H Voetballen, dat is alles waar Rafael van der Vaart zich et is snel gegaan met Rafael van der Vaart. Droeg hij tot voor kort nog het stempel van groot talent op zich, tegenwoordig spreekt men van een aderlating als Van der Vaart niet kan spelen. Hoe ziet hij zelf die ontwikkeling van talent naar bepalende speler? Van der Vaart: 'Ik ben wat belangrijker geworden door mijn manier van spelen en door de goals die ik gemaakt heb. Ik denk echter dat ik nog steeds als een talent beschouwd moet worden. Ik ben negentien jaar, bijna twintig. Het lijkt me dan een beetje te veel om te zeggen dat ik de grote man van Ajax ben. Ik denk overigens dat wij die überhaupt niet echt hebben. We zijn een sterk collectief, een sterk team. Chivu bijvoorbeeld is misschien twee jaar ouder dan ik. Het verschil tussen ons is niet zo groot. Natuurlijk is Jari wel heel belangrijk. Hij leest het spel goed. Je ziet dat iemand als Zlatan daar profijt van heeft. Lit- manen bedient hem met slimme steekpassjes. Wanneer Jari speelt leeft Zlatan daarvan op.' Dat Van der Vaart niet meer een talent genoemd wordt, maar een bepalende speler, dankt hij mede aan zijn - veelal beeldschone - doelpun ten. Vorig jaar werd Van der Vaart ondanks zijn blessure clubtopscorer. Ronald Koeman vindt het belangrijk dat Van der Vaart zich nu verder ontwikkelt en dat hij, net als Litmanen bij Zlatan doet, anderen ook beter laat spelen. Van der Vaart: 'Voor mijn gevoel heb ik mijn beste wed strijden gespeeld toen ik niet gescoord heb. In dat opzicht zou je dus kunnen zeggen dat ik in die wedstrijden het team beter heb laten spelen. Er zijn ook duels geweest waarin ik twee keer gescoord heb, wat belangrijk is, maar in die wedstrijden was mijn spel voor de rest niet zo heel goed. Dat kan dus beter, daar kan ik nog in groeien.' In het kader van die ontwikkeling heeft Koeman Van der Vaart weer verhuisd van de nummer tien-positie naar de linkerkant van het midden veld. 'Dat heeft Koeman goed gezien,' vervolgt de middenvelder. 'Als linkshalf krijg ik meer de kans om het team beter te laten spelen. Achter de spits ben ik afhankelijk van de ballen die ik krijg, hoeveel ik er krijg, op welke manier, wanneer, enzovoort. Op dit moment is het voor het elftal het beste als ik linkshalf speel. Ikzelf voel me ook prettig daar. Ik ben wat meer aan de bal.' Neusje voor de goal Als 'nummer tien' scoorde Van der Vaart aan de lopende band. Maar zijn 'terugzetting' naar de linkshalfpositie is niet ten koste gegaan van zijn doeltreffendheid. Hoe kan het dat hij altijd op het juiste moment diep gaat, of op de juiste plek staat om te scoren? mee bezighoudt. En wil hou den. Het talent, dat zich inmiddels ontwikkeld heeft tot een van de belangrijkste spelers van Ajax, geeft toe dat het fantastische leven van een voetballer in dat opzicht af en toe beperkt is. Maar het zit wegens bles sures ook weieens tegen. De ondanks alle aandacht altijd nuchtere Van der Vaart heeft dan ook maar één ding te wensen over, en dat is fit blijven. 'Als ik fit ben, zit alles mee.' 'Dat is een goede vraag. Ik vind dat moeilijk uit te leggen. Het is eigenlijk een kwestie van gok ken. Er gaat dan door me heen: als ik Mido de bal geef, gaat hij het duel aan en als hij dat duel wint, dan zal de bal wel op die plek vallen dus moet ik niet blijven staan maar juist de diepte ingaan. Dan ga ik dus de diepte in en "boem" de bal ligt erin. Je moet wel mazzel hebben.' Maar dan heb jij wel heel vaak mazzel. 'Dus het is waarschijnlijk geen mazzel. Het is iets wat je hebt, wat in je zit. Men kan het inzicht, instinct of een neusje voor de goal noe men. Het valt in ieder geval niet te leren.' Lees jij het spel beter en sneller dan je tegen stander? 'Wat dat betreft wel. Een verdediger moet twee dingen in de gaten houden. Ik hoef maar op één ding te letten en dat is het maken van een goal. Als je scherp bent, dan ben je net iets eer der dan de verdediger.' Kwestie van timing? 'Ja. Je moet op het juiste moment ergens staan, of op het juiste moment gaan. Het valt niet te leren. En kennelijk zit het dus wel in me.' Intelligentie Wat niet in Van der Vaart zit, is snelheid of wendbaarheid. Hij moet het dus van andere kwaliteiten hebben om iemand te kloppen. 'Ik ben helemaal niet snel,' vervolgt Van der Vaart. 'Je moet dus op een sluwe wijze net iets eerder zijn dan je tegenstander.' Het is wel duidelijk dat Van der Vaart over een grote dosis voetbalintelligentie beschikt. Moet je om een hoog voetbal-IQ te scoren, ook 'gewoon' intelligent zijn? Van der Vaart: 'Je moet goed gebruik kunnen maken van je kwaliteiten en je moet indien je bepaalde kwaliteiten mist, die opvangen met iets anders. Als je niet snel bent, moet je wel sluw zijn. Wamberto en Sikora bijvoorbeeld zijn zo snel dat ze het eigenlijk minder nodig heb ben om slim te zijn. Ik kan iemand niet op snel heid voorbij. Ik moet wel iets anders verzinnen.' Bettine Vriesekoop zegt elders in dit blad dat een topsporter niet dom kan zijn. Hoe zit het volgens Van der Vaart met het vooroor deel dat voetballers dom zijn? 'Als je bijvoorbeeld aan mij iets over politiek vraagt, weet ik daar geen goed antwoord op te geven. Sorry, ik houd me nou een maal niet zo met politiek bezig. Dan kom ik voor veel mensen misschien dom uit de hoek. Maar het overkomt mij weieens dat iemand vraagt wat buitenspel is. In mijn ogen is diegene dom. Wij voetballers zijn gewoon altijd, de hele dag met voetbal bezig. En op dat gebied ben ik slim.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003 7

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 7