In weer en wind was niet moe en dacht: jongens, wanneer beginnen we nou?' In de volgende ronde speelde Ajax op 4 maart 1970 eerst uit bij Carl Zeiss Jena. 'Het weer wordt steeds beter; veld prima', luidde de tekst op een telegram dat Ajax voorafgaande aan de reis naar Oost-Duitsland uit Jena ontving. Goedgemutst (dat wel, het vroor ook in Nederland) stapten de Ajacie- den daarop in het vliegtuig dat hen naar de vlieghaven van Leipzig zou brengen. Helaas, eenmaal in de lucht bleek het vliegveld gesloten wegens dichte mist. De Fellowship week uit naar Dresden, waar na een pauze van twee uur toch weer gevlogen kon wor den op Leipzig. De veertig kilo meter lange busrit van daar naar Jena liep door wegens sneeuw en ijs afgezette wegen op tot honderd kilometer. Geen .'beter weer' dus, en ook het veld bleek niet 'prima'. Het was glad, er lag wat sneeuw en de onderlaag was keihard. Toch flitsten in de eerste helft de Oost-Duitsers de Ajacieden vele Vorst: Het weer waarbij de tempera tuur van de lucht op 1,5 m boven het maaiveld beneden nul graden Celsius ligt. Een dag waarop de minimumtemperatuur beneden 0 graden Celsius ligt, heet vorstdag, een dag waarop ook de maximum temperatuur beneden 0 graden Cel sius ligt, heet ijsdag. IJzel: Een homogeen en doorzichtig ijsafzetsel, dat ontstaat door het bevriezen van (soms onderkoelde) regen of motre gen op een voorwerp of op de grond. READER'S DIGEST GEÏLLUSTREERDE ENCYCLOPEDIE malen voorbij. En waar Johan Cruijff als hij afremde nog een paar meter doorgleed, wend den en draaiden met name Peter Ducke, Harald Imscher en Dieter Scheitler als de besten. Bin nen een half uur leidde Jena met 3-0. Ajax acteerde zwak; volgens de overlevering mom pelde een van de aanwezige Oost-Duitsers dat Ajax 'het zwakste elftal was dat hij ooit gezien had'. Vlak na rust kwam de waar heid boven tafel. Na een charge van Ducke op Suurbier bleek de Ajacied een tien cen timeter lange snee op zijn been te hebben. Een aantal Ajax-spelers reageerde furieus en rende achter de dader aan, als ware hij een schoenendief. Ducke stoof het veld af, maar Rinus Michels greep hem in de kraag. De buiten zinnen zijnde Ajacieden eisten een directe inspectie van alle 22 Oost-Duitse schoenen. Daarbij bleek boven genoemd drietal met afgevijlde noppen, in feite een soort spikes, te spelen. Levensgevaarlijk en verboden. Francesco Francescon, de Italiaanse In de winter van het seizoen 1939- 1940 werden de trainingsvelden aan de Midden weg gebruikt als scheidsrechter, gelastte de Oost-Duitsers alsnog ijsbaan. AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 69