Jeugd trainer van de Al ook hoofd van de opleiding is. Dat kan heel goed mits je indirecte zaken goed kunt delegeren. Mijn primaire taken liggen op het technische vlak. De inhoudelijke kant van de manier waarop wij willen trainen, de beoordeling van de trainers en trainingen, de beoordeling en de samenstelling van de teams zijn mijn pakkie an. Op het moment dat er excessen zijn, zal ik daarmee geconfronteerd worden. Dan heb ik het bijvoor beeld over vervoer, studiebegeleiding en contacten met ouders van spelers. Dat zijn geen dagelijkse zaken, maar het zal zeker voorkomen. Ik probeer dat alleen zo lang mogelijk te delegeren aan de mensen die daar voor zijn. En die zijn er. Mocht het niet goed gaan, dan krijg ik er werk bij. Maar ik vind dit sowieso al een vak waarbij je tussen de twaalf en veertien uur werkt, zonder dat dit kracht kost omdat je van voetbal houdt.' Gesprekken De komende tijd gaat Blind gesprekken voeren met alle mensen die ook maar iets met de jeugd te maken hebben. Vooralsnog is hij niet van plan dras tische wijzigingen aan te brengen bij de jeugdoplei ding. 'Wat goed is, is goed. Klaar. Ik denk dat onze jeugdopleiding al een behoorlijk aantal jaren goed functioneert. Dat neemt niet weg dat er altijd pun ten zijn waaraan nadrukkelijker aandacht besteed zou kunnen worden of juist niet. Ik ga praten met de scouting, de studiebegeleiders, de leiders, de trainers, met de afgevaardigden van Ajax in Haar- lem en de fysiotherapeuten. Het is niet de bedoe- s ling dat dat urenlange gesprekken worden. Ik weet I heel goed hoe alles hier reilt en zeilt, maar ik wil van de mensen weten of er zaken zijn die minder goed zijn verlo pen. Het liefst wil ik natuurlijk dat ze zeggen dat alles goed gaat.' Voor Blind blijft natuurlijk wel voorop staan dat de jeugdoplei ding een opleidingsinstituut moet blijven. Iets wat de laatste tijd weieens vergeten wordt door clubs in den lande. 'Ik kijk natuur lijk niet in de keuken bij andere opleidingen, maar ik constateer alleen dat trainers of mensen bij een club maatregelen nemen waar het individu niet gebaat bij is, maar het team. Bij de jeugd opleiding gaat het te allen tijde om het individu. Om mij heen zie ik weieens dat dat vergeten wordt. Laten we met elkaar blijven kijken hoe we individuen beter kunnen maken, zodat op termijn steeds goede spelers kunnen blijven doorbreken. Dat is de eerste zorg van degene die verantwoordelijk is voor de jeugdopleiding. Het neemt niet weg dat het winnen van een team wel mee speelt. Dat is er ook een onderdeel van. ledereen heeft hetzelfde belang. Maar als een club degradeert en dan niet meer in de hoogste afdeling speelt, gaat dat ten koste van het leerproces. Het is voor de meeste jeugd goed om tegen Ajax, Feyenoord, PSV en Vitesse te spelen en niet, met alle respect, tegen Den Bosch, Go Ahead en Zwolle. Soms hebben clubs een secundair belang. Dan moet die ene wedstrijd gewonnen worden om op het hoog ste niveau te blijven. Als dat bij een of twee keer blijft, dan geeft het niet. Op het moment dat over een langere periode dat stand punt wordt gehanteerd, dan doe je het in mijn ogen verkeerd.' Tussenstop 'De tijd heeft geleerd dat de echte grote talenten rechtstreeks naar de eerste selectie gaan. Het neemt niet weg dat sommige talenten eerst een tussenstop nodig hebben, zoals dat voor Ste- fano Seedorf gold en in het verleden voor Yakubu. Als het gaat over de Van Bastens, de Kluiverts en de Van der Vaarts, die gaan rechtstreeks naar Ajax 1. Het is niet mijn intentie om de kloof met het tweede kleiner te maken. Dat vind ik niet relevant. Zodra een speler zich betrekkelijk gemakkelijk staande houdt in de Al, moet hij prikkels hebben op een hoger niveau. Dat kan dan het tweede elftal voor hem zijn omdat hij nog niet toe is aan het eer ste elftal. Zo moet je spelers proberen te prikkelen en uit te dagen door ze op een hoger niveau te laten acteren. Ze moeten een worst voorgehouden krijgen, maar het is ook om ze te con fronteren met een hoger niveau en weer nieuwe dingen te leren. Daardoor gaan zij hun grenzen verleggen. Dat geldt niet alleen voor de overgang van de Al naar het tweede, maar voor alle andere elftallen. Het geldt ook voor een jongetje dat van de D2 naar de Dl wordt gehaald. Door onze hele opleiding heen spe len jongens in een hoger elftal. Er zijn tal van voorbeelden hier. Het is om ze te helpen.' Het uiteindelijke doel van Blind is trainer te worden van een eer ste elftal. Toch heeft hij daar geen haast mee. 'Ik denk dat deze functie bepaalde managementcapaciteiten van mij vraagt waar- AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 59