Mf De keuzes van Henk Spaan zeker niet. In Hard Gras besteden we vaak aan dacht aan Feyenoord, om de eenvoudige reden dat we veel Rotterdamse medewerkers en Feyenoord-supporters in ons schrijversbestand hebben. In mijn programma Studio Spaan pik ken we er per uitzending gewoon iets leuks uit; we houden niet bij of het een PSV-, Feyenoord- dan wel een Ajax-item is. Ik heb me in het avondprogramma van Studio Sport zelfs geër gerd aan hun chef Chris van Nijnatten. Hij was na de Ajax - Feyenoord van dit seizoen onge looflijk pro-Feyenoord en probeerde zelfs een anti-Ajax-stemming te ontketenen. Het woord hysterisch is niet goed gekozen, maar het was wel heel erg anti-Ajax. Verder weet ik niet hoe de voorkeuren bij Studio Sport zijn verdeeld, maar Cox heeft het zeker bij het verkeerde eind wanneer hij zegt dat er per definitie alleen op Ajax wordt gelet. Sommige Feyenoord-suppor ters, onder wie kennelijk ook Gerard Cox, heb ben de neiging om altijd maar weer naar Amsterdam te kijken. Maar er is geen Amster dammer die naar Rotterdam kijkt. Laat Feye noord lekker een keer kampioen worden, kan ons wat schelen. Ik denk dat het in Rotterdam vaak met afgunst heeft te maken.' Amateurvoetbal of profvoetbal? 'Dat vind ik erg moeilijk. Het mees te plezier beleef ik toch op het amateurveld, daar ligt meer ont spanning. De meest elementaire vorm van het voetbal vind je op de amateurvelden.' Welke spelersgroep van Ajax heeft de meeste indruk op u gemaakt? 'Het elftal dat er nu staat, is bezig aan een geweldige periode. Om twee redenen: aller eerst de hoeveelheid talent die er is, en ten tweede de grote mogelijkheid dat dit talent lan gere tijd bij elkaar blijft. Het instorten van de transfermarkt is voor de clubs en de spelers misschien niet zo leuk, maar voor ons toe schouwers is het enorm prettig. Misschien gaan alleen Chivu en Ibrahimovic weg. Als dit team bij elkaar blijft, wordt het een mooi elftal, een potentiële top-1 O-ploeg binnen Europa. Deze groep heeft meer mogelijkheden dan de groep van 1995. Dat was een ploeg met een goed systeem, waarin verschillende spelers goed functioneerden. Maar individueel zijn sommige spelers later nog sterker geworden. Bijvoor beeld Ronald de Boer, die pas in 1998 door brak als bepalende speler op het middenveld. Frank was in 1995 ook nog niet zo goed als hij later zou worden. 'Natuurlijk blijft het Ajax met Cruijff het beste Ajax dat er ooit is geweest. Hij bepaalde voor vijftig procent de kracht van het team. Toen hij wegging, was het vrij snel bekeken met Ajax. Ik moet toegeven dat ik ruim een half jaar geleden niet had verwacht dat het huidige elftal tot zulk goed voetbal in staat zou zijn. En eigenlijk vermoed ik dat Koeman dit ook niet had verwacht. Hij zal nooit hebben gedacht dat ze twee maal van Olympique Lyon zouden winnen. Bij Van der Vaart, De Jong en Sneijder heb ik nu al dat opwindende gevoel dat het allemaal Feyenoord of PSV? 'Hier kan ik geen antwoord op geven. Ook niet wanneer je zou vragen Van Bommel of Bosvelt? Net zomin als Van Persie of Rob ben? Ik vind Feyenoord en PSV allebei leuk.' Bos of Balkenende? 'Bos. Balkenende is mij te protestant.' Ibrahimovic of Beenhakker? 'Ibrahimovic, want hij is een voet baller.' toppers in spe zijn. Ik denk dat De Jong al mee kan komen in het Nederlands elftal. Maar dat willen de bondscoaches niet inzien, want die zijn er zelf nog steeds van overtuigd dat hun spelersgroep op een veel hoger niveau ligt dan de groep van Ajax. Dat zien ze verkeerd.' Welke spelers roepen bepaalde herinneringen of mooie gevoelens bij u op? 'Dick van Dijk. Een ongelooflijk leuke gozer die ik later nog regelmatig in Zuid-Frankrijk ben tegengekomen. Ik heb hem met FC Twente tegen FC Amsterdam zien spelen in het Olym pisch Stadion en herinner me nog goed hoe erg ik van hem onder de indruk was. Hij speelde kort achter Jan Jeuring, Twentes diepste spits. Daardoor was hij veel meer aan de bal dan hij dat later bij Ajax was. Een andere grootheid was Piet Keizer. In 1971 heeft Keizer aan de basis gestaan van veel zeges in de race naar de winst in de Europa Cup, want Cruijff was dat seizoen vaak geblesseerd. Vasovic was ook een fantasti sche leider. Dat vond ik al toen hij nog bij Parti- zan Belgrado speelde. Verder vind ik de vol gende spelers allemaal even prachtig: Cruijff, Dusbaba, Ling, Van Basten, Bergkamp, Litma- nen, Kanu. En ongetwijfeld vergeet ik er nog een paar. 'Marco van Basten heeft altijd tegen zichzelf gezegd: ik ga pas weg uit Nederland als ik het gevoel heb dat ik de eredivisie domineer. Een verstandige opmerking. Daarom wordt het nu voor Van Bommel tijd om weg te gaan, want die is het Nederlandse niveau ontstegen. Hij is in elke wedstrijd de beste van het veld. Geluk kig voor ons liefhebbers en PSV is de markt zodanig in elkaar gestort dat hij nog wel een tijdje zal blijven. Alleen Manchester United kan het zich veroorloven om geld uit te geven, de rest niet meer.' Campert of Cruijff? Na lange stilte: 'Cruijff, want hij is een voetballer.' (Lacht hard) Van Nieuwkerk of Nova? 'Van Nieuwkerk. Pijnlijk om te zien hoe een collectief een talent ver stikt.' Niet goed genoeg Spaan heeft zelf gevoetbald, zij het op beschei den niveau. Hij werd geboren in Heerhugo- waard en verhuisde met het gezin naar Sloter- meer toen de jonge Henkie vijf jaar was. Hij voetbalde in die tijd eigenlijk alleen maar op straat. 'Later ben ik wel lid geworden van Aris tos, maar dat mocht pas als je tien jaar was.' De voorhoedespeler trachtte twee maal vergeefs bij zijn favoriete DWS binnen te komen. 'Eén maal drong ik door tot de tweede selectiewedstrijd, maar van de 24 spelers werd er maar één van Aristos aangenomen. Helaas was ik dat niet. Bij Aristos heb ik het tot de BI geschopt, maar de Al redde ik al niet meer. Ik was gewoon niet goed genoeg. 'Mijn vader kalkte de lijnen en hing de netten op bij Heerhugo- waard, allemaal liefdewerk voor de club. Ik ging vaak met hem mee en bezocht zelfs af en toe de uitwedstrijden. Als het voetbal 102 AJAX MAGAZINE APRIL/MEI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 102