In weer en wind Mist De voorspelling: In de loop van vanavond optrekken van de nog aanwezige mist door geleidelijk tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidwesten wind. (KNMI, 7 decem ber 1966) We weten inmiddels dat dit niet gebeurde. De mist hing er nog steeds, de avond van 7 decem ber, de avond van Ajax - Liverpool. En werd als maar dikker. Dat zat Olympisch-Stadiondirec- teur Dick Bessem niet lekker, die afgelasting vreesde. Hij had al gebeld met vliegbasis Soes- terberg, waar men potten met brandende cokes gebruikt om mist te verdrijven. De militairen konden echter niet meewerken omdat ze de rookpotten zelf nodig hadden. Dat de wedstrijd 's avonds toch werd gespeeld was een beslis sing van scheidsrechter Antonio Sbadella. De Italiaan aarzelde aanvankelijk omdat de regle menten in zijn land voorschreven dat men van uit het ene doel het andere moet kunnen zien. De regels van de wereldvoetbalbond FIFA zeg gen echter dat men vanuit de middenstip beide doelen moet kunnen waarnemen. Scheidsrech- tersbegeleider Leo Horn herinnerde Sbadella er fijntjes aan dat hij niet in Italië was: er kon dus Mist: Atmosferische toestand waar bij het zicht minder dan 1000 m bedraagt. Mist ontstaat wanneer in de luchtlaag die met het aardopper vlak in contact is, de relatieve voch tigheid tot 100 procent toeneemt, waarna condensatie van waterdamp op condensatiekernen plaatsvindt. Door de zo ontstane druppels wordt het licht verstrooid. De hoge rela tieve vochtigheid kan ontstaan door damptoevoer en door afkoeling. RtADEIfS UIUM OfIlLUMH!tRUI I YXlOPEDif gespeeld worden. Om het publiek iets meer van de wedstrijd te laten volgen werd overwo gen om het televisiecommentaar van Herman Kuiphof over de geluidsinstallatie uit te zenden. Hier werd van afgezien omdat het de voetbal lers zou kunnen afleiden. Ajax speelde zonder de bij een potje tafeltennis aan zijn enkel geblesseerd geraakte Piet Keizer. Erg lang kon het publiek daar niet om treuren, want Keizers vervanger, de onbekende Cees de Wolf, kopte al na drie minuten Ajax op voor sprong. Het was het enige doelpunt die avond dat nog enigszins te volgen was geweest voor de toeschou wers. De mist werd alleen nog maar dikker. Scheidsrechter Sbarbella verruilde de bruine voor een witte bal. De ook in het wit gestoken Ajacieden vonden elkaar, bijna letterlijk, blindelings. Via Cruijff werd het 2-0. Vlak voor rust stapte Sjaak Swart het veld af. Hij dacht het fluitsignaal voor rust gescoord te hebben. Een bestuurslid in de catacomben attendeerde Swart op het feit dat de wedstrijd nog gaande was. Swart rende daarop het veld weer in, kreeg de bal aangespeeld en gaf een voorzet waaruit Klaas Nuninga zijn tweede treffer maakte: 4-0. Zeker de helft van het aanwezige AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003 Klaas Nuninga juicht nadat Johan Cruijff Ajax tegen Liverpool op 2-0 heeft gebracht.

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 72