In weer en wind Rob Witschge in het waterballet van Zaragoza. Ajax-supporters vermaken zich in de sneeuw in Malmö, niet wetend dat de wedstrijd afgelast zal worden en zij onverrichterzake terug zullen keren naar Amsterdam. Toen het duel anderhalve week later alsnog gespeeld werd, reis den er aanzienlijk minder supporters mee. c CL) -M ro Drinkpauze tij- dens Ajax - FC Utrecht: ook zomerweer kan een wedstrijd beïnvloeden. reisden Ajax-fans vergeefs naar Malmö. Het duel werd wegens sneeuw afgelast en bij de herkansing anderhalve week later was het geld nog op, waardoor beduidend minder Ajax-sup- porters aanwezig waren. Mede daarom willen teams die in de Europa Cup uit spelen vaker dat een duel doorgaat in slechte omstandigheden dan de thuisploeg, die bovendien geacht wordt (meer) aan te vallen en dus (meer) gebaat is bij een bespeelbaar veld.) Op 8 april 1987 leek er in Zaragoza met het veld van het Estadio La Romerada niets aan de hand. Na een geslaagde warming-up stapte Ajax in de kleedkamer. Eenmaal binnen barstte er een enorme regenbui los en bij terugkeer op het veld troffen Real en Ajax een poel ver mengd met wat gras aan. Scheidsrechter Zoran Petrovic nam de drastisch verslechterde toe stand van het veld voor kennisgeving aan en liet gewoon aftrappen voor de eerste wedstrijd in de halve finale van de Europa Cup 2. De aanpassing vergde voor Ajax enige tijd. In het eerste kwartier speelden de Ajacieden, met Frank Rijkaard voorop, elkaar nog de bal toe in het doorgaans gebruikelijke tempo. Dat lag veel te laag voor de watermassa van La Romareda, waardoor geregeld Zaragoza-spelers een gestrande bal konden oppikken en uit een van die situaties op voorsprong kwamen. Ajax leek te gaan verzuipen, maar kwam net op tijd op het lumineuze idee om het water veld het waterveld te laten en elkaar de bal zoveel mogelijk door de lucht aan te spelen. Dat leverde in een gedenk waardige wedstrijd een 3-2 overwinning op. Bij Ajax' derde treffer profiteerde juist Ajax (Marco van Basten) van een plas. Een slecht begonnen en toch voltooid leerproces bin nen negentig minuten. Johan Cruijff kon trots zijn op zijn leerlingen. Anno 2003 lijkt het voor Ajax in Amsterdam moeilijk geschiedenis schrijven in slechte weersomstandigheden. Het dak van de Arena houdt boze weergoden buiten de deur, maar is ironisch genoeg wel weer medeverantwoorde lijk voor de geregeld abominabele staat van het gras, dat soms de indruk wekt alsof juist wél al die weergoden hebben samengespannen. Er is één troost: ook zomerweer kan een duel beïnvloeden. In de opening van het huidige sei zoen tegen FC Utrecht was het zó heet, dat de arbiter in de eerste helft een drinkpauze inlastte, waar hij dat na rust achterwege liet. Je zou het eerder andersom verwachten vanwege het verstrijken van de tijd (drinkpauze na rust i.p.v. voor), maar dat nemen we niemand kwa lijk. Ze zullen op het veld vast last hebben gehad van een zonnesteek. Marcelle van Hoof AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 80