In weer en wind 'In de loop van vanavond optrekken van de nog aanwezige mist/ Of: 'Rustig weer.' Weersvoorspellingen gedaan op - achteraf gezien - voor Ajax woelige en historische dagen. Want een mistwedstrijd tegen Liverpool of een gestaakte wedstrijd tegen Feyenoord volgden op dit meteorologische optimisme. Nu, in een periode in het jaar waarin het vaker voorkomt dat duels benvloed worden door het weer, komen we met een historisch overzicht van een aantal van Ajax' grootste modderpartijen, troebele wedstrijden en natte pak ken. Buiten is het koud en donker, maar het computer scherm is zichtbaar: dit Katern+ kan geschreven worden! Alle heroïsche verhalen die volgen ten spijt, het sterkste weerverhaal is alweer bijna honderd jaar oud en vergeten. Op 2 januari 1910, het weer werd nog niet voorspeld, maar voorvoeld door een vinger in de lucht te steken of de hoeveelheid pijn aan je rug te taxeren, won Ajax met 10-0 van DVS. Tenminste, zo staat het in de annalen. In werkelijkheid scoorde Ajax 'maar' vijf keer en waren de reste rende treffers een reglementair cadeautje van de Nederlandsche Voetbal Bond. Het vroor die dag zo heftig dat het veld van Ajax er keihard bijlag. Tegenstander Door Vriend schap Saam vond het geen goed idee om te gaan ballen, maar scheidsrechter Moonen vond de ijsvlakte geen punt en liet beide teams aan treden. De DVS'ers, bang voor blessures (voet bal was toen nog een rijkeluitjessport; een over- mijn-lijkmentaliteit werd niet getolereerd) stonden erbij en keken ernaar en binnen de kortste keren leidde Ajax met 5-0. Op dat moment vond DVS het genoeg. Onder leiding van hun captain verliet de ploeg het veld, op zoek naar warmere en veiliger oorden, zichzelf daarmee vijf extra (straf)doelpunten bezorgend. Uitslag: 10-0. De Ajacieden keken overigens niet vreemd op van de actie van DVS; twee weken eerder waren zij tegen Concordia van het veld gestapt, uit onvrede over het wedstrijd verloop. (In de begintijd van het vaderlandse voetbal was niet het probleem toeschouwers die het veld opliepen, maar voetballers die er afliepen!) Vorst De voorspelling: Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (KNMI, 21 januari 1970) Voetballen in de kou en op een hard veld, het is Ajax natuurlijk vaak overkomen. En als er dan een gure wind staat, was het vooral in het Olympisch Stadion niet te doen, voor spelers niet, maar al helemaal niet voor de kleumende toeschouwers. Berucht in dit verband is de kansloze Super-Cupwedstrijd tegen FC Porto in november 1987 (0-1), dubbel pech voor de slechts 22.000 toeschouwers die de ijs- en ijs koude wind trotseerden, en nu helemaal niets hadden om zich aan te warmen. Maar genoeg geklaagd over het weer, tijd voor de heldenepossen. Op 21 januari 1970 speelde Ajax tegen Napoli in de achtste finale van de Jaarbeursstedenbeker. Twee weken eerder was het veld van het Olympisch Stadion nog bedekt onder een dik pak sneeuw, dat tot overmaat van ramp niet eens te zien was vanaf de tribu nes (dikke mist). Het duel werd afgelast, waarna de selectie van Napoli verpozing zocht, in een circustent naast het Olympisch Stadion, alwaar de musical Hair werd opgevoerd. Nu kon er wel worden gespeeld, al was het veld keihard en glad. 'Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. Lichte tot matige vorst', had het KNMI die och tend voorspeld. Zeg maar: ste vige vorst. Op de reservebank van Ajax was het een knusse boel. Ajax' opperreserve Ruud Suurendonk: 'In een dergelijke temperatuur trok je vier jassen over elkaar heen aan, je zette een muts op en we legden een plaid over onze benen. Als je in zo'n situatie moest invallen brak je bij wijze van spreken al je poten.' Maar Suurendonk was een geboren invaller. Tegen Napoli beleefde hij als invaller voor Dick van Dijk zijn finest hour. 'Ruud, maak er wat van, zei Michels. Meer niet. Nou, je komt erin, doet een paar din gen en binnen acht minuten staat het 4-0. En als de wed strijd nog een half uur langer had geduurd, had ik er nog vijf ingeschoten. Dat gevoel had ik wel. Het was lekker fris weer, ik AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 68