In weer en wind Ook op 22 janu ari 1995 speelde de regen een cru ciale rol in de thuiswedstrijd tegen PSV. Door een waterplas veroorzaakte Waterreus een penalty tegen Jari Litmanen. De 'modderwed- strijd' tegen Fenerbahce behoort met de 'mistwedstrijd' tegen Liverpool en het 'waterbal- lef van Zaragoza tot de beroemd ste door het weer gekenmerkte wedstrijden van Ajax. rol in een thuiswedstrijd tegen PSV. Een dag eerder regende het al pijpenstelen. Consul Theunissen van de KNVB wilde het veld afkeu ren, maar liet zich, samen met scheidsrechter Roelof Luinge, overhalen om het groene licht te geven, volgens Van Gaal om 'commerciële rede nen' (uitverkocht stadion en overvolle speelka- lender). Tachtig minuten waterpolode Ajax ver geefs tegen het spartelende maar dappere PSV. Toen dook Jari Litmanen in een duel met PSV- doelman Ronald Waterreus recht in een water plas. Patrick Kluivert benutte de strafschop: 1-0. Uitblinker Waterreus (what's in a name?): 'Zo'n veld, waarop geen mens uit de voeten kan, heeft zijn beperkingen. Luinge moet snappen dat je dan geen volledige controle meer hebt over elke actie. Ik wachtte op het moment dat de bal zou stuiten, maar dat gebeurde niet. De bal smoorde in de modder, bleef liggen, waar door Litmanen controle over de bal hield en ik niet meer kon ingrijpen.' Voetballers en water, het is geen goede combi natie. Op 21 november 1971 was Telstar-speler Frans van Essen na drie seconden spel al verge ten dat het terrein van de Meer vol plassen lag. Na de aftrap plaatste hij de bal richting doel man Paul van der Meeren, maar de alerte en bijgoocheme Johan Cruijff, die voor de wed strijd de diverse zeeën van de Meer al in kaart had gebracht, pikte de gestrande bal op en pro duceerde het snelst gescoorde doelpunt uit de historie van de Meer: negen seconden. Het blijft succesvolle Ajax-wedstrijden regenen. De 8-2 tegen het Feyenoord van Johan Cruijff bijvoorbeeld in september 1983 was ook een doornatte bedoening. (Het is waarschijnlijk ver gezocht, maar die spectaculaire zege zou je kunnen uitleggen als een verlate revanche voor de beroemde 3-1 regennederlaag uit mei 1971, waarmee Ajax het kampioenschap aan Feye noord verspeelde). De Europa-Cupwedstrijd bij Fenerbahce werd op 27 november 1968 afgelast. Ongeveer de helft van de 1100 meegereisde Ajax-fans keerde diezelfde avond nog terug naar Amster dam, in de veronderstelling dat het weer en het veld te slecht waren om een dag later wél te kunnen spelen. Ze hadden gelijk, het veld van het Mitha Passa Stadion was slecht, maar een dag later liet scheidsrechter losif Ritter toch aftrappen. Na anderhalf uur modderworstelen stapte Ajax als winnaar onder de douche: 0-2. (Met dus minder Ajax-fans op de tribunes, een ander mogelijk gevolg van slecht weer. In 1987 De Ajax-bank met Rinus Michels tij- dens de verre- aj gende Ajax - Feyenoord (1-3) op 27 mei 1971, die Ajax het kam pioenschap kostte. AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003 79

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 79