeen als zeer plezierig.' Over de verschillen in contacten tussen vroeger en nu zegt Spaan schaterend: 'Dacht jij dat ik op mijn 24ste na afloop van een wedstrijd op Piet Keizer afstapte om hem iets te vragen? Kom zeg, dat durfde ik niet. Er zijn duidelijke verschillen tussen de spelers van vroeger en de spelers van nu. De salarissen vormen het belangrijkste verschil. Er is nu veel meer te halen. En geld corrumpeert nu eenmaal. Geluk kig wordt er in Nederland nog niet extreem ver diend door de jongeren. Oké, ze verdienen twee ton als ze achttien zijn, maar het kan altijd nog erger. In Amerika kan een supertalent van achttien zo een basketbalcontract van vijftig mil joen dollar tekenen. Dan wordt het lastig om een gewone jongen te blijven. Aandacht en geld kunnen een karakter op akelige wijze ver anderen. Ik sprak na afloop van Nederland - Argentinië drie Engelse journalisten die Man chester United moeten volgen. Ach, die zijn wanhopig. Ze spreken nooit iemand. De spelers lopen na een wedstrijd gewoon weg en hebben een habitus van fuck you. Nederland is klein schaliger, vriendelijker en minder pooierig. Ook de journalisten hebben het in Nederland nog steeds goed. Degenen die klagen, hebben het mis. Je moet je nooit te goed voelen om een paar keer op een dag te bellen als je iemand wilt spreken. Als je dat als journalist niet kunt opbrengen, dan heb je een probleem.' Literatuur Voetbal is het werk van Spaan geworden. Een leven zonder voetbal zou hij zich nu niet meer kunnen voorstellen. Toch zijn er ook enkele andere sporten die hem boeien. Spaan: 'Ik volg graag het Amerikaanse basketbal en honkbal, alsmede de grote wielerkoersen in de zomer. Als ik in Amerika was geboren, zou ik waar schijnlijk heel veel met honkbal hebben gedaan. Een intrigerende sport, waar veel over geschreven is. De samenhang tussen sport enerzijds en literatuur en lectuur anderzijds, dat is wat me bezig houdt.' Denkt u werkelijk dat Advocaat en Van Hanegem zich er iets van aantrekken als mensen uit de mediawereld, waaronder u zelf, zo openlijk pleiten voor een basisplaats van Van der Vaart in Oranje? 'Ja, want dat vinden ze niet leuk. En dat blijkt wel als Advocaat op de persconferentie zichtbaar geïrriteerd zegt dat het Nederlands elftal meer dan Van der Vaart is. Daar heeft hij overigens gelijk in, maar het neemt niet weg dat het daarom juist leuk is om door te Davids of Van Bommel? 'Davids heeft iets wat Van Bommel niet heeft, de on-Nederlandse strijdlust. En Van Bommel heeft weer iets wat Davids niet heeft, een wijdere visie op het speelveld. Ze hebben elkaar dus nodig.' Radio, televisie of krant? Televisie en krant, ik heb ze alle bei nodig. Ik vind schrijven heel erg leuk, maar ben blij als ik weer onder de mensen mag komen voor het maken van mijn televisiepro gramma. Vroeger vond ik radio al tijd leuker dan tv, maar inmiddels doe ik al zo lang televisie dat ik niet meer bang ben voor de impact van het medium. Het kan me niets meer schelen.' Een cd of een boek? 'Een boek. Ik lees iedere dag. Dat doe ik al van kinds af aan. Lezen is voor mij onlosmakelijk met het leven verbonden.' Workoholic of liefhebber? 'Ik ben geen workoholic, je kunt me zelfs lui noemen. Ik ben lief hebber.' gaan met die Van der Vaart-campagne. Het kwam ons natuurlijk erg goed uit dat Advocaat in die geestige commercial meespeelde. Wij hebben hierop nu iedere week een andere variatie.' Zijn er dingen in uw werk waar u later spijt van hebt gehad? 'Nee, ik heb nergens spijt van. Hoewel, ik heb een paar jaar een arbeidsconflict gehad met Veronica. Terugkijkend heb ik toen waarschijn lijk iets te lang mijn poot stijf gehouden. Dat zou ik nu anders doen. Maar ja, als twee par tijen hun hak in het zand zetten, dan kan het lang duren.' Spaan heeft voor de toekomst één belangrijke wens. Graag zou hij documentaires voor de televisie willen maken. 'Dat kunnen documen taires zijn over voetbal, maar ook over andere zaken. Ik heb met draaien en monteren nu zoveel ervaring opgedaan dat ik zoiets echt moet kunnen. Films van een minuut of vijftig. Zo'n aanbod heeft me nog niet bereikt. Gesprekken zijn er wel geweest. Ik wacht nu gewoon af. Het is niet zo dat ik er heel erg hard achteraan ga, dat zit niet in mij.' Spaans journalistieke kindje, Hard Gras, loopt uitstekend. Niet zonder trots zegt de hoofdre dacteur: 'We hebben nog steeds leuke, nieuwe ideeën. Voor het komende nummer hebben we bijvoorbeeld een stuk of zes, zeven Italiaanse journalisten gevraagd om een stuk te schrijven over Nederlandse voetballers in Italië. Dat geeft een ander inzicht in die spelers. Wordt een mooie uitgave. Een ongelooflijke Inter-fan, onder meer auteur van het boek No AC Milan, doet in zijn verhaal uit de doeken dat hij nooit een haat tegen Van Basten heeft ontwikkeld, ondanks diverse pogingen in die richting. De voetballer Van Basten was daarvoor gewoon te groot. Daarentegen heeft hij het wel bijzonder toegejuicht dat AC Milan later Kluivert, Davids en Reiziger heeft gekocht. Die aankopen deden hem erg goed.' Had u dit succes verwacht toen Hard Gras voor de eerste keer verscheen? 'Nee, zeker niet. We hadden geen idee over verkoopcijfers. De uitgever dacht dat een oplage van drieduizend al fantastisch zou zijn. We zitten nu gemiddeld tussen de negen- en tienduizend. Geweldig natuurlijk. Belangrijk is dat we niet verstoffen. We moe ten frisse onderwerpen blijven bedenken. In de vorige Johan, een mooi initiatief en een hartstikke goed blad, zag ik ineens de vol gende onderwerpen aan bod komen: een portret van een grens rechter, een stuk over Nico Rijnders en een reportage over For- tuna Sittard. Sorry hoor, maar als ik dat zie, denk ik bij mezelf: zijn jullie ingeslapen? Deze drie onderwerpen - waarbij Fortuna 104 AIAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 104