In weer en wind a) -M Keeper Gert Bals trotseert een sneeuwstorm tij dens ADO - Ajax op eerste kerst dag 1968. Inge Danielsson scoort in de sneeuw tegen DOS. Ajax won, gadegeslagen door Benfica-trai- ner Gloria, met 7-0. definitief. 'De regen kwam met bakken uit de hemel. Er stonden plassen op de mat, waardoor de bal geen natuurlijk verloop meer kon heb ben. Doorslaggevend was voor mij echter het nog steeds dreigende onweer. Elk moment kon het weer losbarsten en aan de risico's daarvan wenste ik de spelers, mijzelf en de grensrech ters niet bloot te stellen.' Ben de Graaf in de Volkskrant: 'De kritiek op de beslissing van Mulder zou als sneeuw voor de zon zijn verdwenen als men op hetzelfde moment had geweten, dat elders in Amsterdam een amateurvoetballer door de bliksem was gedood. Met de afleidende lichtmasten rondom het stadion leek het gevaar voor de spelers minimaal, al beweerden enkelen van hen bij de eerste lichtflits vreemde trillingen langs hun armen te hebben gevoeld.' Sneeuw De voorspelling: Opklaringen maar plaatselijk ook sneeuw buien. Krachtige tot matige noordoostelijke wind. Van nacht matigehier en daar strenge vorst. (KNMI, 12 febru ari 1969) En zo'n plaatselijk sneeuw- buitje trof onder meer de Amsterdamse voetbalvelden van de Meer en het Olympisch Stadion. Op zaterdag 8 februari zag Benfica-coach Otto Gloria in de Watergraafsmeer Ajax in Sneeuw: Neerslag van meestal ver takte, soms stervormige ijskristallen. Ijskristallen ontstaan in een onder koelde wolk, als er zich kleine vaste deeltjes (vrieskernen) in bevinden, waaromheen waterdruppeltjes kun nen bevriezen. De ijskristallen groeien door de condensatie van waterdamp zodanig dat ze beginnen te vallen en als sneeuwkristallen de wolk verlaten. Wanneer de tempera tuur rond de vallende kristallen hoger wordt en met name boven de -5 graden Celsius komt verbinden kristallen zich tot vlokken. READER'S OlGBT GÉiUVSTRfESDE EMX.OPEDt de sneeuw DOS met 7-0 oprollen. 'Ajax is bij de sneeuw in het voordeel,' keek hij vooruit naar het Cupduel van woensdag. 'Mijn spelers zijn dergelijke weersomstandigheden totaal niet gewend.' Twee TROS-sen schoten de kampioen van Por tugal een dag voor de wedstrijd te hulp. Een buurtclubje uit Soest genaamd TROS had de gelijknamige omroepvereniging om materiële hulp gevraagd en kreeg die in de vorm van 24 shirts met het opschrift TROS erop. De omroep vroeg en passant aan Gloria of 'hun' club tegen Benfica mocht spelen. Gloria ging op het voorstel in. En zo speelden Benfica en de TROS een in de historie van het Nederlandse voetbal totaal onbekend gebleven potje van tien minuten tegen elkaar. Bep van Houdt in Het Parool over de Benfica-spelers: 'Zij stoeiden vrolijk, lachten veel en juichten uitbundig bij doelpunten, ledereen lijkt over zijn sneeuw- angst heen.' Ajax, bij monde van Rinus Michels, maakte zich ook al enige dagen bijzonder druk om de kwaliteit van het veld. De directie van het stadion gebruikte in de aanloop naar de wedstrijd een sneeuwbla- zer om de sneeuw te verwijde ren, tot ergernis van Michels die vreesde dat de vrieskou van ruim tien graden het veld keihard zou maken. Gelukkig voor Michels stopte een nieuwe sneeuwdeken het veld ;jüi£

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 76