In weer en wind Ajax - Fortuna definitief gestaakt. Omdat de dreiging van noodweer bleef, keerden de spe lers niet terug op het veld. ter Jef Dorpmans hoopte dat de mist zou ver minderen. Dat gebeurde niet en nadat Feye- noord een voorsprong had genomen werd het alleen maar erger (de mist welteverstaan). Sjaak Swart maakte gelijk, maar een paar minu ten later, na ongeveer een half uur spelen staakte Dorpmans het duel. Hij kon zijn grens rechters, die al meters binnen de lijnen liepen niet meer zien. Voetballers grijpen tegenslag van natuur lijke aard graag aan om de smoezentrommel open te trek ken. Ajax-doelman Gert Bals: 'Dat doelpunt van Samardzic is ontstaan omdat ik de door Geels ingeleide aanval niet heb gezien.' Ton Pronk: 'Ik heb die hele Geels niet gezien.' (Klein leed overigens in vergelijking met wat er die dag op een Amsterdams amateurveld plaatsvond. Daar stond Cor van 't Hof, doelman van Hilver sum 3, dat met 4-0 van Water graafsmeer 2 had gewonnen, na afloop van het duel nog minutenlang zijn doel te verde digen. Hij had door de mist niet gemerkt dat iedereen allang het veld had verlaten.) Ajax - Feyenoord werd een kleine twee maanden later in zijn geheel overgespeeld (1-0). Minder gelukkig bleek Ajax eind 1979 met de uitwedstrijd tegen FC Twente. Volgens het KNMI zou er geen vuiltje aan de lucht zijn ('Na het wegtrekken van een zwak frontje zonnige perioden met ook morgen droog weer'). Toch werd het duel vlak na rust gestaakt bij een 0-0 stand: mist. De herkansing een maand later verloor Ajax met 1 -0. De toeschouwers moesten voor dat duel een nieuw kaartje a 2,50 gulden kopen, tenminste als ze hun oude kaartje konden laten zien. Een wat gierige regeling. Bij gestaakte thuiswedstrijden van Ajax konden de fans immer gratis bij de replay naar binnen. Op vertoon van hun oude kaartje, dat wel, en dat zal vast wel door heel wat Amsterdam mers na het betreden van het stadion zijn weggegooid. En vindt dat maar eens terug, in de mist... Onweer De voorspelling: Tot begin volgende week kun nen wij nog een aantal buien verwachten. Gis teravond gingen die in het westen van het land ook van hagel en windstoten vergezeld. Tevens werd onweer waargenomen. Een volgende sto ring bereikt vandaag ons land. (KNMI, 23 sep tember 1984) Onweer: Een atmosferische elektri sche ontlading, waarneembaar als een lichtflits (bliksem) en de daar mee gaande knal of een rommelend geluid (donder). Voor onweer is een stabiele gelaagdheid van de atmo sfeer essentieel. In onze streken gebeurt dit meestal 's zomers (warmteonweer), het krachtigst wanneer warme lucht wordt vervan gen door binnenstromende koude lucht (frontaal onweer). Bliksem: Een elektrische ontlading tussen twee ladingen van tegengesteld teken in een wolk of tussen zo'n lading en een daardoor geïndu ceerde lading aan het aardopper vlak. Zowel door de geweldige hitte (tot 30.000 graden Celsius) als door de grote stroomsterkte (tot 100.000 A) is de bliksem een gevaarlijk feno meen. Bij de inslag in een voorwerp vloeit een deel van de lading langs het aardoppervlak. Daarom moet men bij onweer het raakvlak met de grond zo klein mogelijk maken (hur ken, voeten dicht bij elkaar). De hoge temperatuur leidt tot het ont staan van de donder. READER'S DfCEST GEÏLLUSTREERDE ENCYCLOPEDIE Exact! En waarom dan 's avonds dan toch nog gaan voetballen in de Meer? Omdat onweersbuien weieens over trekken, dacht scheidsrechter Egbert Mulder en begon gewoon met Ajax - Fortuna Sit- tard. Het regende al wel, en door de vele plassen op het veld konden de raspaardjes van Ajax maar moeilijk darte len. Eén kansje creëerden ze slechts, onbenut gelaten door Marco van Basten. Boven het stadion begon het steeds hefti ger te rommelen en na de tweede donderslag som meerde Mulder de spelers meteen het veld te verlaten. Mulder: 'Ik ging ervan uit dat er na een minuut of tien weer gespeeld kon worden.' Sta dionspeaker Fred Hartingh deelde het publiek mee vooral te blijven zitten/staan; er zou weer gevoetbald gaan worden. Mulders beslissing werd op dat moment niet gedeeld door een groot gedeelte van het publiek, dat morrend naar een leeg veld zat te staren. Mulder staakte de wedstrijd na een half uur Sonny Silooy en Dick Schoenaker wachten, met Arie van Eijden, op de beslissing van scheidsrech ter Mulder die de wedstrijd Ajax - Fortuna Sittard op 23 september 1984 vanwege de bliksem stillegde. AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 75