Tegen De Graaf schap in 1998 was het wel raak. Edwin van der Sar werd de eer ste keeper in de Ajax-geschiedenis die scoorde in een officiële wed strijd. een nieuw doel in het vizier heeft: naar verluidt wil Chilavert zich kandidaat stellen voor het presidentschap van zijn land. Hilariteit Komen we - eindelijk - bij de held van dit ver haal, Edwin van der Sar, in 1993 in het eerste -o gekomen nadat collega Stanley Menzo gescoord had - in eigen doel bij Auxerre. Zo'n tweeëneenhalf jaar later was Ajax op weg naar Europese hegemonie. Het was sowieso goed toeven bij Ajax' thuiswedstrijden. Op o 22 maart 1995 was de sfeer in de Meer om even na half tien 's avonds zowel uitgelaten als melig. Ajax leidde tegen Sparta met 8-0 toen Mare Overmars door Carlos Fortes werd neergelegd. Strafschop besliste scheidsrechter René Tem mink terecht. Het publiek realiseerde zich dat deze avond een stunt wel op zijn plaats was en begon de naam van Van der Sar te scanderen. Hij zou de strafschop moeten nemen. De doel man aarzelde, maar nadat ook enkele van zijn medespelers hem vrolijk zwaaiend uitnodigden om naar de andere kant van het veld te komen, ging hij overstag. Tot grote hilariteit van het sta dion legde 'Sar' de bal op de stip. Maar zijn niet al te best inge schoten bal kon eenvoudig door Edward Metgod gepareerd wor den. Louis van Gaal kon niet lachen om de actie van Van der Sar. Hij vond ze onprofessioneel en getuigen van (te) weinig respect voor de tegenstander. Van Gaals opvolger Morten Olsen hield wat meer van een lolletje in het veld. En ach, Ajax was op 3 mei 1998, de voorlaatste speeldag, allang kampioen en had reeds twee keer zoveel doelpunten gemaakt als het vorige seizoen! Vijf minuten voor tijd stond De Graaf schap - Ajax 0-7. Jan Vreman schopte Benni McCarthy onderuit en opnieuw wees scheids rechter Dick Jol naar de stip (hij zou dat in de laatste tien minuten drie keer doen, en in de hele wedstrijd zelfs vier keer). En terwijl Benni met een brancard van het veld werd gedragen, maakte Van der Sar weer De Grote Oversteek. En de tweede pretpenalty uit zijn loopbaan benutte hij wel. Als een volleerde doelpunten maker zakte hij na de treffer op zijn knieën om gefêteerd te worden door zijn makkers. Na afloop: 'Ik vind het leuk dat ik de eerste keeper bij Ajax ben die in een officiële wedstrijd scoort, maar ik voel me niet vereerd. Ik was tenslotte ook de eerste doelman die miste.' Van der Sar had vooraf geen afspraken gemaakt met zijn medespelers. 'Ik dacht alleen: dit is mijn kans, nu kan het.' Vond ook Morten Olsen: 'Bij een dergelijke stand is er ruimte voor dit soort acties. Ik gun het Van der Sar van harte.' Marcelle van Hoof 03-05-1998: De Graafschap - Ajax 1-8 (0-2) Toeschouwers: 10.200 Scheidsrechter: Dick Jol De Graafschap: Olyslager; Wilnis, Hendriks, Vreman, Lindenbergh; Victoria (62. Fuchs), Nok, Te Braak; Godee, Ibrahim, Viscaal (90. Van der Haar) Ajax: Van der Sar; Melchiot, Oliseh, Rudy, Sier; R. de Boer, Litmanen (62. Gorré), Witschge (66. Demtchenko); Babangida (75. Dani), McCarthy, Hoekstra Scoreverloop: 17. McCarthy 0-1, 45. McCarthy 0-2, 54. Litmanen 0-3 (strafschop), 61. Litmanen 0-4, 66. Hoekstra 0-5,78. McCarthy 0-6, 82. R. de Boer 0-7 (strafschop), 86. Van der Sar 0-8 (strafschop), 90. Fuchs 1-8 (strafschool AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 94