sl 'JB I,, I, Je zegt dat je je niet met politiek bezig houdt, heb je bij de afgelopen Tweede-Kamerverkiezingen dus ook niet gestemd? 'Het is natuurlijk niet zo dat de politiek me helemaal geen moer interesseert. Dat zou te gek zijn als ik zo zou denken. Ik wil wel weten wat er gebeurt in de maatschappij. Ik ben ook wel geïn teresseerd wat er met mijn medemens gebeurt. Maar ik ben niet iemand die weet wie aan de macht moet zijn om bepaalde dingen voor elkaar te krijgen. Ik probeer het de laatste tijd wat meer te volgen. Ik zou echter niet weten op wie ik zou moeten stemmen. Ik weet wel wat er in de wereld gaande is. Ik kijk naar het journaal. Maar ik ken niet de partijprogramma's van de ver scheidene politieke partijen. Bovendien, wat merk je er nou écht zelf van, wie er aan de macht is?' Misschien merk je er niets van omdat jij, en voetballers in het algemeen, niet dagelijks geconfronteerd worden met een aan tal problemen in de maatschappij. Is de voetbalwereld een soort 'zeepbel' in de 'echte' wereld 'Misschien wel ja. Je wilt wel dat het met je medemens goed gaat, maar je bent daar niet dagelijks mee bezig. Een voetballer is de hele dag bezig met voetbal. Daar kom je niet onderuit en daar wil je ook niet onderuit komen. Wat dat betreft hebben we als voetballer een gemakkelijk bestaan. Ik helemaal, nu ik nog thuis woon. Mijn moeder verzorgt me fantastisch. Het is thuis soms net een hotel. Ik stap mijn bed uit, hoef alleen maar aan voetbal te denken, ik kom thuis, gooi mijn spullen in de was en de volgende dag heb ik weer schone kleren. Ik realiseer me wel degelijk dat dat een geweldig bestaan is. En dat het soms een beetje een beperkt bestaan is. Daarom is vakantie ook goed. Dan kom je weer eens toe aan andere dingen in het leven. Ik schets overigens nu hoe ik ben en hoe veel voetballers zijn, maar iemand als Jan van Halst bijvoorbeeld is daar toch anders in. Hij weet alles van alles. Hij leest soms uren de krant. Mis schien heeft het ook te maken met leeftijd en het feit dat hij kinderen heeft.' Druk Terug naar Rafael van der Vaart op het veld. De midden velder bestempelt zichzelf dus nog als talent. Maar het publiek en de media zien hem toch echt als een van de belangrijke pionnen van het elftal. Brengt dat extra druk met zich mee? 'De mensen verwachten tegenwoordig doelpunten en mooie acties van mij. Wat dat betreft is het zwaarder dan een tijdje terug. Als ik niet scoor, stel ik mensen teleur. Als we dan toch winnen valt het niet op, maar als we dan ook nog eens verliezen, wijst men al snel naar mij en zegt men: "Nou, die Van der Vaart was er niet vandaag." Ik vind dat wel V) logisch. Druk hoort erbij. Als je niet onder druk kunt presteren, kun je beter stoppen met voetballen. En het is niet zo dat ik door die hogere druk minder kan slapen ofzo. Druk is iets wat ik voel in het veld. Maar ik ga altijd op dezelfde manier de wed strijd in. Ik doe nog steeds hetzelfde met de bal. Ik denk dat het ook belangrijk is om zo ermee om te gaan en er zo over te den ken, want op deze manier blijven je prestaties het meest con stant. Als je tijdens de wedstrijd blijft nadenken: "Ik moét scoren en ik moét een goede actie maken, want dat verwachten de mensen van me", dan wordt het een drama. Ik wil gewoon lek ker spelen en laten zien wat ik kan.' En dat kan hij. Tenminste, als hij niet geblesseerd is. Van der Vaart heeft het geluk dat hij geen wedstrijdritme nodig heeft als hij terugkomt van een blessure. Van enig vormverlies heeft het talent, de belangrijke speler, nog geen last gehad. 'Je kunt wel zeggen dat ik redelijk constant presteer, ja. Goed in vorm zijn is misschien wel de gemoedstoestand van vertrouwen in jezelf hebben. Je durft meer en alles wat je probeert, lukt dan ook. Als je een aantal wedstrij den wat minder presteert, ben je eerder bang om fouten te maken. Ik heb dat bijvoorbeeld bij het trappen van een corner. Als ik de eerste corner goed voorkrijg, schiet ik hem de hele wedstrijd goed. Zodra ik de eerste corner te laag of juist te hoog trap, dan is de kans groot dat het de rest van de wed strijd niets wordt. Dat heeft met dat vertrouwen te maken. En uit vertrouwen volgt iets wat je wellicht vorm zou kun nen noemen.' Die vorm en zijn goede presta ties leveren Van der Vaart de ene loftuiting na de andere op. Hij wordt al geschaard in het rij tje Johan Cruijff en Marco van Basten. Van der Vaart zelf blijft er nuchter onder. 'Ja, die vergelijkingen zijn wel leuk natuurlijk, maar we leven in een heel ander tijdperk. Ik hoor het aan en leg het dan naast me neer. Cruijff is een fenomeen en zo zie ik mezelf nog niet. En qua type speler is hij ook heel anders. Cruijff was heel snel, licht en wendbaar. Ik ben dus niet snel en best stevig.' Behalve een discussie of Van der Vaart al dan niet in het rijtje Cruijff-Van Basten thuis hoort, laait er rond elke interland een nationaal debat op of Van der Vaart in de basis van Oranje hoort. De bondscoaches blijven rustig onder de hype en stellen het talent dan ook niet automatisch op. Ook hierover blijft Van der Vaart de nuchterheid zelve. 'Ik volg zo'n discussie natuurlijk wel. Maar ik vind niet dat ik móet spelen. Ik vind het al fantastisch dat ik met die mannen mee mag trainen en dat ik überhaupt bij de ploeg zit. Ik ben jong en ik zie wel wat er gebeurt.' 8 AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 8