WWiiTuurn 'Ik werd door het hele elftal besprongen. Ik heb er nog pijn aan mijn rug van.' Op 6 juni 1971 was een Ajax-keeper negentig minuten lang in de buurt van het vijandelijke doel. Tegen Go Ahead stond hij, met rugnummer 6, in de voorhoede. Een gevolg van een wedden schap tussen Heinz Stuy en trainer Rinus Michels, die haar oor sprong vond in de twee weken eerder gespeelde wedstrijd tegen Feyenoord. In een keiharde wedstrijd won Feyenoord met 3-1, waardoor de Rotterdammers praktisch kampioen waren. Stuy zag gedurende de wedstrijd steeds meer Feyenoorders alléén op hem afkomen, een gevolg van het roekeloze aanvallen van de Ajax-verdedigers in hun poging de achterstand in te lopen. Met het oog op de een week later te spelen Europa-Cupfinale tegen Panathinaikos drukte trainer Michels na afloop Stuy op het hart om niet, zoals tegen Feyenoord, al te vroeg zijn doel uit te stormen. Dat zou te risicovol zijn. Stuy werd vooral opgedragen om zijn verdedigers op hun plaats te houden. Michels beloofde de keeper dat hij, mocht hij in zijn taak slagen en géén doelpunt incasseren van de Grieken, in de laatste competitiewedstrijd als veldspeler mocht fungeren. Aldus geschiedde. Ajax won de finale met 2-0 en Stuy verscheen in Deventer als spits in het veld. Toch ging dat niet van harte. Stuy: 'Ik wilde gewoon als keeper die wedstrijd spelen, maar Michels zette door. We hadden een aantal geblesseerde spelers en Michels vroeg of ik wilde meevoetballen. Dat zou schelen, want dan konden we in ieder geval reservekeeper Sies Wever in de goal opstellen.' Meniscusblessure Stuy kon er heus wel wat van: 'Al was ik een volhardende voet baller en geen technicus. Bij partijtjes op de training werd ik nooit als laatste gekozen, altijd ergens in de middenmoot.' Stuy scoorde niet in de met 4-1 verloren wedstrijd en blesseerde een ander in een gelegenheidsrol, aanvoerder Wim Suurbier, ern stig. Toen een strafschop van Gerrie Mühren tegen de paal belandde, stormden Suurbier en Stuy op de terugspringende bal af. Stuys indrukwekkende postuur viel daarbij bovenop dat van Suurbier, die een zware meniscusblessure opliep. Vier maanden was Suurbier uitgeschakeld. Stuy liep door zijn optreden als veldspeler ook nog een persoon lijke triomf mis. Stuy: 'Ik had de minst gepasseerde doelman van Nederland kunnen worden, maar aangezien ik nu één wedstrijd minder in de goal had gestaan dan mijn concurrenten, viel mijn eerste plaats weg.' Neen, wie een doelman wil laten scoren, kan het beter veilig doen. Zoals MW'er Rein van Duinhoven die ooit een uittrap rechtstreeks in het doel van de tegenstander knalde (met stuit). Of neem de meest gelouterde doelman-doelpuntenmaker, José Luis Chilavert. De inmiddels 37-jarige Paraguayaan scoorde in zijn loopbaan, die hij voornamelijk buiten zijn land doorbracht, meer dan vijftig keer uit vrije trappen en strafschoppen. Voor Paraguay maakte El Loco (De Gek) acht treffers. Tijdens het afge lopen WK viel Chilavert voornamelijk op door zijn blunders en mislukte vrije trappen, maar dat deed aan zijn zelfvertrouwen niets af. Inmiddels voetbalt hij weer in zijn vaderland, waar hij «S Keeper annex vrije-trappenspe- cialist Chilavert van Paraguay doet ep het WK 2002 een, dit maal ver geefse, poging de Spaanse muur te slechten. Het publiek had erom gevraagd, zijn medespelers wilden het ook en Van der Sar ging overstag, maar miste de penalty tegen Sparta. AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 93