In weer en wind Grote consterna tie als Wim Jan sen door een ijs- bal uit het publiek geraakt is. Bobby Haarms ontfermt zich over de oud- Feyenoorder, die na zijn overstap naar Ajax uitgere kend in de besneeuwde Kuip moest debuteren. mensvriendelijker schoeisel aan te trekken. Hierna waren de verhoudingen in het veld meer in evenwicht en scoorde Vasovic nog tegen: 3-1Ajax- voorzitter Jaap van Praag, die verklaarde nog even met Michels overlegd te hebben over stoppen, diende na afloop een protest in bij de UEFA, maar dat haalde wat betreft de uitslag niets uit. Wel zorgde de noppenaffaire van Jena ervoor dat voortaan bij alle Europa- Cupwedstrijden vooraf het schoeisel gecontroleerd zou worden. Niet dat dat een waterdicht systeem is; boos doener Ducke was in Jena ook vooraf door de scheidsrechter gecheckt (Francescon inspec teerde van ieder team twee spelers), maar had daarna in de kleedkamer gewoon andere schoenen aangetrokken. (Een week later nam Ajax op de best mogelijke manier revanche door in Amsterdam met 5-1 te winnen. Niet Ajax maar Jena was uiteindelijk onderuitge gaan.) Een andere beroemde ijzelwedstrijd was die tussen Feyenoord en Ajax op 7 december 1980. Beroemd is misschien niet het juiste woord; berucht is eerder op zijn plaats en een wedstrijd was het eigenlijk ook nog niet: na afloop van de warming-up, op weg naar de spelerstunnel, gooide een Feyenoord-supporter een ijsbal tegen het oog van de debuterende Ajacied Wim Jansen. Bobby Haarms en Piet Hamberg zeul den de ex-Feyenoorder de kleedkamer in. Club arts John Rolink: 'Toen Wim weer bij kennis was, kon hij door dat ene oog nauwelijks iets zien. Het was rood en opgezet. Ik heb er wat druppels in gedaan en we zouden het een kwartiertje aankijken.' Veel langer werd het ook niet; Jansen verliet aangeslagen na 17 minuten het veld. Op de ijsvlakte won Feyenoord met 4-2. Tegelijkertijd werd in het plaatselijke Oog- lijdersgasthuis de diagnose van het door de ijs- bal geraakte oog van Jansen gesteld: een lichte beschadiging van het hoornvlies. AJAXMAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003 71

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 71