Hoog torenen de bomen uit boven de tribunes van Üliöi Üt. Zo'n vijfhonderd Ajax-supporters steunden Ajax in het uitverkochte Üllöi Üt. Bij binnenkomst in het stadion moesten ze hun paspoort tonen (zeven jaar geleden nog een apart bericht in de krant, inmiddels vrijwel geaccepteerd) en er mochten van de Hongaarse politie geen 'natio nalistische tekens' het stadion in, waarmee gedoeld werd op vlaggen met davidsterren. Klacht Davidsterren of niet, tijdens de wedstrijd wer den de gekleurde Ajax-spelers racistisch beje gend door de Hongaarse fans, al enigszins berucht door berichten over de vele neo-nazi's in de gelederen. De oerwoudgeluiden kwamen uit alle hoeken van Üllöi Üt. De Ajacieden wer den meer uitgejouwd dan de eigen ploeg aan gemoedigd. Danny Blind en Ronald de Boer wezen de Griekse scheidsrechter Vassillios Nika- kis op de geluiden vanaf de tribune en trainer Louis van Gaal klampte langs de lijn de reserve- scheidsrechter aan. Beiden hielden zich doof voor de protesten. Puur op voetbalgebied had Ajax weinig te duch ten van de Hongaren. De van een blessure teruggekomen Jari Litmanen maakte zijn ren tree en Finidi George was net terug uit Nigeria waar hij de begrafenis van zijn vermoorde broer had bijgewoond. In de eerste helft miste Litma nen nog vele kansen. Het was een mirakel dat het na een uur nog 0-0 stond. Pas toen brak Lit manen de ban, maar twee minuten later leidde een onhandige actie van Bogarde en een han dige val van Zoran Kuntics tot een strafschop, benut door Elek Nyilas. Patrick KLuivert, ingeval len voor Kanu, besliste, net als in Breda, de wedstrijd met een magistrale actie. Ajax was los en liep in de laatste tien minuten uit naar 1-5, door nog twee doelpunten van Litmanen en een schitterende vrije trap van Frank de Boer. De oerwoudgeluiden waren inmiddels ver stomd. Ook zijn tweede Champions- Leaguewedstrijd had Ajax dat seizoen gewon nen. Het was de 25ste triomf van Van Gaal in de Champions League. Van een feeststemming was na afloop in de catacomben van Üllöi Üt evenwel geen sprake. Tijdens de persconferentie kwam Van Gaal, tot groot onbegrip van de Hongaaarse pers, terug op het discriminerende gedrag van het publiek. Hij verklaarde overwogen te hebben van het veld te stappen, maar dat hij deze daad niet alleen wilde stellen. De Hongaarse media en het bestuur van Ferencvaros hielden zich doof en achterlijk voor de protesten van Ajax. Scheids rechter Nikakis en de UEFA-waarnemer vermeld den de geluiden ook niet op het wedstrijdfor mulier. Een week na het duel in Üllöi Üt stuurde voor zitter Michael van Praag nog een fax naar de UEFA: 'Ik stel vast dat onze supporters in het sta dion onophoudelijk met anti-joodse leuzen en met de Hitler-groet zijn bestookt. Het publiek maakte apengeluiden en als Finidi George in actie kwam dan hoorde ik uit duizend kelen "Ebola", naar het dodelijke apenvirus.' De UEFA verwees naar het wedstrijdformulier waarop deze zaken onvermeld waren en ging over tot de orde van de dag. Uit protest tegen het gedrag van de Ferencvaros- fans besloot Ajax, overigens wel na overleg met de organisatie van het toernooi, om bij de terug wedstrijd in Amsterdam, begin december, geen Hongaarse fans toe te laten. Weer uit protest daartegen bleef het Ferencvaros-bestuur even eens weg bij de return. (Uiteindelijk liet Ajax toch de Hongaren toe die de reis naar het Olym pisch Stadion hadden gemaakt. Het werd 4-0.) Kluivert was toen weer 'gewoon' basisspeler. Na het duel in Üllöi Üt had het Ajax-bestuur bij monde van voorzitter Michael van Praag nog laten weten dat Kluivert werknemer van Ajax is en zich derhalve representatief dient te gedra gen. Maar, moet hij ook in Üllöi Üt gedacht heb ben, je matchwinnaar zet je niet uit de selectie. Marcelle van Hnnf 88 A1AX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 88